عصر خدماتاعلام جزئیات استفاده از سامانه تغییر نشانی در ثبت احوال | عصر خدمات

اعلام جزئیات استفاده از سامانه تغییر نشانی در ثبت احوال

رئیس سازمان ثبت احوال کشور جزئیات سامانه تغییر نشانی را اعلام کرد.

به گزارش عصرخدمات، حمید درخشان نیا در جمع خبرنگاران و در حاشیه نشست صدمین سالگرد تاسیس سازمان ثبت احوال اظهار کرد: خدا را شکر موفق شدیم در سالیان اخیر سازمان ثبت احوال را به طور کامل از حالت سنتی به حالت مدرن و الکترونیکی تبدیل کنیم و امروزه همه چیز در ثبت احوال با سامانه کار می‌کند.

وی ادامه داد: در صدمین سالگرد ثبت احوال یکی از پروژه‌های مهم ملی را در آغاز قرن دوم خدمت ثبت احوال شروع می‌کنیم که آن هم رونمایی از سامانه اعلام تغییر نشانی است.

رییس سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد: حدود دو دهه است که از سال ۷۶ به موجب قانون الزام اختصاص شماره ملی و کد پستی برای تمام اتباع ایرانی، همه مردم کشور باید نشانی خود را به پایگاه اطلاعات ثبت احوال کشور اعلام کنند که این کار از طریق سامانه‌ای که برای این موضوع در نظر گرفته شده است انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: این اقدام از سال ۸۰ به بعد در حال انجام بود اما به روز رسانی نمی‌شد که از امروز با سامانه تغییر نشانی بر اساس مصوبه شورای عالی فناوری اطلاعات که رئیس جمهور نیز رئیس این شورا است مصوب کردند همه مردم باید تغییر نشانی و کد پستی خود را ظرف ۲۰ روز از زمان تغییر نشانی به ثبت احوال اعلام کنند و بایستی برای این کار به سایت www.ncr.ir مراجعه کنند و این کار به صورت رایگان در نظر گرفته شده است.

درخشان نیا افزود: هر فردی که نشانی خود را تغییر داده باید به ثبت احوال اعلام کند و همه دستگاه‌های اجرایی کشور نیز مکلفند در این زمینه به مردم اطلاع رسانی کنند و نشانی واحدی را که سازمان ثبت احوال دارد و شرح نشانی و کد پستی متناظر با شماره ملی لینک شده را به عنوان نشانی قانونی افراد در نظر بگیرند که این اقدام تحول بزرگی است.

وی ادامه داد: این اقدام باید طی مدت یک سال در تمام ادارات انجام شود و ادارات باید فرم‌های کاغذی و یا کاربرگ‌های الکترونیکی که جهت اخذ آدرس از مردم استفاده می‌شد حذف کنند و این اقدام در راستای حفظ حقوق شهروندی مردم است. همچنین مراجع قانونی نیز می‌توانند به آدرس واحد مراجعه کنند و از طرفی آمارهای مهاجرت و جابه‌جایی جمعیت را می‌توان به صورت لحظه‌ای تهیه کرد و در اختیار تصمیم سازان و در نهایت در اختیار برنامه ریزان قرار داد که تصمیمات متناسب با آن بگیرند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور اظهار کرد: اگر کسی تغییر محل نشانی خود را به ثبت احوال اعلام نکند و به دستگاهی مراجعه کند در حالی که آدرسش با آدرس موجود در ثبت احوال مغایرت داشته باشد آن دستگاه به او خدمتی ارائه نخواهد کرد تا زمانی که فرد نشانی واحد خود را در ثبت احوال ثبت کند. همچنین اگر کسی نشانی‌های متعددی داشته باشد ایرادی در این زمینه وجود ندارد اما باید یک نشانی را به ثبت احوال اعلام کند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار