عصر خدماتبررسی علل مرگ و میر مادران باردار/بازنگری در بسته خدمات بهداشت | عصر خدمات

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد

بررسی علل مرگ و میر مادران باردار/بازنگری در بسته خدمات بهداشت

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در راستای ارتقای خدمات بهداشتی، بازنگری بسته‌های خدمتی از اولویت‌های معاونت بهداشت است که تلاش می‌شود در قالب برنامه‌های مختلف به آن دسترسی پیدا کنیم.

به گزارش عصر خدمات، دکتر علیرضا رئیسی در کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در بوشهر افزود: با انجام برنامه‌های منسجم، ایران از جمله کشورهای برجسته در حوزه مراقبت‌های بهداشتی اولیه است.

رئیسی با اشاره به توسعه و تقویت برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سلامت خانواده در کشور افزود: یکی از مباحث اصلی وزارت بهداشت سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است که موظف هستیم دراین‌ارتباط برنامه‌های لازم را دقیق پیش بریم.

وی اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع و رایگان بودن خدمات بهداشتی، ارائه هرگونه خدمت اضافی به معنی بهبود کیفیت نیست، بلکه باعث ترویج فرهنگ غلط ارائه خدمات غیرضروری است.

رئیسی افزود: در حال حاضر ۱۱٫۴ میلیون جوان معادل پنج میلیون زوج در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید زمینه ازدواج این افراد فراهم شودقبل از سال ۱۳۹۰ میانگین سنی ۶ درصد مادران باردار کشور بالای ۳۵ سال بود که امروز با اجرای برنامه‌های مختلف طول سلامت باروری افزایش‌یافته است. هرچند سن مناسب بارداری قبل از ۳۵ سالگی تشخیص داده‌ شده است، با این ‌وجود بارداری بعد از این سن هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت‌های ویژه‌تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز بارداری در این گروه سنی به ۱۹ درصد افزایش‌یافته است.

وی در خصوص شاخص سلامت مادران افزود: امروز بیش از ۴۰۰ بیمارستان کشور مجهز به اتاق زایمان هستند و رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور از جمله سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

رئیسی اضافه کرد: توجه به زوج‌های نابارور و ارائه تسهیلات، توسعه این مراکز، آموزش و تشویق زوج‌هایی که تنها یک فرزند دارند به فرزند آوری، حذف برنامه تنظیم خانواده، افزایش سن امید به زندگی از ۵۵ به ۸۰ سال، تدوین سند ملی سالمندان از جمله برنامه‌های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. در زمان حاضر سن ازدواج خانم‌ها نسبت به یک دهه قبل، چهار سال افزایش‌یافته و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند ۴٫۲ سال افزایش‌یافته است.

وی با تأکید بر ضرورت تأمین سلامت جمعیت گفت: در اول انقلاب شاخص مرگ ‌و میر مادران ۲۷۴ مرگ در صد هزار تولد زنده بود که امروز با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این آمار به ۱۸٫۸ مرگ رسیده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رئیسی درباره شاخص مرگ‌ و میر زیر پنج سال نیز گفت: این آمار از ۱۵۰ مورد در هزار تولد زنده با کاهش ۱۰ برابری به زیر ۱۵ مورد رسیده است و یکی از مهم‌ترین علت‌های این مرگ‌ و میر حوادث ترافیکی تشخیص داده‌ شده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: همچنین شاخص مرگ ‌و میر زیر یک سال از ۱۱۰ به ۱۳ تا ۱۴ مورد در هزار تولد زنده و شاخص مرگ نوزادان از بالای ۴۵ به کمتر از ۹ مورد رسیده است که این بیانگر اهمیت خدمات نظام پیشگیری است. در برخی از حوزه‌های بهداشتی باید مدل کار تغییر داده شود و حضور مؤثرتری داشته باشیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: بررسی علت‌های مرگ‌ و میر مادران، حضور پزشکان مقیم و متخصصان زنان مقیم در بیمارستان‌ها، تربیت متخصصان زنان، توسعه تخت‌های ویژه نوزادان ازجمله برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی در پایان گفت: مدیران سلامت، آینده کشور را در این بخش راهبری می‌کنند و تلاش می‌شود در این نشست‌ها اولویت‌های بهداشتی و مدیریت سلامت خانواده ارائه شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار