خودرومعرفی خودرو چینی

بررسی جیلی جی سی ۶ Geely GC6

 

حضور خودروهای چینی در بازار ما به یک امر عادی تبدیل شده است. این روند طی یک دهه پیش آغاز و با ممنوعیت واردات خودرو شدت گرفت. خیلی از این شرکت‌های چینی گمنتم و برخی دیگر جزء برندهای بزرگ چینی بودند. اما در این بین جیلی یکی از برندهای چینی است که به دلیل شریک شدن با سوئدی‌ها از طرفداران بیشتری برخوردار است. جیلی محصولی مشترک بین چین و سوئد است که طراحی و کیفیتی متفاوت را در اختیار کاربران خود نسبت به سایر محصولات چینی قرار می‌دهد. از همین رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی جیلی جی سی ۶  Geely GC6 بپردازیم.

بررسی ظاهری Geely GC6

طراحی جیلی بیشتر به خودروهای اروپایی شباهت دارد تا اتومبیل‌های ساخت کشور چین، از همین رو در همان نگاه اول می‌تواند نظر خریداران ایرانی را به خود جلب کند. در نمای جلویی این اتومبیل می‌توانید چراغ‌های بزرگ با گرافیک داخلی تیره را ببینید که نمایی اسپرت به خودرو داده است. همچنین زاویه‌های این چراغ تند و تیز طراحی شده تا نمای خودرو علاوه بر اسپرت بودن خشن هم شود. جلو پنجره جی سی ۶ به شکل ذوزنقه‌ای شکل است و طراحی آن به صورت مشبکی شکل با رنگ مشکی صورت گرفته است. لوگوی اتومبیل هم وسط جلو پنجره قرار گرفته است. همچنین چراغ‌های نورافکن در دو طرف سپر واقع شده است.

در نمای بغل می‌توانید سیمای یک سدان اقتصادی را ببینید که به سادگی طراحی شده است. خطوط و منحنی‌های زیادی در این بخش دیده نمی‌شود. جیلی اقتصادی بودن محصول خود را در این نما به نمایش گذاشته است. در بخش جلویی از نمای بغل زیاد کشیدگی دیده نمی‌شود و پوزه اتومبیل دایره‌ای شکل است. بخش عقب در نمای بغل رو به بالا طراحی شده که با بخش جلویی همخوانی ندارد اما طراحی آن نسبتا جذاب شده است. در بخش عقب کمی کشیدگی دیده می‌شود که نمای اتومبیل در این بخش را کامل کرده است. در نمای بغل می‌توانید رینگ‌های آلومینیومی را ببینید که نمای اسپرت به اتومبیل داده است.

اقتصادی بودن جیلی GC6 در نمای عقب این اتومبیل هم به خوبی دیده می‌شود. فرم بخش عقب رو به بالا است که باعث شده جذابیت این اتومبیل کمتر شود. چراغ‌هایی با فرمی ایستاده و کشیده که مانند یک مستطیل است تشکیل دهنده نمای عقب هستند. پلاک اتومبیل بر روی درب صندوق عقب قرار می‌گیرد. در بخش پایینی اتومبیل و زیر سپر می‌توانید یک دیفیوزر را مشاهده کنید که در آن جایی برای اگزوز اتومبیل تعبیه نشده است. همین موضوع هم باعث شده تا از جذابیت نمای عقب کاسته شود. در مجموع نمای عقب فرمی جذاب ندارد و می‌توانست بهتر باشد.

نمای داخلی کابین هم بسیار ساده و اقتصادی طراحی شده و نشان دهنده سبک طراحی در یک دهه اخیر است. استفاده از متریال معمولی نشان از اقتصادی بودن کیفیت کابین دارد. در وسط داشبورد یک نمایشگر و در کنار آن هم کانال‌های کولر قرار گرفته است. زیر نمایشگر می‌توانید پیچ‌های تنظیم سیستم تهویه هوا را ببینید. در بالای این نمایشگر هم یک ساعت دیجیتالی قرار گرفته است. فرمان این خودرو با دور چرم تهیه شده است و روی قسمت چپ آن هم یک سری دکمه کنترلی قرار گرفته است. کلاستر پشت فرمان هم به شکل ساده و عقربه‌ای طراحی شده تا اقتصادی بودن این اتومبیل در همه بخش‌ها به خوبی دیده می‌شود.

بررسی ابعاد و اندازه Geely GC6

این اتومبیل یک سدان کوچک است که می‌تواند برای سفرهای تو شهری و برن شهری مورد استفاده قرار بگیرد. ابعاد مناسب این خودرو باعث شده تا ۴ الی ۵ نفر ظرفیت داشته باشد. همچنین فضای صندوق عقب این اتومبیل بسیار خوب است که باعث می‌شود برای مسافرت هم مناسب باشد. همچنین اندازه این اتومبیل طوری است که در سطح شهر زیاد با مشکل پارک روبرو نخواهید شد. در بخش عقب برای سرنشینان نسبتا فضای خوبی در دسترس است و جلوی پاهای آن‌ها کوچک نیست. همچنین ارتفاع سقف هم نسبتا مناسب است.

نوع بدنه        

سدان

طول

۴۳۴۲ میلیمتر

عرض

۱۶۹۲ میلیمتر

ارتفاع

۱۴۳۵ میلیمتر

فاصله محورها

۲۵۰۲ میلیمتر

وزن خالص

۱۱۳۲ کیلوگرم

تعداد سرنشین

۴ الی ۵ نفر

ظرفیت صندوق

۴۶۸ لیتر       

حجم مخزن سوخت

۴۵ لیتر

قطر رینگ

۱۶ اینچ

 

بررسی مشخصات فنی Geely GC6

این خودرو هم مانند خیلی از سدان‌های چینی از یک پیشرانه ۱.۵ لیتری بهره می‌برد که توان تولید ۱۰۵ اسب بخار را دارد. این میزان قدرت برای یک سدان با ابعاد کوچک نسبتا مناسب است و می‌تواند یک سواری معمولی را در اختیار راننده قرار دهد. البته گفتنی است که اگر به خودروهای پر شتاب و سرعت بالا علاقه دارید Geely GC6 انتخاب مناسبی نیست و نمی‌تواند رانندگی جذابی را در اختیار راننده قرار دهد. این اتومبیل پر مصرف نیست و نسبتا مصرف سوخت پایینی دارد. جیلی برای انتقال قدرت از موتور جی سی ۶ به چرخ‌ها از یک گیربکس اتوماتیک ۴ دنده استفاده کرده است. ترمزهای جلو و عقب این خودرو دیسکی است و جیلی در این محصول از ترمز کاسه‌ای استفاده نکرده است.

نوع موتور

خطی بنزینی

حجم پیشرانه   

۱۴۹۸ سی‌سی 

تعداد سیلندر    

۴       

تعداد سوپاپ   

۱۶

تنفس

طبیعی

حداکثر توان    

۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور

۱۴۶ نیوتن‌متر در ۲۸۰۰ تا ۳۴۰۰ دور در دقیقه         

زمان رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت

۱۳.۵ ثانیه     

حداکثر سرعت

۱۶۵ کیلومتر بر ساعت

میزان مصرف سوخت شهری  

۷.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر      

میزان مصرف سوخت در بزرگراه‌ها   

۶.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر      

میزان مصرف سوخت ترکیبی 

۶.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر      

نوع جعبه‌دنده  

خودکار ۴ سرعته

محور محرک  

جلو

سیستم فرمان   

هیدرولیک     

ستون فرمان تلسکوپی  

دارد

سیستم تعلیق جلو        

مک‌فرسون     

ترمز جلو و عقب

دیسکی

 

بررسی امکانات و آپشن های Geely GC6

از یک خودروی اقتصادی چینی نباید انتظار امکانات و آپشن‌های زیادی را داشته باشید. همچنین اینکه جیلی جی سی ۶ یک خودرو متعلق به حدود یک دهه پیش است و امکانات خودرو در آن دوران به مراتب نسبت به امروز کمتر بوده است. البته با این وجود یک سری امکانات خوب را می‌توان در این خودرو دید که در شرایط مختلف به کار می‌آیند. در بخش ایمنی ترمزهای ضد قفل و کیسه هوا دیده می‌شود. همچنین در بخش‌های دیگر یک سری امکانات وجود دارد که در ادامه به عنوان آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • سیستم ترمز ضد قفل ABS
  • سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD
  • ایموبلایزر
  • کیسه هوای راننده و سرنشین
  • چراغ روشنایی در روز
  • سنسور پارک عقب
  • دماسنج
  • سانروف
  • سیستم تهویه‌ی خودکار
  • نمایشگر مرکزی

مزایا و معایب Geely GC6

یکی از بزرگترین معایب خودروهای چینی عرضه محدود آن‌ها است. عرضه محدود باعث شده تا خریداران کمتری نسبت به این خودرو شناخت داشته باشند. همچنین عرضه محدود منجر به خدمات پس از فروش کم هم می‌شود و این یعنی یک عیب بزرگ. دومین عیب این خودرو در طراحی آن است، طراحی ناهماهنگ بخش جلو و عقب در نمای بغل به شدت توی ذوق می‌زند که باعث شده از دید خریداران یک ضعف محسوب شود.

پیشرانه کم مصرف یکی از مهم‌ترین مزایای Geely GC6 است که موجب شده استهلاک این خودرو نسبت به رقبای خود پایین‌تر باشد. کیفیت ساخت این خودرو در برابر قیمتی که دارد نسبتا مناسب است و می‌تواند نظر خریداران را به خود جلب کند. قیمت نسبتا منطقی در زمان عرضه از دیگر مزایای این خودرو بود که در صورت عرضه زیاد می‌توانست نظرات را بیشتر به خود جلب کند. استفاده از گیربکس اتوماتیک از دیگر ویژگی‌های مثبت این اتومبیل است.

 

نویسنده: نادر شاه نشین

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا