عصر خدماتصدور شناسنامه سلامت الکترونیک برای دانش‌آموزان/ تدوین طرح جامع ایمنی مدارس | عصر خدمات

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش:

صدور شناسنامه سلامت الکترونیک برای دانش‌آموزان/ تدوین طرح جامع ایمنی مدارس

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش به ارائه گزارشی از عملکرد معاونت تربیت بدنی و ورزش دانش آموزی طی 40 سال اخیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اخبار فعالیت‌ها و مسابقات ورزشی دانش آموزی را تشریح کرد.

به گزارش عصر خدمات، وزارت آموزش و پرورش اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های خبری برای معاونین خود در دهه مبارک فجر در باغ موزه دفاع مقدس کرده است.

مهرزاد حمیدی در این نشست خبری با مروری بر عملکرد حوزه تربیت بدنی در چهل ساله پس از انقلاب اظهار کرد: از سالی که درس تربیت بدنی در مدارس اجباری شد و قانون اجباری شدن ورزش مدرسه‌ای را به تصویب رساندند، ۹۱ سال می‌گذرد.

وی افزود: ۵۱ سال از تصویب این قانون در سال‌های قبل از انقلاب و چهل سال آن مربوط به چهار دهه بعد از انقلاب است. این ۵۱ سال را باید با ۴۰ سال اخیر مقایسه کنیم. البته باید در نظر داشته باشیم که در این ۴۰ سال دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی و تحریم‌ها را شاهد بودیم و توطئه‌های متنوع برای نظام متکی به آموزه‌های اسلامی و مردم شکل گرفت و این ملاحظات را باید در نظر گرفته شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال ۵۷، ۵۰۰ دبیر تربیت بدنی دارای مدرک لیسانس و متخصص داشتیم گفت: اکنون ۳۵۰۰۰ دبیر تربیت بدنی داریم که ۵۰۰ نفر آنها دانشجوی دکتری بوده و یا مدرک دکتری تربیت بدنی دارند.

وی ادامه داد: در آموزش عالی نیز سرمایه گذاری بسیاری انجام شده است. در سال ۵۷ چهار مرکز نیروی متخصص تربیت می‌کرد اما امروز بیش از ۲۰۰ مرکز دانشگاهی در سراسر کشور مشغول آموزش نیروی انسانی متخصص هستند و بسیاری در مقاطع ارشد و دکترا نیرو تربیت می‌کنند و گرایش‌های مختلفی ایجاد شده و محتوای آموزشی با استانداردهای جهانی برابری می‌کند.

وی با بیان اینکه درس تربیت بدنی بر سه پایه نیرو، امکانات و تجهیزات ورزشی و محتوای درسی استوار است اظهار کرد: در حوزه سالن‌های ورزشی استاندارد، حدود ۱۵۰ سالن بزرگ در سال ۵۷ و در مجموع ۶۵۳ سالن داشتیم. اما آمار سالن‌های ورزشی ما در حال حاضر به بیش از ۳۰۸۰ مورد رسیده است و در شش ماه اخیر از ۷۸۰ فضای ورزشی نیمه تمام و تعدادی در دهه فجر به بهره برداری می‌رسد و ۳۲۳۶ فضای ورزشی خواهیم داشت.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در حوزه اعتبارات اکنون با حمایت دولت ردیف مستقلی با ارزش ۳۵۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ داریم و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی از محل ارزش افزوده برای ساخت زمین چمن مصنوعی درنظر گرفته شده است. موفق شدیم توافق ساخت ۱۰۰۰ زمین چمن مصنوعی را از دولت برای سه سال آینده بگیریم و اعتبارات آن به بودجه سازمان نوسازی افزوده و فضاهای جدیدالاحداث دارای زمین چمن مصنوعی می‌شوند.

وی با اشاره به فعالیت سفیران سلامت دانش آموزی گفت: قبلاً تشکلی تحت عنوان سفیران سلامت وجود نداشت اما در حال حاضر دو میلیون دانش‌آموز تحت عنوان سفیران سلامت به آموزش همسالان و هم مدرسه‌ای‌های خود می‌پردازند. همچنین پنج میلیون دانش‌آموز دارای شناسنامه سلامت الکترونیکی هستند که سلامت جسمانی را در برمی‌گیرد.

حمیدی ادامه داد: قرص آهن و مکمل‌ها نظیر ویتامین دی برای دانش‌آموزان دختر متوسطه اول و دوم توزیع می‌شود و سلامت دهان و دندان را به طور گسترده انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به آموزش کمک‌های اولیه به دانش آموزان عنوان کرد: ۳۵ هزار بوفه در مدارس داریم که از حیث نوع و کیفیت مواد خوراکی ارائه شده مورد نظارت قرار می‌گیرند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر این که امور بهداشت مدارس شبانه‌روزی را مستمرا مورد نظارت قرار می‌دهیم از تدوین طرح جامع ایمنی مدارس خبر داد و گفت: از جمله برنامه‌هایی که در سال‌های آینده مدنظر داریم دستورالعمل حفظ انرژی، ایمنی و گرمایشی مدارس است.

حمیدی افزود: ساختار قامتی از جمله محورهای برنامه معاونت تربیت‌بدنی و سلامت است و هم اکنون ۵۰ مرکز ساختار قامتی در مراکز استان‌ها دایر است و دبیر تمام وقت با تخصص دکترای تربیت‌بدنی در این مراکز حضور دارند و ۳۰۰ کانون حرکات اصلاحی در استان‌ها را پیگیری می‌کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۶۸ هزار معلم ابتدایی در تابستان تحت آموزش‌های تخصصی قرار گرفتند گفت: به استان‌ها ابلاغ کردیم هر استان باید ۱۰ سالن ورزشی برای دانش‌آموزان بسازد.

منبع: ایسنا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار