عصر خدماتسامانه غربالگری، تشخیص و مداخله در اوتیسم رونمایی شد | عصر خدمات

سامانه غربالگری، تشخیص و مداخله در اوتیسم رونمایی شد

رئیس سازمان بهزیستی کشور از افزایش ٢٠ درصدی مستمری مددجویان بهزیستی در سال ٩٨ خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، وحید قبادی دانا در مراسم رونمایی از سامانه مداخلات طیف اوتیسم گفت: به کمک همکاران بهزیستی گزارشی از عملکرد چهل ساله این سازمان در قالب یک کتاب منتشر شده و در نمایشگاه دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی رونمایی شده است. بسیاری از برنامه‌های سازمان بهزیستی مولود انقلاب اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در بهزیستی است افزود: در سال ۵٧ اورژانس اجتماعی وجود نداشت اما در سال ٩۶، یک میلیون و ٩٠٠ هزار نفر از خدمات اورژانس استفاده کرده اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با فرزندخواندگی نیز اظهار کرد: پیش از انقلاب کودکان عمدتاً در یتیم خانه‌ها نگهداری می‌شدند. کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در کنار هم و با مشکلات خاص خودشان بودند. امروز تلاش شده است که این فرزندان عمدتاً در خانواده‌ها رشد و نمو داشته باشند. در ۶ ماهه نخست سال ٩٧ یک هزار ٧٠٠ نفر از این کودکان و شیرخواره‌ها برای فرزند خواندگی در اختیار خانواده‌ها قرار گرفتند.

وی افزود: فرزندانی که فرزندخوانده هم نمی‌شوند پیش اقوام و خویشانی که سرپرستان مناسبی هستند نگهداری خواهند شد و برای آنها مبالغی در نظر گرفته می‌شود که به شکل ماهانه در اختیارشان قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، قبادی دانا با بیان اینکه امروز ۱۶ هزار نفر از این فرزندان در میان خانواده نگهداری می‌شوند افزود: حدود ۱۰ هزار نفر از این کودکان نیز در قالب شبه خانواده‌ها نگهداری می‌شوند. این کودکان سال‌های سال در کنار هم هستند و فضایی شبیه به یک خانواده برایشان ایجاد می‌شود.

قبادی دانا در ارتباط با زنان سرپرست خانواده نیز اظهار کرد: برای ۲۶۸ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار نیز مستمری ماهانه پرداخت می‌شود.

به گفته وی غربالگری شنوایی نیز قبل از انقلاب وجود نداشت اما امروز این اتفاق محقق شده است. بسیاری از کودکان با مشکلات شنوایی بزرگ می‌شدند و به همین دلیل از لحاظ کلامی نیز دچار مشکل می‌شدند لذا غربالگری انجام شده و در سال ٩٧ یک میلیون و ١٩١ هزار نفر غربالگری شنوایی شده‌اند. همچنین کاشت حلزون موضوعی است که پیش از انقلاب شاید به گوش کسی نخورده بود، اما امروز در جمهوری اسلامی یکی از پیشگامان کاشت حلزون در دنیا هستیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در مورد غربالگری بینایی و پیشگیری از تنبلی چشم نیز تصریح کرد: کودکان ٣ تا ۶ ساله در کشور از این جهت غربال می‌شوند و این کار در بیش از ۱۵ هزار مهدکودک بخش خصوصی که همه تحت نظارت سازمان بهزیستی هستند انجام می‌شود.
٣ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر در سال ٩٧ از جهت تنبلی چشم غربالگری شده‌اند.

قبادی دانا با بیان اینکه در سال ۵۷ تنها ۱۹ مرکز شبانه روزی نگهداری از معلولان در کشور وجود داشت توضیح داد: امروز در کشور ۸۷۴ مرکز شبانه روزی نگهداری از معلولان در کشور داریم. همچنین برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا خدمات توانبخشی در منازل در اختیار معلولان قرار بگیرد.
در سال ۹۷، ۳۸ هزار و ۳۰۰ نفر از این خدمات استفاده کردند.

وی درباره مناسب‌سازی اماکن برای افراد دارای معلولیت نیز اظهار کرد: در بسیاری از کشورها شاهد این هستیم که یک فرد دارای معلولیت می‌تواند یک زندگی مستقل داشته باشد. امروز داریم تلاش می‌کنیم تا با کمک شهرداری‌ها، استانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها به این مرحله برسیم.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: در سال ۵٧ فقط ۴ هزار خدمت حمایتی برای معلولان داشتیم اما الان ٨٩۵ هزار خدمت حمایتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. به این ترتیب می‌توان گفت رشد خدمات سازمان بهزیستی نجومی شده و به عبارتی جایگزین حقوق‌های نجومی شده است.

قبادی دانا درباره خدمات بهزیستی در ارتباط با پیشگیری و درمان اعتیاد نیز توضیح داد: بیش از ٧٠٠ هزار نفر در ارتباط با بازتوانی و کاهش آسیب‌های اعتیاد مورد حمایت سازمان بهزیستی قرار گرفتند. مشاوره‌های تلفنی دولتی و غیر دولتی نیز در اختیار آنان قرار گرفته است.

وی در ادامه از افتتاح صدهزاران مسکن مددجویان سازمان بهزیستی در شهر کاشان خبر داد و گفت: تا سال ٨۵ این میزان شامل ۶٠٠ واحد مسکونی بود. ۵٣ هزار واحد مسکونی نیز برای مددجویان در حال احداث است که امیدواریم تا دو سال آینده افتتاح شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پشت نوبت بودن ۱۱۳ هزار نفر برای دریافت مسکن نیز توضیح داد: امیدواریم تا با کمک خیرین مسکن ساز، بنیاد مستضعفان و … هم افزایی صورت بگیرد تا این کار انجام شود. برای مسکن معلولان نیز از سال ۹۴ اقدامات خوبی صورت گرفته است. و ۶٧ هزار مین در دوره دولت جدید احداث شده است.

قبادی دانا اظهار کرد: در مورد اشتغال معلولان نیز ۵۳ هزار نفر مشغول کار شده‌اند. امروز در نظام جمهوری اسلامی بیشتر فعالیت‌های بهزیستی را مردم متکلف شدند و بیشتر فعالیت‌ها با همکاری آنان و سازمان‌های مردم نهاد صورت می‌گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه از دولت تشکر می‌کنم که لایحه خوبی را در ارتباط با بودجه سازمان بهزیستی به مجلس فرستاده است افزود: همکاری خوبی صورت گرفته و امیدوارم بودجه پیش بینی شده افزایش یابد تا خدمات خوبی داشته باشیم. مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی در صورت تصویب نهایی در صحن علنی مجلس نیز افزایش ٢٠ درصدی خواهد داشت. مشکلات اقتصادی زیاد است و مشکلات مردم را درک می‌کنیم و شاید هم خیلی از مشکلات مردم دردی دوا نکند ولی امیدواریم این مسائل را کاهش دهد.

وی افزود: تلاش می‌کنیم بسته حمایتی جدید نیز تا پایان دهه فجر آماده شود، امیدوارم که این کار صورت بگیرد.

قبادی دانا درباره رونمایی از سامانه غربالگری، تشخیص و مداخله در اوتیسم نیز گفت: خانواده‌ها می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند و در صورتی که فرزند ٢ تا ۵ ساله داشته باشند می‌توانند به یک تست ۱۰ سواله جواب دهند.

وی افزود: بر این اساس مشخص می‌شود که آیا فرزند مشکوک به اختلال اوتیسم است یا هیچ مشکلی ندارد. در صورتی که کودک به اختلال اوتیسم مشکوک بود به نزدیکترین پایگاه بهزیستی از طریق سامانه هدایت می‌شود تا تست تشخیصی از کودک اخذ شود.

منبع: ایسنا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار