عصر خدماتسقوط ارزش ارزهای نوظهور ادامه دارد | عصر خدمات

ارز های نوظهور؛

سقوط ارزش ارزهای نوظهور ادامه دارد

بورس‌های آسیایی معاملات هفتگی خود را تحت تاثیر کاهش ارزش واحدهای پولی مختلف با کاهش آغاز کردند.

به گزارش عصر خدمات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بورس‌های آسیایی که هنوز هم تحت تاثیر جنگ تجاری چین و امریکا هستند با خبر بد دیگری مواجه شده‌اند که همان تشدید بحران در اقتصاد ترکیه به دنبال کاهش ارزش لیر است. هر دلار پیش از آن که اظهارات وزیر اقتصاد ترکیه مبنی بر ورود دولت به بازار ارز بتواند اندکی از التهابات بکاهد، تا ۷.۲۳۶۲ لیر هم بالا رفت.

لیر ترکیه که امسال حدود ۸۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است در برابر یورو نیز با کاهش ارزش کم سابقه ای روبرو شده است. نگرانی‌ها از آثار بحران ترکیه بر روی بانک‌های اروپایی باعث شد تا بورس‌ها بار دیگر وارد محدوده قرمز شوند.

کری کریگ- استراتژیست بازارهای جهانی در بانک “جی پی مورگان” گفت: جدای از دلایل خارجی، کسری حساب جاری قابل توجه و کمبود ذخایر ارزی ترکیه باعث افزایش نوسانات لیر شده است. نشست زودهنگام بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره و اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی سخت‌گیرانه تر می‌تواند به جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش لیر کمک کند.

اما لیر ترکیه تنها ارز ضعیف نبود بلکه روبل روسیه هم در مبادلات امروز ۲ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و این کاهش در خصوص راند آفریقای جنوبی محسوس‌تر بود و به کاهش ۷ درصدی بالغ شد. ین و فرانک سوئیس تنها ارزهای مهمی بودند که در مبادلات امروز در برابر دلار افزایش قیمت داشتند. وون کره جنوبی و دلار استرالیا هر دو ۰.۵ درصد و روپیه اندونزی ۰.۹ درصد در برابر دلار عقب نشستند.

 در بازار سهام، بورس هنگ کنگ ۱.۸ درصد و بورس شانگهای ۱.۴ درصد ریزش کردند. این ریزی در ژاپن نیز شدید بود و شاخص ” نیک کی ۲۲۵” را ۱.۶ درصد عقب راند.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار