عصر خدماتوضعیت دفع پسماندهای صنعتی و بیمارستانی تهران قابل قبول نیست | عصر خدمات

رئیس سازمان محیط زیست مطرح کرد:

وضعیت دفع پسماندهای صنعتی و بیمارستانی تهران قابل قبول نیست

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: وضعیت دفع پسماندهای صنعتی، بیمارستانی و عادی به ویژه در تهران قابل قبول نیست.

به گزارش عصر خدمات، معاون وزیر بهداشت افزود: دولت بودجه ۱٫۳ میلیارد دلاری برای پسماندهای بیمارستانی، صنعتی و عادی برای امسال تخصیص داده بود که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب نکرد.
وی اظهار کرد: در حال حاضر قرار است وزارت کشور هزار میلیارد تومان برای رسیدگی به وضعیت پسماندهای صنعتی، بیمارستانی و عادی کلانشهرها و شهرهای شمالی بدهد که این مبلغ در واقع نوعی نسیه است.
ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت نیز امروز- دوشنبه- در پاسخ به سوالی درباره زباله‌های بیمارستانی و تجهیزات امحای این زباله‌ها گفت: وظیفه وزارت بهداشت این است که ‏پسماندها به پسماند عادی و عفونی، تیز و برنده و پسماند شیمیایی و دارویی تفکیک شود.
وی گفت: در ۹۸.۳درصد بیمارستان‌های کشور وضعیت ‏تفکیک پسماند قابل قبول است و ۹۳.۸ بیمارستان‌های کشور دستگاه فعال بی‌خطرسازی پسماند دارند. همچنین ۴.۲ درصد بیمارستان‌ها دستگاه ‏فعال بی‌خطرساز دارند، اما در گزارش نیمه دوم مرداد اعلام کردند که فعلا این دستگاهها عملکرد مناسبی ندارند.‏
معاون وزیر بهداشت افزود: جلسات خوبی با سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه داشته ایم و در نامه‌ای به تاریخ ۱۶ تیر ۹۷ بر اساس ماده ‏‏۶۹ ضوابط پسماند پزشکی، عادی بودن پسماند‌ها با استفاده از دستگاه‌های بی‌خطرساز توسط سازمان حفاظت از محیط زیست تایید ‏شده است.‏
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی متوسط تولید روزانه زباله در جهان به ازای هر فرد ۳۰۰ گرم است و بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت کشور، هر ایرانی روزانه ۷۰۰ گرم زباله تولید می کنند.
همچنین طبق آمار وزارت بهداشت و درمان بیمارستان های کشور روزانه ۴۰۰ تن پسماند تولید می کنند. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۴۰ درصد پسماندهای بیمارستانی عفونی هستند و سالانه ۶ میلیون نفر در جهان به دلیل عدم مدیریت صحیح این پسماندها جان خود را از دست می دهند.
گرچه از چند سال پیش وزارت بهداشت بیمارستان ها را موظف به بی خطرسازی و دفع مجزای زباله های عفونی و غیرعفونی از مبدا کرده است اما برخی کارشناسان مدعی هستند، این اقدام در همه مراکز درمانی انجام نمی شود و به همین علت شهرداری ها دوباره زباله های عفونی و غیر عفونی را مخلوط به عنوان زباله های عفونی مراحل دفع را انجام می دهند.
در شرایط کنونی حدود ۱۵ درصد پسماندهای بیمارستانی را پسماندهای عفونی تشکیل می‌دهد که جزو پسماندهای ویژه محسوب می‌شوند و پسماندهای عفونی بیماری‌زا ، قابل اشتعال، سمی و دارای قابلیت خورندگی هستند.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار