عصر خدماتانجام‌مسوولیت‌های‌اجتماعی، عیدانه خودروسازان به سیل زدگان | عصر خدمات

انجام‌مسوولیت‌های‌اجتماعی، عیدانه خودروسازان به سیل زدگان

یک سازمان یا بنگاه اقتصادی در هر رده ای که باشد به طور قطع قادر به جدا کردن خود از جامعه نیست و در عین حال نیز جامعه همواره به سازمان وابسته است و این وابستگی ضرورت توجه سازمان به مسئولیت های اجتماعی را بیش از پیش کرده است. عملکرد هر سازمان به شکلی بر روی جامعه تاثیر می گذارد و این روند باعث می شود تا جامعه نیز خود را در عملکرد سازمان سهیم بداند و بر این اساس مسئولیت های اجتماعی در سازمان ها شکل گرفته است.

به گزارش عصر خدمات، نگاهی به تعاریف موجود در زمینه مسئولیت های اجتماعی نشان می دهد که مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها از جستارهای «اخلاق کسب و کار» است که به نقش شرکت ها درحوزه اجتماع می‌پردازد. بنابراین مسئولیت اجتماعی شرکتی مجموعه وظایف و تعهداتی است که شرکت باید در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد.

در هر کسب و کاری، شرکت‌هایی که برای تولید ثروت و کسب و کار ایجاد شده‌اند باید صد در صد مسئولیت تمام کارهایی که جنبه اجتماعی دارند را به عهده بگیرند اما این مسئولیت در کسب و کار معمولی بر عهده صاحب آن و در شرکت‌ها بر عهده هیئت مدیره و مدیر عامل آن شرکت است.
در این مسیر خودروسازان نیز چند سالی است به صورت جدی به این مفهوم پرداخته اند و در حالی که هیچ الزام قانونی برای انجام و هزینه کرد در این زمینه ندارند اما این امر به عنوان یک راهبرد تجاری در میان خودروسازان شناخته شده و باعث شده در فضای به شدت رقابتی امروز از این طریق تا اندازه ای به اعتبار خود بیفزایند و نسبت به افزایش سهم خود در بازار اقدام کنند.

خودروسازان جهانی نیز همواره این اقدام را در رئوس کاری خود قرار داده اند و نگاهی به اقدامات آن ها نشان می دهد که برای نمونه نیسان در راستای تحقق اهداف خود در زمینه های مسئولیت اجتماعی و فلسفه زیست محیطی این شرکت، اقدام به اجرای طرح ابتکاری برنامه سبز از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۰ تحت عنوان  ‘Nissan Green Program’ کرده است.

براین اساس در شرایطی که صنعت خودرو مورد هجمه های شدید قرار دارد نگاهی به عملکرد خودروسازان از سال گذشته و همزمان با فجایعی همچون سیل، زلزله و سایر بلای طبیعی نشان می دهد که فعالان این حوزه به صورت پررنگ در کنار مردم بوده و نسبت به ارایه خدمات در این زمینه اقدام کرده اند.

سیل اخیر نشان داد که پس از زلزله کرمانشاه و اقدامات برجسته ای که خودروسازان در این مناطق انجام دادند، این بار نیز به کمک سیل زدگان شتافته و در تعطیلات نوروزی، انجام مسئولیت های اجتماعی خود را در دستور کار خود قرار داده اند.

انجام‌مسوولیت‌های‌اجتماعی، عیدانه خودروسازان به سیل زدگان

آماده باش امداد خودرو سایپا در شش استان در معرض سیل، اعزام واحدهای امداد خودرو سایپا و نمایندگی های گلستان و مازندران به مناطق سیل زده برای خدمت رسانی، ایران خودرو برای امدادرسانی به سیل زدگان شیراز وارد عمل شد، آماده باش خدمات پس از فروش ایران خودرو در استان های سیل زده و در نهایت امدادرسانی ویژه ایران خودرو به مناطق سیل زده تنها گوشه ای از اخبار مرتبط با اقدامات خودروسازان در اتفاق های اخیر و در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی خود است.

انجام‌مسوولیت‌های‌اجتماعی، عیدانه خودروسازان به سیل زدگان

هم اکنون پس از گذشت ماه ها از زلزله کرمانشاه ، مراجعه به این مناطق نشان می دهد که تحقق این مسئولیت های اجتماعی تا چه اندازه در بهبود این مناطق و کمک رسانی موثر بوده است. بنابراین باید چند ماه در انتظار مشاهده اثرات مثبت حضور خودروسازان در مناطق سیل زده باشیم.

 

منبع: خودروکار

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار