عصر خدماتافتتاح دوازدهمین مرکز توانبخشی بیماران اوتیسم در استان تهران | عصر خدمات

افتتاح دوازدهمین مرکز توانبخشی بیماران اوتیسم در استان تهران

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال جاری با مشکلات اقتصادی روبرو باشیم، گفت: با این وجود این نوید را می‌دهم که در بخش توانبخشی با عنایت دولت و مجلس اقدامات چشمگیری صورت بگیرد.

به گزارش عصر خدمات، حسین نحوی‌نژاد در در مراسم افتتاح دوازدهمین مرکز روزانه آموزش و توانبخشی افراد دارای اختلال طیف اوتیسم به نام «فریحا» با بیان اینکه باید خدمات ارائه شده به افراد مبتلا به اوتیسم شامل غربالگری، آموزش مناسب، مداخله بهنگام، آموزش مهارت‌های زندگی، کنترل هیجانات و کاستن فشارهایی که به لحاظ روحی و روانی به خانواده‌ها وارد می‌شود، افزایش یابد، گفت: یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد مسائل و محدودیت‌هایی است که سازمان بهزیستی با آن‌ها روبرو است.

وی با بیان اینکه بهزیستی مجبور است به‌تنهایی بار این مسائل را به دوش بکشد،اظهارکرد: کاستی‌هایی که گاهی به وجود می‌آید به دلیل کمبود امکانات این سازمان است و به همین دلیل گاهی امکان پاسخگویی به برخی از مطالباتی که از سوی مردم، سازمان‌های مردم نهاد و… مطرح می‌شود را ندارد. با این وجود گواهی می‌دهم که هیچکدام از پرسنل این سازمان در وظایف خود کوتاهی نمی‌کنند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه علاوه بر کمبود امکانات، سایر دستگاه‌ها نیز گاهی به وظایف خود عمل نمی‌کنند،گفت: از آنجایی که سازمان بهزیستی در مرحله آخر با خانواده‌ها در ارتباط است و در خط مقدم قرار دارد، بیشتر مورد سوال و انتقادات قرار می‌گیرد. با این حال باید به سمت جلو حرکت کنیم و کارنامه این سازمان نشان داده که خدمات در بخش روزانه و توانبخشی مبتنی بر خانواده گسترش یافته است.

نحوی‌نژاد با تأکید بر اینکه این سازمان با گسترش بی‌رویه مراکز توانبخشی مخالف است، گفت: طی ۱۰ سال گذشته نسبت به گسترش بی‌رویه این مراکز مقابله کردیم و برنامه ما این است که برای حفظ کرامت معلولان، آموزش و خدمات در داخل خانواده به آن‌ها ارائه شود.

وی با بیان اینکه براساس نظر برخی از اقتصاددانان امسال به دلیل تحریم‌ها با مشکلات اقتصادی روبروهستیم،اظهارکرد: با این حال این نوید را می‌دهم که در بخش توانبخشی با عنایت دولت و مجلس اقدامات چشمگیری صورت خواهد گرفت که با محوریت خانواده است. از جمله این اقدامات گسترش پرداخت خدمات حق پرستاری که در حال حاضر فقط محدود به معلول قطع نخاعی است به سایر معلولان، افزایش سطح رفاه افراد معلول، گسترش بُعد خانوار درباره معلولان سرپرست خانوار، تقویت بخش اشتغال از طریق صندوق ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش امکان تحصیل که در سال‌های اخیر با مشکلاتی همراه بوده است می‌توان اشاره کرد.

در بخش دیگری از این برنامه داریوش بیات‌نژاد – مدیرکل بهزیستی استان تهران – از افتتاح دوازدهمین مرکز ارائه خدمات به بیماران مبتلا به اوتیسم در استان تهران خبر داد و گفت: این مرکز سومین مرکز فعال در شهر تهران است. افتتاح این مراکز نشان می‌دهد که در سال گذشته شاهد افزایش صددرصدی آن‌ها در استان تهران بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه در این راستا ارتقای کیفیت زندگی فرزندان و خانواده‌های دارای کودکان اوتیسم را دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: ایجاد این مراکز و خدمات توانبخشی در کنار آگاهی‌بخشی با استفاده از اطلاعات روزآمد صورت می‌گیرد و گسترش این مراکز به شناخت افکارعمومی نیز کمک می‌کند همچنین با وجود مشکلات بهزیستی در پرداخت یارانه خدمات گوناگون، یارانه مربوط به بخش اوتیسم را به شکل صد درصدی به ۶۵۵ فرد خدمات‌گیرنده از این مراکز پرداخت می‌کند.

بیات‌نژاد در پایان گفت: انتظار ما از سازمان بهزیستی کشور این است که با توجه به جمعیت حدود ۱۴ میلیونی استان تهران بخش بیشتری از امکانات و منابع در اختیار این استان قرار دهند تا در سال جاری بتوانیم کیفیت و کمیت خدمات را به حداکثر برسانیم.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار