عصر خدماتارائه 10 هزار خدمت بهداشت دهان و دندان به سیل‌زدگان/ توزیع 20 هزار مسواک و خمیردندان | عصر خدمات

رییس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت اعلام کرد

ارائه ۱۰ هزار خدمت بهداشت دهان و دندان به سیل‌زدگان/ توزیع ۲۰ هزار مسواک و خمیردندان

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت از ارائه 10 هزار خدمت بهداشت دهان و دندان و توزیع 20 هزار مسواک و خمیردندان در مناطق آسیب دیده از سیل و سیل زدگان خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، دکتر حمید صمدزاده گفت: با وجود اینکه هنوز به برخی از مناطق سیل زده استان های آسیب دیده از سیل، به ویژه لرستان دسترسی سختی داریم تاکنون بالغ بر ۱۰ هزار خدمت بهداشت دهان و دندان به مردم آسیب دیده از سیل ارئه شده است.

وی افزود: همچنین توزیع اقلام بهداشتی در این مناطق در دستور کار بوده است که تاکنون ۲۰ هزار قلم خمیردندان و مسواک بین آسیب دیدگان از سیل در کمپ ها توزیع شده است.

وی هزینه خدمات بهداشت دهان و دندان ارائه شده به مردم سیل زده در چهار استان خوزستان، گلستان، لرستان و ایلام را ۱۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: رفع گل و لای از مراکز، بازسازی و تجهیز برخی از مراکزی که در سیل اخیر دچار آسیب شده‌اند یکی از مهم ترین کارهای ما پس از سیل است که در حال انجام آن هستیم.

صمدزاده گفت: معمولاً در هنگام وقوع سیل همه مشغول اقدامات اولیه همچون نجات آسیب دیدگان هستند، اما پس از آن مسائلی همچون بهداشت دهان و دندان افراد تبدیل به نیاز مبرم سیل‌زدگان می‌شود که به دلیل از بین رفتن وسایل زندگی آنان طبعاً مسواک و خمیردندان ندارند و توزیع این اقلام بهداشتی از اهمیت خاصی برخوردار است.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: دو مرکز بهداشت دهان و دندان و تجهیزات آنان در سیل آق قلا از بین رفت که با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی خراسان شمالی و گلستان سه یونیت سیار دندانپزشکی و نیروهای مربوطه به منطقه اعزام شدند.

وی افزود: همچنین با کمک خیرین منطقه پک‌های بهداشتی همچون مسواک و خمیر دندان بین سیل زدگان توزیع شد. در استان لرستان حجم خرابی ها و دسترسی به مناطق از استان گلستان متفاوت تر است و از آنجا که موبایل کلینیک ها باید جاده دسترسی داشته باشند، خدمت رسانی کمی با مشکل مواجه شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، صمدزاده بیان کرد: با دانشگاه های علوم پزشکی استان های مرکزی و قم مکاتبه در خصوص امدادرسانی از طریق موبایل کلینیک‌های بهداشت دهان و دندان به استان لرستان انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین تعدادی آمبولانس دندانپزشکی و یونیت سیار هم در اختیار دانشگاه‌ها از قبل قرار داشت که اکنون در مناطق سیل‌زده مورد بهره‌برداری قرار می گیرند. یونیت های سیار به صورت چمدانی است و می توانند با خود به مناطق حمل کنند. همچنین در استان لرستان توزیع اقلام بهداشتی در حال انجام است.

وی افزود: خوشبختانه دانشگاه های علوم پزشکی دزفول و آبادان در استان خوزستان از آمبولانس های دندانپزشکی به خوبی بهره برده و سرویس های خیلی خوبی به جمعیت تحت پوشش خود داده اند.

وی تصریح کرد: در کل نزدیک به ۸ دستگاه موبایل کلینیک و آمبولانس دندانپزشکی به همراه مراکزی که آسیب ندیده اند در مناطق سیل زده مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به این که تمام خدمات در استان های سیل زده رایگان بوده است، گفت: خدمات دهان و دندان گران هستند و تهیه مواد مصرفی آن سخت است ولی این خدمات با قوت در حال ارائه است. در استان ایلام بخشی از استان آسیب دیده ولی خوشبختانه خدمات دهان و دندان ادامه دارد.

وی حوزه بهداشت را تنها ارگانی دانست که خدمات بهداشت دهان و دندان ارائه می دهد و گفت: برخی نهادها همچون سپاه و ارتش هم با استقرار بیمارستان های صحرایی اقدام به ارائه این خدمات می کنند که جا دارد از زحمات این عزیزان نیز قدردانی کنیم.

صمد زاده در پایان اعلام کرد: چهار مرکز بهداشت دهان و دندان در استان های سیل زده آسیب دیده و بقیه مراکز سالم هستند، مراکز آسیب دیده نیز بعد از پاکسازی از گل و لای و برآورد تخریب، ساماندهی خواهند شد.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار