عصر خدماتتوزیع «سبد کالا» بین مددجویان در ماه رمضان | عصر خدمات

توزیع «سبد کالا» بین مددجویان در ماه رمضان

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد از جذب ۲۰۰ هزار نفر حامی برای ایتام در ماه رمضان خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، علیرضا عسگریان در نشست خبری خود که امروز درباره جشن رمضان و ارائه عملکرد کمیته امداد در کمک به هموطنان سیل زده برگزار شد،  با بیان اینکه پس از جشن نیکوکاری خود را برای جشن رمضان آماده می‌کردیم که سیل آمد و درگیر شدیم گفت: کمیته امداد ۵ برنامه مشخص برای جشن رمضان دارد. اولین برنامه که روی آن متمرکز هستیم، مردمی کردن خیر و احسان در سطح کشور توسط مراکز نیکوکاری است. در حال حاضر ۱۸۵۰ مرکز نیکوکاری وجود دارد که در محله‌ها تشکیل می‌شوند و مبنای آنها مساجد است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با بیان اینکه از منابعی که برای سیل زدگان جمع آوری شده حدود ۴۱ درصد آن توسط مراکز نیکوکاری جمع آوری شد و امیدواریم زمانی امداد فقط پشتیبانی کند، خاطرنشان کرد: قصد داریم امسال در این ایام از نظر ساختاری حرکت کنیم تا حداقل تا مهرماه ۳۰۰۰مرکز نیکوکاری دیگر ایجاد کنیم. همچنین مقرر شده ۳۰۰ حوزه علمیه مرکز نیکوکاری ایجاد کنند.

وی با اشاره به مراکز نیکوکاری اصناف گفت: در برخی بازارها اصناف مرکز نیکوکاری راه اندازی کرده‌اند. در حال حاضر در تلاشیم تا انتهای سال حداقل در هر استان دو مرکز نیکوکاری اصناف داشته باشیم چرا که اصناف در شرایط مختلف بسیار خوب عمل می‌کنند.

عسگریان با اشاره به اینکه کمیته امداد با مراکز نیکوکاری کار هم افزایی انجام می‌دهد، افزود: در ماه رمضان ۲۰۰ هزار نفر حامی برای ایتام جذب خواهیم کرد.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با بیان اینکه طرح اکرام دارای طرح ایتام و محسنین است، افزود: درحال حاضر ۱۴۸ هزار یتیم داریم که سرانه پرداخت به هرکدام از آنها ۲۵۳ هزار تومان است یعنی یتیمی در کشور وجود ندارد که تحت پوشش ما نباشد. در طرح محسنین نیز ۱۴۲ هزار نفر تحت پوشش هستند؛ محسنین خانواده‌هایی هستند که والدین آنها توانشان کم است، سرانه پرداختی به هر کدام از آنها ۱۳۰ هزار تومان است.

به گفته وی بیش از ۶۰۰ هزار حامی در سطح کشور وجود دارد. بحث اکرام و حمایت از ایتام در طول سال پایدار است، همچنین سال گذشته مردم ۷۰۰ میلیارد تومان به یتیمان و محسنین کمک کردند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با تاکید بر اینکه اگر در ماه رمضان دست به دست هم دهیم سرانه را افزایش می‌دهیم گفت: به فضل الهی تعداد را نیز افزایش می دهیم همچنین برنامه‌های تلویزیونی نیز خواهیم داشت.

عسگریان همچنین یادآور شد: در زمینه اطعام با صنوف مختلف و خیرین به صورت برنامه ریزی شده ارتباط می گیریم. سال گذشته ۱۴۲ میلیارد تومان سبد کالا توزیع کردیم. امسال به دو میلیون نفر اطعام می‌دهیم که باتوجه به گرانی‌ها باید بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان منابع جمع آوری کنیم.

وی درباره توزیع سبد کالا نیز گفت: قسمت اساسی سبد کالا در ابتدای ماه مبارک رمضان توزیع می‌شود.

عسگریان افزود سال ۹۶ یک میلیون و ۵۰۰ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد بودند که به خاطر مشکلات در سال ۹۷ به ۲ میلیون و ۵۰ هزار خانواده رسیدند، در صورتی که سال قبل ۱۵۰ هزار نفر خودکفا شدند اما در ۹۷ به دلیل مشکلات مددجو شدند. سال گذشته ۱۲۰ هزار خانوار خودکفا شدند اما مجبور شدیم ۵۵۰ هزار ورودی بگیریم.

وی با اشاره به طرح مفتاح و جنه نیز بیان کرد: این طرح، طرح خوبی است که مسئولان را به خانه‌های مددجویان می‌بریم و همان جا مشکلاتشان را برطرف می‌کنیم.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد به زکات و فطریه اشاره کرد و گفت: هدف گذاری مان در این زمینه دو هزار  میلیون است، زکاتی که برای سال ۹۸ هدف گذاری شده  ۷۰۰ میلیارد تومان است که سال گذشته این رقم ۵۰۰ میلیارد تومان بود. همچنین زکات واجب در ماه رمضان سال گذشته ۱۳۵ میلیارد تومان بوده و برای امسال هدف‌گذاری شده که ۲۰۰ میلیارد تومان جمع آوری کنیم.

عسگریان در ادامه با بیان اینکه سال ۹۷ ، ۵۰ درصد در جشن عاطفه‌ها رشد داشتیم اظهار کرد: سال ۹۷ سال سختی بود. در ایام تابستان قیمت ارز به ۱۹۰۰۰ تومان رسید و شوک وارد شد، اما به فضل الهی ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۶ رشد داشتیم. در سال ۹۶ نیز نسبت به سال ۹۵، ۲۳ درصد رشد داشتیم.

وی با اشاره به اینکه جشن نیکوکاری پرحجم ترین و یکی از مهم ترین مناسبتهای ماست گفت: در سال ۹۶ به مدت چهار ماه در جشن نیکوکاری بر روی کل کشور متمرکز شدیم و ۶۰ درصد امداد متمرکز شد که به نفع محرومین منابع جمع‌آوری کند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد گفت: خیریه های بزرگی در کشور داشتیم و امسال را با بحران مواجه شدند.

عسگریان با بیان اینکه در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، در جشن نیکوکاری ۶۲ درصد رشد داشتیم افزود: حجم این جشن  ۳۰۸ میلیارد تومان بود یعنی به اندازه کل صدقات طول یک سال در این جشن مردم کمک کردند.

عسگریان با اشاره به اینکه مردم در بدترین شرایط اقتصادی بی نظیر هستند، گفت: در حال حاضر از مرز ۱۶۷ میلیارد تومان کمک مردمی عبور کردیم که از این مبلغ حدود ۴۷ میلیارد آن به صورت نقدی بوده است. کل حجم درآمدهای سال گذشته ۳۲ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه در حادثه سیل در استان‌های مختلف از سوم فروردین نیروهای ما آماده‌باش کامل بودند و استان‌ها را به سه قسمت تقسیم کردیم تصریح کرد: تاکنون ۱۶۸ میلیارد تومان برای سیل‌زدگان جمع‌آوری شده که ۴۷ میلیارد تومان آن نقدی بوده و حدود ۱۱۶ میلیارد تومان آن کالا است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با اشاره به زلزله کرمانشاه یاداور شد: در زلزله کرمانشاه ۵۵۰۰ مسکن ساخته‌ شد. حجم کمک‌های مردمی ۱۵۰ میلیارد بود که ۱۵ میلیارد تومان آن نقدی بوده که طی یکسال جمع‌آوری شده است، یعنی بیش از سه برابر کمک نقدی ظرف ۳۴ روز جمع آوری شد.

بنابر اظهارات عسگریان مردم می‌توانند با استفاده از درگاه‌های ذیل از جمله #۹۹*۸۸۷۷* شماره حساب ۳۳۳۳ بانک ملی و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۱۰۰۰۱۰۰۰ بانک ملی کمک‌های خود را به سیل‌زدگان پرداخت کنند.

عسگریان با بیان اینکه یکی از مشکلات بحران بعد از حادثه است که سازندگی بسیار گران است افزود: کمیته امداد برای ۲۵ هزار مسکن در زمینه ساخت و تعمیر در مناطق سیل‌زده متولی است که ۸۰۰۰ مورد به صورت مسکن کامل تاسیس خواهد شد که ۲۵۰۰ مسکن آن شهری و ۵۵۰۰ مسکن نیز در روستاها احداث می‌شود.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار