اخباربرگزیده هاخدمات مشاوره و رفاهیخدمات نهاد های اجتماعی

تلاش مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیارد تومانی از واردات سیگار مارلبرو

به گزارش عصر خدمات،شرکت فیلیپ موریس؛ صاحب برند سیگار مارلبرو که بزرگترین تولید کننده سیگار در جهان بشمار می رود، قصد دارد حضور خود در بازار ایران را قانونی کند. به همین جهت، افراد متعددی به نمایندگی از این شرکت طی سال های اخیر، شانس خود را برای تصاحب هزاران میلیارد تومانی سیگار مارلبرو از طریق تلاش برای اخذ مجوز واردات آن آزموده اند.

سیگار مارلبرو که یکی از پرفروش ترین سیگارها در جهان است، طی سال های گذشته، سهم بزرگی از بازار قاچاق سیگار را به خود اختصاص داده و با توجه به قیمت های بالایی که دارد، حجم فروش سالیانه این سیگار در ایران بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

چندی پیش، خبر امضای تفاهم نامه تولید مشترک سیگار مارلبرو با شرکت دخانیات ایران در حالی رسانه ای شد که مدیرعامل این شرکت یکماه پس از امضای آن برکنار شد و شخص دیگری جایگزین وی گردید که هیچگونه سابقه فعالیت و تجربه‌ای در صنعت خاص دخانیات نداشته است.

 البته هنوز مشخص نیست که شرکت دخانیات ایران بر اساس چه مجوزی برای تولید سیگاری که واردات آن به ایران غیرقانونی است، تفاهم نامه امضا کرده است.

همچنین گفته می شود شرکت «پیشگامان پخش آرمان گستر» هم که طرف شرکت دخانیات ایران در تفاهم نامه تولید مشترک مارلبرو بوده در تاریخ امضای این تفاهم نامه، نمایندگی معتبری از شرکت فیلیپ موریس نداشته از این رو، امضای تفاهم نامه یک شرکت دولتی برای تولید مشترک یک سیگار قاچاق با شرکتی که فاقد نمایندگی معتبر در زمان امضای تفاهم نامه بوده، آن هم در آخرین روزهای مدیریت مدیرعامل همان شرکت دولتی، ابهامات جدی بوجود آورده است.

در همین راستا، شنیده شده که آقای «الف» یکی از مدیران دولتی در این جریان تلاش می کند با دریافت سهمی از واردات هزاران میلیاردی سیگار مارلبرو، مقدمات این پروژه را فراهم و مجوز واردات مارلبرو را برای شرکت «پیشگامان پخش آرمان گستر» اخذ نماید.

گفته می شود تیمی که توسط آقای «الف» در یک وزارتخانه کلیدی هدایت می شود، در ارکان مدیریتی صنعت دخانیات کشور (شامل شرکت دخانیات ایران و مرکز سیاستگزاری دخانیات) نفوذ کرده و با لابی گسترده ای که در این خصوص آغاز نموده، افراد موثر متعددی را به طمع انداخته و حتی گفته می شود برخی انتصابات مرتبط با مراجع تصمیم‌گیر صنعت دخانیات کشور نیز با هدف و نیت تسهیل واردات مارلبرو به ایران صورت گرفته است.

در این میان نقش یک قاچاقچی عراقی با سابقه سیگار که طی سالهای اخیر از بازیگران اصلی تجارت سیگار در ایران بوده بسیار مهم شده است.

آقای “م” فعالیت خود را در بازار سیگار ایران با قاچاق گسترده انواع سیگارهای خارجی آغاز کرد و پس از آن به کمک ثروت افسانه ای که به دست آورده بود نمایندگی یکی از پرفروش ترین برندهای خارجی را در ایران تصاحب کرد.

بعبارت واضح تر هم اکنون حلقه واسط میان بخش دولتی با نمایندگی آقای “الف” و شرکت فیلیپ موریس همین آقای “م” است که در حال حاضر امتیاز نمایندگی برند خارجی مورد اشاره را هم از دست داده و به دنبال بدست آوردن جایگزین بزرگتری برای موفقیت قبلی است.

 

منبع: فارس

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا