عصر خدماتامروز در وسط شهر تهران خرید خدمات آموزشی انجام می‌شود | عصر خدمات

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

امروز در وسط شهر تهران خرید خدمات آموزشی انجام می‌شود

جبار کوچکی نژاد گفت: امروز در وسط شهر تهران خرید خدمات آموزشی انجام می‌شود که خلاف قانون است.

به گزارش عصر خدمات، جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این باره اظهار کرد: آموزش و پرورش دستگاهی مهم در همه دولت‌های دنیاست.

وی درباره اولویت‌های آموزش و پرورش و انتظارات از آن گفت: در قانون اساسی به این مورد اشاره شده، در سندتحول بنیادین، سیاست‌های راهبردی رهبری، سند برنامه ششم توسعه و دیگر اسناد بالادستی صراحتا تکلیف آموزش و پرورش و توقع مردم از این دستگاه مشخص شده است و این اسناد حاصل تفکر نخبگان است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما طمع احزاب و گروه‌های سیاسی و طمع دولت جهت تحقق برخی خواسته‌های زودگذر و کوتاه مدت از محل آموزش و پرورش است گفت: چه این دولت که چهارمین وزیرش را تجربه میکنیم و هر دوسال یک وزیر آمده است که فاجعه است و چه در دوره قبل هم که در هشت سال چهار وزیر داشتیم این موضوع مشاهده می‌شود.

کوچکی نژاد با بیان اینکه انتخابات مجلس حدود شش ماه دیگر برگزار میشود گفت: فرهنگیان، اولیا و دانش آموزان صاحب نفوذ اند و مورد طمع و گرایش احزاب سیاسی قرار دارند و دولت باید تلاش کند آموزش و پرورش را در جهت خواسته هاو مطالبات بحق موجود و اسناد بالادستی حرکت بدهد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا نگاه‌ها به معلمان و آموزش و پرورش تغییر نکند اوضاع بهبود نمی‌یابد گفت: رئیس جمهور یک مرتبه میگفت آموزش و پرورش سنگین است و باید واگذار کنیم، این نگاه انحرافی به تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۹۸ منجرشد که مجلس آن را حذف کرد.

کوچکی نژاد ادامه داد: سال ۹۷ ما معافیت مدارس از پرداخت بهای آب و برق و گاز را مصوب کردیم، آیا دولت آن را کامل اجرا کرد؟، یک قید “تا ۱۰۰ میلیارد تومان” جلوی آن گذاشت. امسال مدارس کامل معاف شدند و باید الگوی مصرف تا ماه دوم تعریف میشد که تاکنون انجام نشده است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چندسال پیش پیشنهاد کردیم یک درصد هزینه شرکت‌ها کسر و به آموزش و پرورش داده شود، اما امسال ردیفی که حق آموزش و پرورش بود و ۷۰۰۰ میلیارد تومان میشد را بردند به ردیف‌های دیگر دادند.

کوچکی نژاد با اشاره به قانون تنظیمات مقررات مالی دولت و تخصیص مالیات نهاد‌ها به آموزش و پرورش گفت: بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، از این قانون چقدر مالیات در می‌اید؟ قوانین روشن است. ۵ درصد عوارض شهرداری‌ها باید طبق قانون شورا‌های آموزش و پرورش به آموزش و پرورش تخصیص یابد، اما آن هم اجرا نمی‌شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز در وسط شهر تهران خرید خدمات آموزشی انجام می‌شود که خلاف قانون است، ادامه داد: وزیر آموزش و پرورش در دولت باید یک سروگردن از دیگر وزرا بالاتر باشد و وزرای دیگر از او حساب ببرند. در آموزش و پرورش در انتخاب وزرا هم در مجلس و هم دولت بسیار اشتباه میکنیم. وزیر مقتدر و از جنس فرهنگیان و با فرهنگیان باید بیاید و اگر همین قوانین را که گفتیم را اجرایی کند، چندین هزار میلیارد عایدی برای آموزش و پرورش به همراه می‌آورد.

کوچکی نژاد افزود: شب عید امسال سازمان برنامه و بودجه قول ۱۸۰۰ میلیارد تومان برای مطالبات داد، اما ۳۰۰ میلیارد تومان دادند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید از اقتدار وزیر و فرهنگیان دفاع شود اظهار کرد: اخیرا سخنگوی دولت اعلام کرد که دو ماه دیگر رتبه بندی را اجرا می‌کنند. از آن سو گفتند علت استعفای آقای بطحایی شرکت در انتخابات است، واقعیات را به مردم بگوییم. واقعیت این نیست.

وی افزود: وقتی سخنگوی دولت میگوید طی دوماه رتبه بندی را اجرا میکنیم، حتما ماده ۶۳ قانون را نخوانده که در آن آمده دولت موظف است لایحه رتبه بندی را به مجلس بدهد که قانون بشود. سخنگوی دولت نمیداند که این فرایند حداقل یک سال طول می‌کشد. این نگاه نگاه شعاری است.

کوچکی نژاد با تاکید بر اینکه تا نگاه‌ها درست نشود همچنان با شعار، فرهنگیان قانع نمیشوند و معترض اند که چرا وعده دروغ داده میشود گفت: قانونگذار راهکار مشخص کرده و راهکار عملیاتی، اجرای قوانین است. دستگاه‌های مربوط از جمله قوه قضائیه باید کمک کنند آن نهاد‌هایی که نسبت به پرداخت حقوق قانونی آموزش و پرورش از قانون تخطی می‌کنند جوابگو باشند.

وی افزود: وزارت ارتباطات موظف بوده در دو سال اول برنامه توسعه، مدارس را هوشمند کند. از آن‌ها سوال کردیم چرا اجرا نمیشود که گفتند آموزش و پرورش از ما درخواست نکرده است.

وی با اشاره به تفاوت دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر گفت: برخی دستگاه‌ها نفوذ دارند. فردی ۸۰۰ میلیارد پاداش بازنشستگی گرفته و دوباره در دستگاه مشغول شده است.

 

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار