عصر خدمات۱۰ پرونده در خصوص خرید و فروش سوالات امتحانی و کنکور ۹۸ در دست بررسی داریم | عصر خدمات

رییس پلیس فتا:

۱۰ پرونده در خصوص خرید و فروش سوالات امتحانی و کنکور ۹۸ در دست بررسی داریم

رییس پلیس فتا از اضافه شدن روزانه یک میلیون نفر بر تعداد کاربران اینترنتی خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، سردار وحید مجید، رییس پلیس فتا ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به فعالیت‌های پلیس فتا در سال ۹۸ اظهار داشت: طرح‌های پژوهشی ۲۳۰ کشور مختلف دنیا در سال ۲۰۱۸ میلادی در بیشتر ابعاد دنیای دیجیتال بررسی شده و در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۶۰ نفر برای اولین بار آنلاین شدند و هر روز یک میلیون نفر به تعداد کاربران اینترنت اضافه شده است.

وی ادامه داد: از ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت در دنیا حدود ۴ میلیارد و ۳۸۸ میلیون نفر کاربر اینترنت هستند. این آمار در کشورهای توسعه یافته ۵۸ درصد، در کشورهای در حال توسعه ۴۵ درصد و در کشورهای کمتر توسعه یافته ۲۵ درصد است‌.

او افزود: ۹۲ درصد افراد حساب بانکی دارند، ۴۶ درصد اقدام به خرید آنلاین کرده‌اند که ۵۲ درصد آنها از آقایان و ۴۱ درصد از بانوان هستند.

وی ادامه داد: در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر امنیت فضای مجازی بلافاصله در تاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۹۸ طرح مقابله با عرضه سلاح، مهمات و مقابله با خشونت درفضای سایبری تدوین و به استان‌های سراسر کشور ابلاغ شد که در این طرح بالغ بر ۱۲۰۰ تارنما اعم از شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های خارجی حاوی محتوا و مضامین مرتبط به صورت کلی و عمومی استخراج گردید. از مجموع تارنماهای رصد شده بالغ بر ۷۵۰ تارنما با مضامین عمومی و فاقد محتوای مجرمانه مرتبط با موضوع استخراج شد که از این تعداد بالغ بر دویست و چهل تار نما که عمدتاً مواردی جعلی تبلیغاتی، با هدف جذب فالوور و بعضاً کلاهبرداری و اخذ وجه از کاربران بوده مورد رسیدگی واقع و از دسترس خارج شده‌اند.

و افزود: بالغ بر ۴۰۰ تارنمای رصد شده دارای محتوای مجرمانه با فراوانی ۷۶ درصد در اینستاگرام، ۱۴ درصد در تلگرام، ۶ درصد سایت‌ها و ۴ درصد سایر بسترهای سایبری تحت رسیدگی واقع و اقدامات شناسایی و مقابله‌ای توسط پلیس های تخصصی در این رابطه به عمل آمده است.

سردار مجید با اشاره به اینکه تا حد زیادی تلاش بر سالم سازی محیط صورت گرفته است، گفت: از دیگر اقدامات به عمل آمده در راستای فرامین برنامه ریزی و طراحی در خصوص ارتقای توان عملیاتی فنی رصد و پایش و پی‌جویی جرایم، ارتقا و افزایش ساماندهی فنی پلیس فتا، ظرفیت سازی در داخل ناجا و استفاده از ظرفیت سایر نهادها است.

وی در ادامه با اشاره به دیگر اقدامات پلیس فتا گفت: گسترش کمی و کیفی پلیس فتا در سایر شهرستان‌هایی که فاقد پلیس فتا هستند از دیگر اقدامات ما است. بنا داریم تا ۲۰۰ نفر از پلیس‌های فتا را به ۱۷۱ مرکز استان و شهرستان‌های کشور منتقل کنیم. در سال ۹۸ ما موفق شدیم با حمایت‌های فرماندهی ناجا و هیئت رئیسه، پلیس‌های فتا را در ۱۷ شهرستان مستقر کنیم.

او با اشاره به اینکه ۲۸ درصد جرایم به استان تهران اختصاص دارد، گفت: ما پایگاه‌هایی برای تقویت پلیس فتا جهت تسریع به رسیدگی به پرونده‌ها در نظر گرفته ایم. از آنجا که رسیدگی به جرایم رایانه‌ای به عهده پلیس فتا گذاشته شده است ما ارتقای توانمند سازی تیم‌های واکنش‌های سریع سایبری را در نظر داریم و در این رابطه تیم‌هایی را در سطح استان مشخص کردیم و به آنها آموزش‌های لازم را داده‌ایم به نحوی که اگر به طور عمومی یک حمله سایبری اعلام شود تیم‌های ما جهت ایجاد امنیت آن را پیگیری خواهند کرد. به طور کامل در این رابطه برنامه‌ریزی‌های زیادی برای ارتقای توان نیروها انجام شده است.

سردار مجید در خصوص جذب پلیس فتا گفت: ما در نظر داریم که ۲۰۰ نفر را به عنوان پلیس فتا و فضای سایبری جذب کنیم که اطلاعیه آن را در سایت فتا اعلام کردیم. از جمله اقدامات بعدی ما تدوین و طراحی ۱۱ طرح کشوری و ۳۱ طرح استانی، انتظامی و سایبری درباره جرایم سایبری است که تا پایان سال اجرا خواهند شد.

وی در خصوص استان‌هایی که بیشترین و کمترین جرائم سایبری را مرتکب شده‌اند، گفت: استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و خوزستان بیشترین جرایم فضای مجازی را داشته‌اند و همچنین استان‌های کیش، لرستان، زنجان، بوشهر و سیستان و بلوچستان کمترین جرم در این زمینه را دارند.

سردار مجید توضیح داد: ۱۹۱ پرونده در حوزه قمار از جمله اصلی ترین پرونده‌های ماست که مورد رسیدگی قرار گرفته، ۲۶ باند در سراسر کشور در خصوص پرونده‌های فیشینگ دستگیر شده و ۴ باند و شبکه در حوزه کپی کارت را نیز شناسایی و دستگیر کردیم که البته ۳۵۰ کارت هم از متهمین کشف شده است. همچنین ۱۰ پرونده در خصوص خرید و فروش سوالات امتحان و کنکور ۹۸ را در دست بررسی داریم. علاوه بر این ۳۸۲ فقره لینک در مورد صفحات غیر اخلاقی در حال پیگیری است که ۱۱۹ فقره منجر به اقدامات غیر قانونی شده‌اند.

وی افزود: مهمترین مولفه در ایجاد بستر مجرمانه و پرونده های سایبری غفلت و ناآگاهی خود کاربران است. یکی از سیاست های راهبردی و دیرینه پلیس‌فتا آگاهی رسانی عمومی و آموزشی در این رابطه است.

رئیس پلیس فتا درباره جرائم برتر حوزه سایبری گفت: جرائمی ازجمله برداشت‌های اینترنتی، کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت اینترنتی، هتک حیثیت و سرقت داده از جمله جرائم برتر در این حوزه هستند. از جمله فعالیت‌های دیگری که مرکز فوریت‌های پلیس فتا در نظر دارد این است که کاربران می‌توانند به سایت پلیس فتا برای پرسش و پاسخ‌های آنلاین مراجعه کنند.

وی در پایان تصریح کرد: موضوع همیاران پلیس سایبری تا الان با تلاش معاونت اجتماعی ما راه اندازی شده و متقاضیان می‌توانند برای این مسئله به پلیس فتا مراجعه کنند.

سردار مجید در پاسخ به سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه گفت: در خصوص کلیپ‌های منتشر شده در مدارس باید بگویم که وزارت آموزش و پرورش طی نامه‌ای از ما درخواست کرد که در این خصوص شکایت کند، اما کلیپی که در استان مهاباد منتشر شده بود توسط پلیس این استان مورد بررسی قرار گرفت.

وی درباره رمزهای پویا و یکبار مصرف گفت: الزامات مربوط به رمزهای پویا توسط بانک مرکزی پیگیری می‌شود و ۳ فاز برای رسیدگی آن در نظر گرفته شد که اولین فاز اجرایی آن در اول خرداد بود. در این راستا قرار شد رمزهای پویا جایگزین رمزهای ایستا شوند. در حال حاضر افراد می‌توانند به صورت اختیاری از این رمز ها استفاده کنند.

رییس پلیس فتا در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درخصوص اقدامات و پیگیری‌ها درباره تبلیغات و آگهی‌های نامتعارف در سایت دیوار و شیپور گفت: اقداماتی که درباره پیگیری تبلیغات و آگهی‌های سایت دیوار و شیپور انجام می‌شد کماکان ادامه دارد. اگر موارد دیگری در این زمینه باشد قابل پیگیری و بررسی است و کنترل های لازم درباره آن انجام می‌شود همچنین جلسات مختلفی در این زمینه برگزار می‌شود.

 

منبع: ایلنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار