عصر خدماتآغاز طرح هوشمندسازی پارک حاشیه‌ای در تهران | عصر خدمات

آغاز طرح هوشمندسازی پارک حاشیه‌ای در تهران

سرپرست معاونت فنی و مهندسی سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران در مورد جزئیات طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای توضیخاتی را ارائه کرد.

به گزارش عصر خدمات، وحید سرلک با اعلام خبر آغاز طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای در تهران که از روز شنبه (اول تیر ماه) به صورت پایلوت در منطقه ۲ آغاز خواهد شد، گفت: دقت داشته باشید که میریت پارک حاشیه ای اتفاق جدیدی نیست چرا که پیش از این فضای پارک خودروها توسط پارکبان و یا پارکومتر کنترل می‌شد اما در این طرح با حذف نیروی انسانی(پارکبان) و پارکومترها که به دلیل تکنولوژی قدیمی مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده بودند، تنها نسبت به مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای اقدام کردیم.

سرپرست معاونت فنی و مهندسی سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران گفت: بنا بر مصوبه شورای شهر تهران، شهرداری تهران می بایست پیش‌تر از این نسبت به ساماندهی و مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای اقدام می‌شد اما بررسی‌ها، برگزاری مزایده و انتخاب پیمانکار زمانبر بود بگونه ای که نهایتا منطقه ۲ به عنوان منطقه پایلوت برای اجرای طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای انتخاب شد و از اول تیرماه سالجاری این طرح در ۷ مسیر (۳۵معبر) این منطقه اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه این طرح در راستای عدالت اجتماعی و حل مشکل ترافیک اجرایی خواهد شد، افزود: با اجرای این طرح سعی داریم مردم را به انجام سفرهای کوتاه مدت با وسایل شخصی‌شان تشویق کنیم و نباید اینگونه باشد که هر فردی هرجایی که دلش خواست خودرو خود را پارک کرده و یا یک فرد صبح تا شب خودروی شخصی‌اش را در خیابان و یا جلوی مغازه‌اش پارک کند و این مسئله سبب شود که شهروندان دیگر برای انجام سفرهای کوتاه مدت خود خیابان‌ها را برای پیدا کردن جای پارک بگردند و در آخر مجبور به پارک دوبل که مشکلات ترافیکی زیادی ایجاد می کند، شوند.

سرلک در مورد جزئیات اجرای این طرح با بیان اینکه براساس مصوبه شورای شهر تهران نیم ساعت اول برای توقف خودروها رایگان خواهد بود و بعد از آن قیمت توقف افزایش می‌یابد، ادامه داد: رانندگان می بایست در ابتدا باید یکبار ورود به سامانه “تهران من” مشخصات خودرو خود را وارد کرده و حساب کاربری خود را شارژ کنند تا بتوانند از توقف نیم ساعته رایگان بهره ببرند.

سرپرست معاونت فنی و مهندسی سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه فضای پارک حاشیه ای در منطقه دو شناسایی شده و محل های مجاز با نصب تابلوی آبی رنگ و خط کشی مشخص شده است اظهار کرد:خودروها در این فضاهای تعبیه شده که براساس استاندارهای پارک حاشیه ای ایجاد شده است، می توانند خودروی خود را پارک کنند.

وی با بیان اینکه ۱۴هزار فضای پارک حاشیه ای در منطقه دو شناسایی کردیم که در فاز اول ۹۰۰۰ فضای جای پارک هوشمندسازی می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر تنها ۷ معبر منطقه ۲ تحت پوشش مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای است اما در آینده ای نزدیک، کل مسیرهای منطقه دو تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

سرلک با بیان اینکه در حال حاضر هشت دستگاه خودرو مجهز به تجهیزات کنترلی طراحی شده تا نسبت به کنترل پارک حاشیه ای در منطقه دو اقدام کنند گفت: این خودروها در سطح خیابان حرکت خواهند کرد و پس از ثبت شماره پلاک خودروها پارک شده نسبت به کنترل زمان آنها اقدام خواهد کرد و اگر بیش از نیم ساعت خودرویی در معبر پارک شده باشد، نسبت به محاسبه هزینه توقف اقدام خواهد کرد.

سرپرست معاونت فنی و مهندسی سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه مقرر شده تا برای افرادی که توان دسترسی به اینترنت ندارند، کیوسک‌هایی تعبیه شود تا نسبت به ثبت نام آنها اقدام کنند، گفت: فضاهای پارک حاشیه ای در تهران مشخص شده و براساس اولویت پهنه بندی شده و هوشمند سازی خواهد شد.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار