عصر خدماتآمادگی برای رفع مشکلات وسایل بازی ناایمن در «مهدهای کودک» | عصر خدمات

آمادگی برای رفع مشکلات وسایل بازی ناایمن در «مهدهای کودک»

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور از آمادگی این سازمان برای همکاری با سازمان استاندارد برای بازرسی از وسایل بازی در مهدهای کودک خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، چندی پیش بود که اداره کل استاندارد استان تهران با انتشار نتایج بازرسی از مهدهای کودک شهر تهران اعلام کرد که در بررسی وسایل بازی موجود در این فضاها نظیر تاب، سرسره و … در مجموع ۱۳۶۰ مورد عدم انطباق عمومی وسایل و تجهیزات با استانداردها مشاهده شده و تعدادی از مهدهای کودک نیز اجازه بازرسی به کارشناسان این سازمان را نداده‌اند که به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

انتشار این گزارش و اعلام ضرب‌العجل سازمان استاندارد برای حل مشکلات در مهدهای کودک با استقبال سید منتظر شبر، مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی روبه‌رو شد به طوریکه در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: سازمان استاندارد تنها بر وسایل بازی مهدهای کودک نظارت می‌کند نه بقیه مسائل و به همین دلیل نیز لازم است شهروندان توجه داشته باشند که این گزارش صرفاً درباره وسایل بازی است و مواردی همچون فضای داخلی مهدهای کودک، استانداردهای آموزشی و… را مشمول نمی‌شود.

وی ادامه داد: در گذشته طرحی معروف به طرح طاها با مشارکت سازمان استاندارد اجرا می‌شد که در جریان آن به شکل رایگان مهدهای کودک مورد بررسی قرار گرفته و ایرادات به آنها گفته می‌شد و مهدها اگر ایرادی داشتند با رفع آن، گواهی ایمنی برایشان صادر می‌شد اما اخیراً این اتفاق نمی‌افتد و بهزیستی آماده اجرای دوباره این طرح است.

مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه این سازمان مهدها را به استانداردسازی وسایل بازی ملزم می‌کند تصریح کرد: یکی از نکات مهم در بازرسی از مهدهای کودک، استاندارد بودن وسایل بازی آنها است؛ موضوعی که سازمان استاندارد به شکل تخصصی می‌تواند آن را بررسی کند، بحث اتصالات و نصب وسایل بازی است که در تخصص بهزیستی نیست.

شبر تاکید کرد: در این زمینه گزارش منتشر شده باید در اختیار بهزیستی قرار بگیرد تا روند رسیدگی را آغاز کنیم، این درحالیست که اگر بخواهیم فقط در رسانه برای مردم ایجاد نگرانی کنیم مشکلی برطرف نمی‌شود.

وی در ادامه از اداره کل استاندارد استان تهران خواست تا این اطلاعات را در اختیار بهزیستی و مهدهای کودک برای برطرف کردن ایرادات احتمالی قرار دهند.

شبر با بیان اینکه حتی در صورت ادعای مهد کودک مبنی بر عدم استفاده از وسیله غیر استاندارد، چنین وسایلی را ببینیم، برای مهد توبیخ به همراه خواهد داشت تاکید کرد: جزئیات نصب درست وسیله، رعایت مسائل فنی و … در تخصص ما نیست و نیازمند همکاری سازمان استاندارد هستیم.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خودروکارعصر تشکلصنعت کار