عصر خدمات۱۳۰ مرکز درمانی در عربستان برای حجاج تدارک دیدیم/بیماران دیالیزی نگران نباشند | عصر خدمات

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت:

۱۳۰ مرکز درمانی در عربستان برای حجاج تدارک دیدیم/بیماران دیالیزی نگران نباشند

محمد تقی حلی ساز گفت:اعزام دارو به کشور عربستان به دلیل مناسبات سیاسی و قطع ارتباط ما با دولت سعودی مستلزم ماه‌ها مذاکره است.

به گزارش عصر خدمات، محمد تقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در نشست خبری درباره آخرین اقدامات مرکز پزشکی حج و زیارت برای حج تمتع ۱۳۹۸ اظهار کرد: امسال چند ویژگی برای حج داریم. اولین ویژگی گروه سنی افراد عازم حج است متوسط سنی ۵۵ است و افراد بالای ۸۰ سال و زیر ۱۸ هم داریم. دوم وضعیت آب و هوایی است که با تغییر فصل و گرم احتمال گرما زدگی و بیماری‌هایی که موجب می‌شود زیاد است. ما باید تمام خدمات را در شرایط خاص انجام دهیم.

حلی ساز ادامه داد: ۱۰۰ پیام بهداشتی برای حجاج آماده شده و بحث‌های آموزشی در قالب بروشور در اختیار حجاج قرار میگیرد. متن بروشو‌رها حاوی بیماری‌هایی است که ممکن است در منطقه عربستان برای زایر اتفاق بیافتد، درمانگاه‌های تخصصی، شماره برای انتقادات و پیشنهادات، است.

در ادامه محمود رضا فقیهی مدیر عملیات بهداشت و درمان حج ۹۸ توضیح داد: نیرو‌های پیشرو که به کشور عربستان اعزام شدند ۴۶ نفر هستند. این نیرو‌ها درمانگاه تخصصی، فضای اقامتی را تحویل گرفتند.

حلی ساز بیان کرد:شرایط محیا است که از ۱۷ تیر خدمات درمانی را عربستان انجام دهیم.

وی در مورد تعداد بیمارستان‌هایی که در مکه و مدینه وجود دارد گفت: بیمارستان ۵ در مکه و بیمارستان۴ مدینه است. برای زایران۱۳۰مطب تدارک دیدیم در منا بیمارستان صحرایی داریم.

رئیس مرکز پزشکی حج وزیارت در ادامه تصریح کرد: دارو‌هایی که پسوند کدئین و مخدر دارند ۱۴ قلم بیشتر نیستند. غیر از این دارو‌ها منعیت برای بقیه دارو‌ها وجود ندارد. در بحث مواد مخدر شوخی با کسی نداریم، چون دولت عربستان روی این موضوع حساس است. توصیه من این است که بیمار داروی خود را همراه خود بیاورد.

وی افزود: نسخه عربی نیز تهیه کردیم که بیمار دارو خود را به همراه دارد و مهر می‌شود و در آنجا به مشکل برخورد نمی‌خورد.
وی گفت: پزشکان با کارت شناسایی در بیمارستان‌های عربستان مستقر شدند که ۱۵ پزشک مسلط به زبان عربی هستند.

وی گفت:خدماتی که در قالب جراحی است در مراکز ایرانی انجام نمیشود بیمار به بیمارستان های عربستانی منتقل می‌شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت گفت:اطلاعات الکترونیکی بیمار همراهش خواهد بود که ۲۰ درصد فشار خون و ۱۸ درصد دیابتی ۵ درصد قلبی و عروقی ۳۱ درصد افراد دارای بیماری خاص مثل دیالیز داریم. این بیماران با هماهنگی در بیمارستان سعودی دیالیز میشوند.

وی گفت: فارماکوپر که میبریم ایرانی است ما ۴۰۰ قلم دارو میبریم.۶۰ تا۵۰ تن دارو است و ارتباط سیاسی ما با عربستان قطع است باید هماهنگی زیادی انحام دهیم که به جده انتقال پیدا کند و بعد از آنجا به مراکز درمانی ما تحویل داده شود.

حلی ساز گفت:در خصوص آب زمزم شایعاتی شده است که صحت ندارد. امسال مسن‌ترین فرد در حج یک مرد۱۰۷ ساله و جوان‌ترین فرد ۴ ساله است.

 

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خودروکارعصر تشکلصنعت کار