عصر خدماتشرایط و نحوه شرکت مهارت آموزان معلمی در «آزمون اصلح» اعلام شد | عصر خدمات

شرایط و نحوه شرکت مهارت آموزان معلمی در «آزمون اصلح» اعلام شد

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان، از شرایط و نحوه شرکت مهارت آموزان ماده ۲۸ در آزمون اصلح شهریور ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، کچوئیان از طراحی آزمون کتبی مهارت آموزان ورودی سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ و مهارت آموزان باقی مانده از ورودی سال ۱۳۹۵ با در نظر گرفتن نتایج حاصل از آسیب شناسی چند وجهی دوره های ارزشیابی قبل، مبتنی بر مدل شایستگی های معلمی و بر اساس سرفصل مصوب دوره مهارت آموزی خبر داد و گفت: در این ارزیابی تلاش بر این است دانش‌ها و مهارت‌های اصیل معلمی مورد نیاز نومعلمان از سرفصل برنامه دوره یک ساله استخراج و عمده موقعیت‌ها و سؤالات بر اساس این شایستگی‌ها طراحی و تدوین شود.

وی تصریح کرد: همه مراحل اجرای ارزشیابی صلاحیت‌های حرفه‌ای برای مهارت آموزان باقی مانده از ورودی سال ۱۳۹۵ که از این پس به اختصار ورودی ۱۳۹۵ نامیده می شوند، همانند مهارت آموزان ورودی سال ۱۳۹۶ است.

کچوئیان، با تاکید بر این که کاربرد واژه‌های صلاحیت و شایستگی در مرکز سنجش شایستگی‌های حرفه‌ای دانشگاه فرهنگیان، به منزله سنجش صلاحیت یا شایسته بودن افراد نیست تصریح کرد: اصطلاحات صلاحیت و شایستگی به لحاظ فنی،صرفا به عنوان ترجمه اصطلاحات تخصصی competence و competency با در بر داشتن تعاریف علمی خاص شامل دانش‌ها، مهارت‌ها و سایر ابعاد توانایی‌های فرد بوده که بر مبنای علوم سنجش و اندازه گیری، مدیریت آموزشی و برنامه‌ریزی درسی قابلیت سنجش دارند.

عضو هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان، از اصلح به عنوان واژه‌ای برای ارزشیابی صلاحیت‌های حرفه‌ای یاد کرد و گفت: این واژه بدون اشاره به صالح تر بودن افراد تفاوت افراد را در ارائه دانش‌ها، مهارت‌ها و سایر ابعاد قابل سنجش توانایی، مورد ارزیابی قرار می دهد.

این مقام مسئول، با اشاره به برنامه درسی دوره یک ساله مهارت آموزی، مصوب بیستمین جلسه شورای دانشگاه، در خصوص ارزشیابی جامع صلاحیت‌های حرفه‌ای افزود: آزمون های کتبی دانشی و عملکردی از طریق طراحی سؤالات استاندارد تولید و به اجرا در می‌آید.

وی ادامه داد: بر اساس این برنامه، ارزشیابی جامع  در پایان دوره مهارت آموزی برگزار و جدای  از ارزشیابی‌های تکوینی و تراکمی تلقی می‌شود.

کچوئیان، در خصوص دریافت دفترچه‌های اختصاصی مهارت آموزان تصریح کرد: در مؤلفه کتبی اصلح پیش رو، هر گروه از رشته‌های ۱۹ گانه مهارت آموزان ورودی سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۵ همچنین هر گروه از رشته‌های ۲۳ گانه مهارت آموزان ورودی سال ۱۳۹۷ دفترچه‌های اختصاصی خود را در آزمون های کتبی چندگزینه‌ای و کتبی عملکردی دریافت خواهند کرد.

استاد دانشگاه، مجموع امتیاز آزمون‌های کتبی عملکردی و کتبی چندگزینه‌ای را برابر با ۴۵۰ امتیاز دانست و گفت: ضروری است مهارت آموزان حد نصاب ۶۵ درصد مجموع آن دو، معادل ۲۹۲.۵ امتیاز را کسب کنند.

معاون دانشگاه، با اشاره به تفاوت‌های برخی دروس و سرفصل برنامه درسی مهارت آموزان ورودی سال های ۹۶ و ۹۷ بخش‌هایی از فرآیند ارزشیابی کتبی این افراد را متفاوت خواند و اظهار کرد: در تحلیل نتایج ضمن اجرای فرایندهای فنی آزمون سازی، هر یک از این دو گروه با مهارت آموزان هم ورودی خود قیاس خواهند شد.

عضو هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان، تعداد مهارت آموزان شرکت کننده در آزمون اصلح سال جاری را ۱۶ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این آزمون به طور همزمان روز جمعه اول شهریور ماه سال جاری در ۳۱ استان کشور، برگزار خواهد شد.

کچوئیان تصریح کرد: کلیه مراحل طراحی و تدوین سوالات، چاپ دفترچه ها و تصحیح پاسخ برگ های چندگزینه ای و عملکردی، به طور متمرکز در سازمان مرکزی با بهره گیری از ظرفیت اساتیدی از کل کشور انجام شده است.

معاون نظارت، ارزیابی وتضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان، مرکز سنجش این معاونت را در قبال نشر هر گونه مطالب و منابع پیشنهادی برخی کانال‌ها و مراجع، خالی از مسئولیت خواند و با تاکید بر ملاک بودن اطلاعیه های منتشر شده این مرکز افزود:  اطلاعیه های منتشر شده مرکز سنجش دانشگاه، صرفا شایستگی های معلمی مندرج در برنامه درسی دوره یک ساله مهارت آموزی و کتب درسی، اسناد، آیین نامه‌ها، برنامه‌های درسی و راهنماهای تدریس مدرسه‌ای را ملاک طراحی و تصحیح آزمون‌ها قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، وی، مرجع هر گونه اطلاع رسانی در خصوص آزمون اصلح را صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، پورتال دانشگاه، پورتال معاونت نظارت دانشگاه و پیام های رئیس دانشگاه و معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه ذکر و درج هر گونه خبر خارج از مجاری اعلام شده را فاقد وجاهت اعلام کرد.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خودروکارعصر تشکلصنعت کار