عصر خدماتمهارت آموزی به ۵۰۰ خانواده کودک کار برای راه اندازی کسب و کار کوچک | عصر خدمات

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران خبر داد

مهارت آموزی به ۵۰۰ خانواده کودک کار برای راه اندازی کسب و کار کوچک

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از مهارت آموزی و توانمندسازی ۵۰۰ خانواده کودک کار برای ایجاد کسب و کار‌های کوچک و خانگی تا پایان سال خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، تعداد کودکان کار و خیابان در تهران دو برابر متوسط کشوری است. از سال ۹۳، سازمان خدمات اجتماعی شهرداری به صورت ویژه برای جذب کودکان کار و بازنماندن از تحصیل گام برداشته است.

در اقدامی جدید سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران به منظور کاهش تعداد کودکان کار از سطح خیابان و چهارراه‌های شهر، به تقویت مهارت یا مهارت آموزی به خانواده کودکان کار می‌پردازد.

سید نجم الدین محمدی مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه ۲۰ مرکز پرتو در سطح شهر تهران وجود دارد، عنوان کرد: زیرساخت‌های ایجاد مراکز پرتو ویژه کودکان کار توسط شهرداری تهران فراهم شده و در اختیار موسسات غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد قرار گرفته است. این مراکز به منظور حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل به واسطه‌ی کار در خیابان یا کار در کلونی‌ها ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه براساس برنامه‌ی پنج ساله سوم توسعه شهرداری تهران، قرار است تعداد این مراکز به ۴۴ مرکز افزایش پیدا کند، ادامه داد: سالیانه سه هزار کودک در مراکز پرتو آموزش می‌بینند. کلاس تحصیلی کودکان کار همانند آموزش و پرورش برپا شده و مربیان داوطلب از موسسات و آموزش و پرورش به کودکان درس می‌دهند. البته باتوجه به اینکه اکثر کودکان فاقد مدارک هویتی هستند، مدرک معادل تحصیلی به آن‌ها ارائه می‌شود.

به گفته‌ی محمدی در سال گذشته دو هزار و ۸۸۵ مدرک تحصیلی برای کودکان کار صادر شده است.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی در ادامه با اشاره به اینکه مراکز پرتو در حوزه‌های آموزشی، اجتماعی، سلامت و حرفه آموزی، به کودکان کار و خیابان، خدمات حمایتی ارائه می‌کنند، گفت: قرار است امسال با آغاز «هفته مهارت» به صورت دائمی، فرد موثر خانواده کودک کار مورد توانمندسازی و مهارت آموزی قرار گیرد چراکه فقدان مهارت در این افراد، خانواده را دچار ناکارآمدی می‌کند. مهارت آموزی به فرد موثر خانواده موجب مرتفع شدن مشکلات معیشتی خواهد شد.

وی اضافه کرد: توانمندسازی ۵۰۰ خانواده کودک کار برای ایجاد کسب و کار‌های کوچک و خانگی در دستور کار است. در سال آینده نیز این تعداد به ۷۰۰ نفر افزایش خواهد یافت تا در زمینه کسب درآمد حمایت شوند.

محمدی با بیان اینکه فرد موثر هر خانواده در کارگاه‌های توجیهی استعدادیابی می‌شود، گفت: پس از این مرحله افراد بر اساس پتانسیل‌هایی که دارند، مهارت آموزی خواهند شد تا کسب کار خانگی راه اندازی کنند. سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران نیز در همین راستا فروشگاه‌های دست آفرین را راه اندازی کرده تا بستری برای تسهیل گری فروش محصولات کسب و کار‌های کوچک و خانگی فراهم شود.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی با تأکید براینکه کودک نباید در چرخه کار فعالیت داشته باشد، عنوان کرد: براساس قانون، کودک ۱۵ سال به بالا مجاز است کار‌هایی که سخت و زیان آور نباشد را برای حمایت از خانواده خود انجام دهد. به همین علت با درنظر گرفتن سلامت جسمی و روانی کودک (۱۵ سال به بالا)، مهارت‌های لازم به کودک کار آموزش داده می‌شود. همچنین کودکان زیر ۱۵ سال استعدادیابی می‌شوند تا در آینده مهارت لازم را کسب کنند.

 

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خودروکارعصر تشکلصنعت کار