عصر خدماتراه اندازی بانک اطلاعاتی سلامت تا پایان سال | عصر خدمات

وزير بهداشت خبر داد:

راه اندازی بانک اطلاعاتی سلامت تا پایان سال

وزير بهداشت گفت: بهداشت دهان و دندان به عنوان یکی از شاخص‌ های جدی مطرح است که متاسفانه وضعیت مناسبی در کشور ندارد.

به گزارش عصر خدمات، سعید نمکی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشكده هاي علوم پزشکی سراسر کشور، در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت، اظهار کرد: علیرغم كمبود منابع مالی کشور و دولت به دلیل نقصان درآمدها، کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم را حمایت می‌کنیم و هیچ بیمارستان دولتی نخواهد بود که بیماری را به دلیل تنگدستی پذیرش نکند. از رسانه‌ ها می‌خواهیم تا مواردی از این قبیل را در صورت مشاهده گزارش کرده و گیرندگان خدمات نیز در صورت مشاهده تخلف آن را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند تا در اسرع وقت پیگیری شود.

نمكي در مورد جذب نیروهای پرستاری و درمان نیز توضیح داد: مجوز استخدام ۹ هزار نفر کادر درمان اخذ شده است و ۹ هزار نفر نیز در نیمه دوم سال نهایی خواهد شد؛ یعنی تا پایان امسال و اوایل سال آینده ۱۸ هزار نیرو شامل پرستار ماما و کادر درمان در مراکز ارائه خدمت استخدام نهایی خواهند شد تا باری از دوش همکاران ما در نظام سلامت برداشته شود.

وزير بهداشت با بیان اینکه ۳۰ درصد از ظرفیت جذب نیروی انسانی در وزارت بهداشت به سمت نیروهای بومی سوق داده شده است، گفت: این اقدام به عنوان پروژه ماندگار برای ماندگاری پزشک و پیراپزشک در نقاط محروم انجام شد و تا دو سال آینده شاهد به حداقل رسیدن مشکلات در این حوزه خواهیم بود.

دكتر نمكي در مورد به کارگیری فارغ التحصیلان رشته بهداشت دهان و دندان نیز عنوان كرد: بهداشت دهان و دندان به عنوان یکی از شاخص‌های جدی مطرح است که متاسفانه وضعیت مناسبی در کشور ندارد، بر این اساس طرح مدارس عاری از پوسیدگی را از اواخر سال گذشته در نمین اردبیل آغاز کردیم و به دنبال آن، پیگیر جذب فارغ التحصیلان رشته بهداشت دهان نیز در این حوزه خواهیم بود.

وزير بهداشت خاطرنشان کرد: درحال حاضر، یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموزان کلاس ششم در كشور وجود دارد و مقرر است تمامي آنها تحت پوشش برنامه مدارس عاری از پوسیدگی قرار گيرند. در این راستا، ۳۶۰۰ یونیت دندانپزشکی در اختیار داریم و با همراهي ۳ هزار و ۲۰۰ پرسنل دندانپزشک و به کارگیری ۵۰ درصد از فارغ التحصیلان بهداشت و درمان اين طرح را انجام خواهيم داد.

دكتر نمكي در پاسخ به سوالي مبنی بر بالا بودن هزینه درمانی زائران در شهر مشهد مقدس نیز بيان كرد: در دیدار شب گذشته با حجت الاسلام و المسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوي، در مورد طراحی مجموعه‌هایی با همکاری وزارت بهداشت و آستان‌قدس رضوي برای حل مسائل بهداشتی و درمانی زائران ایرانی و خارجی رایزنی کردیم تا فشاری به منابع و سرانه ‌های نظام سلامت برای بومیان استان پیش نیاید.

وزير بهداشت در مورد سیستم ارجاع و پزشک خانواده نیز بيان كرد: اولین رکن و لازمه پیاده سازی سیستم ارجاع و پزشک خانواده پرونده الکترونیک سلامت است که بدون آن پزشکی خانواده عملیاتی نمی‌شد، خوشبختانه این ریل گذاری انجام شد. پیاده سازی این برنامه در چند استان در حال بررسی است و در نظر داریم برنامه پزشکی خانواده هر سه ماه در تعدادی از استان ها اجرا شود و تا اواسط سال آینده تمام استان‌ها تحت پوشش نظام ارجاع قرار گیرند.

نمکی همچنين، در مورد بانک اطلاعاتی سلامت نیز خاطرنشان كرد: بانک اطلاعاتی سلامت نیز وابسته به پرونده الکترونیک سلامت بود که با استقرار پرونده الكترونيك سلامت، اين بانك تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.

 

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خودروکارعصر تشکلصنعت کار