عصر خدماتسیستم ثبت بیماری دیابت به منظور ساماندهی بیماران راه‌اندازی شد | عصر خدمات

سیستم ثبت بیماری دیابت به منظور ساماندهی بیماران راه‌اندازی شد

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با تاکید بر اینکه بیماری های غیرواگیر چالش اصلی سلامت کشور است از اقدامات انجام شده در زمینه کنترل این بیماری ها سخن گفت و اظهار داشت: کشور ما تجارب خوبی در زمینه برنامه ریزی برای کنترل بیماری های غیرواگیر دارد و ما آماده ایم تا با سایر کشورهای جهان و منطقه در این زمینه همکاری کنیم.

به گزارش عصر خدمات، باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر در نشست با معاونین و نمایندگان سازمان بهداشت جهانی  که در روز گذشته برگزار شد با ارائه گزارشی از پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت گفت: بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ مرگ و میرهای زیر ۵ سال در کشور به طور چشمگیری کاهش یافته است.

لاریجانی افزایش امید به زندگی در طی این سال‌ها را از دیگر شاخص‌های رشد سلامت در کشور ذکر کرد و اظهار داشت: علیرغم این پیشرفت‌ها ما در حوزه سلامت همچنان با چالش‌های جدی در برخی زمینه‌های نوظهور مانند بیماری‌های غیرواگیر مواجه هستیم.

وی بیماری‌های غیرواگیر را چالشی جدی در تمام جهان ذکر کرد و اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷، چهل و یک میلیون مورد مرگ براثر بیماری‌های غیرواگیر رخ داده که در مجموع ۷۳ درصد از کل مرگ‌ها در جهان را تشکیل می‌دهد.

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از میزان مرگ و میر در منطقه مدیترانه شرقی بر اثر بیماری‌های غیرواگیر سخن گفت و افزود: در کشور ما ۳۱۳ هزار مورد مرگ در سال ۲۰۱۷ در اثر بیماری‌های غیرواگیر رخ داده که بیش از ۸۲ درصد مرگ و میرها را تشکیل می‌دهد.

وی ناراحتی‌های قلبی، سکته مغزی، آلزایمر، تصادفات جاده‌ای، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی را از عمده‌ترین علل مرگ در ایران برشمرد و گفت: برای بررسی دقیق‌تر این مرگ‌ها لازم است عوامل خطر مثل فشار خون بالا، تغذیه، چاقی، مصرف سیگار و … مورد بررسی قرار گیرد.

لاریجانی تشکیل کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر را برنامه‌ای بلندمدت برای مقابله با این چالش جدی سلامت کشور ذکر کرد و اظهار داشت: با تشکیل این کمیته و تدوین سند ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر سعی شد تا با جلب همکاری‌های درون بخشی و برون بخشی در راستای دستیابی به اهداف این سند حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه اهداف سند ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر در راستای اهداف سازمان جهانی بهداشت تنظیم شده گفت: برخی اهداف نیز به طور ویژه باتوجه به شرایط خاص سلامت کشور تدوین شد. از جمله این اهداف می‌توان  به صفر رساندن مصرف اسیدهای چرب ترانس، کاهش تصادفات جاده‌ای، کاهش مصرف مواد مخدر و افزایش دسترسی به درمان در بیماری‌های روانی را ذکر کرد.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر از تشکیل کارگروه‌های فرعی برای پیاده‌سازی برنامه‌های کمیته ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر خبر داد و اظهار داشت: هریک از این کارگروه‌ها یکی از اهداف سند را پیگیری می‌کنند.

وی از مطالعات صورت گرفته در زمینه بار بیماری‌های غیرواگیر و مرگ و میرهای این بیماری‌ها سخن گفت و اظهار داشت: مرگ و میر زنان در کشور ما در اثر دیابت بیش از مردان است.

لاریجانی از اقداماتی که در کارگروه دیابت صورت گرفته سخن گفت و اشاره کرد: سیستم ثبت بیماری دیابت به منظور ساماندهی بیماران دیابتی در کشور راه اندازی شده و آکادمی دیابت با ارائه آموزش های جامعه محور در زمینه دیابت سعی در کاهش عوارض این بیماری در جامعه می کند.

وی از عقد تفاهم نامه بین معاونت‌های آموزشی، بهداشت و درمان وزارت بهداشت برای راه اندازی کلینیک‌های ویژه دیابت در دانشگاه‌های علوم پزشکی سخن گفت و عنوان کرد: این کلینیک‌ها بسته به نوع خدمات در سطوح مختلف در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تشکیل شده و خدمات جامعی را در این زمینه ارائه می‌نمایند.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر از راه اندازی سامانه سیب به عنوان نظام ثبت اطلاعات سلامت خبر داد و اظهار داشت: آموزش‌های مرتبط با دیابت در سطوح مختلف اعم از مردم، ارائه کنندگان خدمات و مدیران حوزه‌های مربوطه صورت می‌گیرد.

وی از مرگ بیش از ۵۰ هزار نفر در اثر سرطان در سال ۲۰۱۵ در کشور سخن گفت و افزود: راه اندازی نظام ثبت سرطان، غربالگری سرطان و تدوین برنامه کنترل سرطان از اقدامات مهم کارگروه مربوطه در وزارت بهداشت است.

دکتر لاریجانی از مرگ بیش از ۹۰ هزار نفر در اثر بیماری‌های ایسکمیک قلبی در سال ۲۰۱۵ سخن گفت و افزود: برنامه‌های ویژه‌ای برای ارزیابی خطر ابتلا به این بیماری‌ها و همچنین خدمات بیمارستانی ویژه‌ای در کارگروه بیماری‌های قلبی و عروقی در دست پیگیری است.

وی از توسعه خدمات اورژانس برای پیشگیری از مرگ‌ها در این بیماری خبر داد و عنوان داشت: بیماری‌های مزمن تنفسی نیز تقریبا به اندازه بیماری‌های قلبی و عروقی در مرگ و میرها نقش دارد. در همین راستا چارچوب های ارائه خدمات در این حوزه تدوین شده است.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر توجه به عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر را عاملی مهم ذکر کرد و اظهار داشت: ۲۲ درصد جامعه ما اضافه وزن دارند که این شیوع چاقی در بین زنان حدود ۳۰ درصد و در مردان حدود ۱۵ درصد است.

وی با بیان اینکه ۲۷ درصد جامعه مبتلا به فشار خون هستند عنوان کرد: ۲۶ درصد جامعه چربی خون بالا دارند و ضروری است تا برای کاهش این عوامل خطر سبک زندگی در جامعه تغییر کند.

لاریجانی با عنوان اینکه کارگروهی این مهم را دنبال می کند گفت: آموزش‌های عمومی متعدد، برنامه‌های درسی و چارچوب‌های ارائه خدمات در زمینه سبک زندگی سالم طراحی شده است.

وی با اشاره به نتایج موفقیت آمیز کمپین کنترل فشار خون که در اوایل امسال در کشور برگزار شد، گفت: اقدامات قانونی و آموزشی متعددی برای کاهش مصرف دخانیات صورت گرفته و برنامه‌ریزی‌های مهمی نیز برای کاهش مصرف مواد مخدر و دسترسی به درمان در بیماری‌های روانی صورت گرفته است.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر گفت: تعداد زیادی در اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند. لذا ضمن تدوین برنامه‌های مختلفی در زمینه کنترل حوادث ترافیکی، همکاری‌های مختلف بین وزارت بهداشت و سایر نهادهای دخیل در این امر شکل گرفته است.

وی از اقدامات، برنامه‌ها و همکاری‌های صورت گرفته در زمینه کاهش عوامل خطر مرتبط با تغذیه سخن گفت و عنوان کرد: برنامه‌های ملی متعددی در این زمینه تدوین شده و با نهادهای مرتبط نظیر وزارت صنعت و معدن نیز اقداماتی در دست پیگیری است.

دکتر لاریجانی گفت: طی مطالعات متعدد اطلاعات جامعی درخصوص بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با آن چه در سطح ملی، چه در سطح استانی گردآوری شده که به صورت جامع در دسترس محققین و دست اندرکاران سلامت کشور است.

وی از ساختار ایجاد شده در سطح ملی، استانی و دانشگاهی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر سخن گفت و عنوان کرد: در کشور ما برنامه‌ریزی جامعی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر صورت گرفته که در سطح بین‌المللی نیز در این زمینه جزو کشورهای برتر هستیم و ظرفیت‌های خوبی نیز در سطوح مختلف نظام سلامت برای اجرای این برنامه ها ایجاد شده است.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر گفت: ما در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمادگی داریم تا با کشورهای منطقه و جهان همکاری داشته باشیم و تجارب ایران را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم و از تجربیات آنها استفاده کنیم.

در پایان این نشست با حضور معاونین سازمان جهانی بهداشت از سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر و چارچوب های ارائه خدمات تدوین شده در زمینه بیماری های غیرواگیر، دیابت، بیماری های تنفسی، بیماری های قلبی و عروقی، سبک زندگی سالم و حوادث ترافیکی رونمایی شد.

 

منبع: ایلنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خودروکارعصر تشکلصنعت کار