عصر خدماتکودتای ۲۸ مرداد برای این روز‌ها درس بزرگی است | عصر خدمات

کودتای ۲۸ مرداد؛

کودتای ۲۸ مرداد برای این روز‌ها درس بزرگی است

کارشناس مسائل آمریکا گفت: مشکل آمریکا در ترکیه این است که اردوغان،عرق ملی دارد و می‌خواهد منافع کشورش را تامین کند. کودتای ۲۸ مرداد برای این روز‌های ایران درس بزرگی است.

به گزارش عصر خدمات، کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به سالگرد کودتای ۲۸ مرداد و ادامه اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران تاکنون بیان کرد: آمریکا دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه برخی در داخل کشور می‌گویند، برای اینکه از آمریکا تخفیبف بگیریم، برجام‌های ۲ و ۳ را هم داشته باشیم، افزود: آنها توصیه می‌کنند فهرستی تهیه کرده و درآن به ناراحتی‌های آمریکا توجه کنیم. اما کودتای ۲۸ مرداد این درس را به ما داد که یادمان بیاید آقای مصدق سپاه، بسیج، نفوذ منطقه‌ای نداشت و مذهبی هم نبود، اما آمریکایی‌ها کودتایی را برعلیه او به راه انداختند.
ایزدی در عین حاطرنشان کرد: جرم مصدق این بود که تنها مقداری عرق ملی داشت. مصدق از اول هم نمی‌خواست، صنعت نفت را ملی کند و مصدق آن ۱۰ سالی که انگلیسی‌ها از سود نفتی ایران استفاده می‌کردند و آن سود افزایش یافته بود را قبول نمی‌کرد.
کارشناس مسائل آمریکا افزود: باید توجه داشته باشیم، اعطای امتیازات بیشتر به آمریکا مشکلات را حل نمی‌کند برای اینکه مشکل آمریکا فقط گرفتن امتیاز نیست. زیرا اگر احساس کنند دولتی قدری با آن‌ها مخالفت می‌کند، با آنها برخورد می‌کنند.
وی ادامه داد: هم اکنون رفتار آمریکا با ترکیه را می‌بینیم. ترکیه همپیمان آمریکا، عضو ناتوست. به رژیم صهیونیستی سرویس می‌دهد و روابط خوبی را با رژیم صهیونیستی دارد ولی اخیرا پس از اختلافاتی جزئی بین این دوکشور، شاهد بودیم عملا ارزش پول‌ ترکیه به صورت جدی کاهش یافت و مشکلات زیادی  با هم پیدا کردند.
ایزدی عنوان کرد: مشکل آمریکا در ترکیه این است که اردوغان، عرق ملی دارد و می‌خواهد منافع کشورش را تامین کند. کودتای ۲۸ مرداد برای این روز‌های ایران درس بزرگی است.
کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به تشکیل «گروه اقدام ایران» از سوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: این «گروه اقدام ایران» یک حالت ستادی دارد؛ دولت آمریکا می‌خواهد بدنه وزارت خارجه آمریکا، CIA و نهاد‌هایی که به‌نوعی به ایران ارتباط دارند،حتی آنهایی که معتقد به براندازی نیستند، را با هم هماهنگ و متحد کنند.
وی با بیان اینکه عده‌ای کارشناس آمریکایی معتقدند سیاست براندازی جمهوری اسلامی، درست نیست، افزود: منتها وزارت خارجه آمریکا برای اینکه همه این گروه‌ها و افراد را باهم متحد و به خط کند، با تشکیل این گروه می‌خواهد بدون توجه به این مخالفت‌ها در سیستم، کارشان را علیه ایران جلو ببرند.
ایزدی با اشاره به تصویب قانون «پیگیری حقوقی و سیاسی کودتای ۲۸ مرداد» در سال ۹۲ در مجلس در خصوص پیگیری غرامت از کودتای ۲۸ مرداد، گفت: مجلس و معاونت حقوقی ریاست جمهوری باید در این حوزه پیگیری‌های بیشتری می‌کردند؛ قطعا باید این کار را بکنیم، وقتی مجلس قانونی را تصویب می‌کند باید برای انجام آن نیز پیگیری‌های لازم راانجام دهد و مجلس در این باره کم کاری کرده است.
منبع: میزان
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار