عصر خدماتانتشار اسناد محرمانه از اعترافات نزدیکان رژیم پهلوی درباره آتش‌سوزی سینما رکس | عصر خدمات

ویژه‌نامه «فاجعه عظیم» منتشر شد؛

انتشار اسناد محرمانه از اعترافات نزدیکان رژیم پهلوی درباره آتش‌سوزی سینما رکس

به مناسبت چهلمین سالگرد فاجعه سینما رکس آبادان، ویژه‌نامه «فاجعه عظیم» از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش عصر خدمات، به مناسبت چهلمین سالگرد فاجعه سینما رکس آبادان، ویژه‌نامه «فاجعه عظیم» از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

در توضیح این ویژه‌نامه آمده است: در ۲۸ مرداد ۱۳۵۷، جنایت دیگری از رژیم پهلوی در تاریخ ثبت شد و آن سوزاندن صد‌ها نفر از مردان، زنان و کودکان بی‌گناه در سینما رکس آبادان بود.

امام خمینی در مهر ۱۳۵۸، در جمع خانواده‌های شهدای سینما رکس فرمودند: «این مسئله، مسئله سینما یک مسئله‏‌ای بود که ما نجف بودیم، و من از اوّلی که قضیۀ سینما را شنیدم حدسم این بود که عُمّال خود شاه این کار را کردند؛ و اعلام هم کردم این مطلب را؛ و بعد هم معلوم شد همین طور‌ها بوده است، و موجب تأثر همۀ ملت و ما، خصوصاً تأثر من راجع به این فاجعه بود. یک «فاجعۀ عظیمی» برای ملت ما بود.»

در ویژه‌نامه «فاجعه عظیم» برای نخستین بار اسناد محرمانه از اعترافات نزدیکان و وابستگان رژیم پهلوی و همچنین گزارش‌های منابع امنیتی رژیم پهلوی درباره آتش‌سوزی سینما رکس منتشر شده است.

همچنین بخشی از این ویژه‌نامه به روایت خاطرات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله مسعودی خمینی، عبدالله جاسبی، محمد سمامی، محمدحسن خاکساران، حجت‌الاسلام کشمیری، علی‌محمد بشارتی و تعدادی از شاهدان عینی از فاجعه سینما رکس پرداخته است.

گزارش‌هایی با عناوین «قرینه‌هایی از نقش رژیم پهلوی در فاجعه سینما رکس آبادان»، «۵ شاهد از نقش رژیم پهلوی در فاجعه سینما رکس»، «مواضع سیدکاظم شریعتمداری پس از فاجعه سینما رکس آبادان» به همراه تصاویر و اینفوگرافیک با موضوع آتش‌سوزی سینما رکس هم در پرونده ویژه «فاجعه عظیم» منتشر شده است.

مصاحبه با آیت‌الله سید علی شفیعی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری پیرامون ابعاد حادثه سینما رکس آبادان بخش دیگر این ویژه‌نامه را شامل می‌شود.

منبع: میزان
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار