اخبارخودرو

رنگین کمان کلاسیک ها در جاده هراز/ تور کلاسیک تهران مازندران برگزار شد

لاماری ایما

هم زمان با اردیبهشت ماه هر سال علاقه مندان به خودروهای کلاسیک لحظه شماری می کنند تا همایش ها، تورها و دیگر برنامه های مرسوم آغاز شوند.

به گزارش عصر خدمات، یکی از این برنامه های هر ساله که طرفداران خاص خود را دارد، تور کلاسیک تهران مازندران است که چند سالی قدمت دارد. این برنامه که به همت تیم اجرایی با تجربه آن و حمایت شرکت درفش کاویان برگزار می شود، فضایی برای اشائه فرهنگ نگهداری از خودروهای کلاسیک به وجود اورده است.
این بار نیز اولین تور کلاسیک سال 1402 از 20 اردیبهشت ماه تا روز جمعه 22 اردیبهشت برگزار شد. خط استارت این تور جذاب در برج میلاد تهران قرار داشت و حدود 100 دستگاه از انواع خودروهای کلاسیک و نو کلاسیک (New Classic) برای شرکت در این رویداد صبح روز چهارشنبه به پارکینگ شماره 3 برج میلاد تهران آمدند. البته ترافیک صبح گاهی یک روز کاری در تهران باعث شده بود بعضی از کلاسیک سواران کمی با تاخیر برسند.
به همین دلیل متولیان برنامه شامل تیم برگزاری درفش کاویان، انجمن وسایل نقلیه تاریخی ایران و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی تصمیم گرفتند استارت برنامه را به ساعت 10:30 موکول کنند تا بار ترافیکی اتوبان های تهران به سمت شرق کمی روان شود. به این ترتیب خودروها به سمت شرق و جاده دماوند حرکت کردند و سپس به جاده هراز رسیدند. تیم اجرایی در بعضی از نقاط از پیش مشخص شده جاده بر تردد خودروهای کلاسیک نظارت داشت و سرانجام نهار در یکی از رستوران های جاده صرف شد.
در ادامه خودروها به سمت محمودآباد و هتل نارنجستان حرکت کردند و حدود ساعت 4:30 بعد از ظهر اولین خودرو به محل هتل رسید. با توجه به این که لیست شرکت کنندگان از قبل مشخص بود، اتاق ها نیز منظم به افراد تحویل داده شد و به این ترتیب بعضی به استراحت پرداختند و بعضی به بازرسی خودروهای از راه رسیده. البته جای کل کل های ماشین باز ها هم خالی نبود و هر گوشه ای صدای خنده و شوخی شنیده می شود.
برنامه در روز 5 شنبه همچون رسم سال های گذشته به این گونه بود که کلاسیک سواران با نظم و به صورت یک قطار پر خاطره از هتل به سمت ساحل سیترا حرکت کردند. در ساحل محوطه بزرگی محصول شده بود و مردم نیز برای دیدن هنرنمایی کلاسیک سواران و البته خودروهای جذاب در این محل حضور داشتند. بعد از حدود یک ساعت نمایش خودروها میر به سمت یکی از رستوران های منطقه برای صرف نهار ادامه پیدا کرد.
بعد از بازگشت به هتل طبق یک قانون نانوشته اغلب افراد پس از استراحت و صرف شام راهی ساحل شدند تا گپ و گفت های صمیم و کل کل های ماشینی ادامه پیدا کند. نکته جالب توجه در صحبت های عشق کلاسیک ها، شوخی آلمانی سواران با آمریکایی سواران بود. یکی از کم پیچی خودروی دیگری می گفت و دیگری از گشتاور پایین موتور آن یکی. در این بین جالب ترین موضوع حضور افراد به اتفاق خانواده های خود بود. حتی یک از حاضرین در برنامه علاوه بر همسر و فرزندان، پدر و مادر خود را نیز به تور کلاسیک آورده بود که نشان از جمع صمیمی و فرهنگ علاقه مندان به این خودروها دارد.
آیت کاظمی مسئول برگزاری این برنامه که خود از مالکین چند دستگاه خودروی کلاسیک است در خصوص برگزاری این تور به پایگاه خبری عصر خدمات گفت: واقعیت این است که هدف اصلی ما از حضور این خودروها در کنار هم اشاعه فرهنگ حفظ، نگهداری و بازسازی خودروهای کلاسیک است. زیرا عقیده داریم این خودروها به نوعی ماشین های زمان هستند که مردم کشور با آنها خاطره دارند.
او ادامه داد: دریافت مجوزها و به طور کلی برگزاری چنین رویدادی دوندگی و زحمت بسیاری دارد که قطعا تنها من از پس همه کارها بر نمی آیم و به همین دلیل دوستان و همکارانی دارم که بسیار تلاش می کنند و به سهم خودم از همه آنها تشکر می کنم.
کاظمی تصریح کرد: خوشبختانه پلیس راهور، فرمانداری، شهرداری و دیگر سازمان ها و ارگان ها در استان مازندران با ما همکاری خوبی دارند و همیشه به برگزاری این رویداد ورزشی فرهنگی کمک می کنند. به شکلی که اجرای این برنامه به صورت هر ساله بدل به عهدی میان ما و کلاسیک سواران با دوستانمان در استان مازندران شده است.
کاظمی در پایان گفت: در شش ماه دوم سال نیز برنامه های دیگری در دستور اجرا داریم که در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد. به طور کلی دوست داریم که همه علاقه مندان در برنامه ها حضور داشته باشند و به همین دلیل فضای این تور به چند دستگاه خودرو که بهترین های نوع خود هستند، اختصاص ندارد. در گذشته نیز این رویه را داشتیم و البته مورد انتقاد هم بود. اما مروز حتی منتقدین خود برنامه ها عمومی تر برگزار می کنند که جای خوشحالی دارد.

     

عکاس: محدثه حاتمی و کلاسیک سواران 

برای خواندن اخبار خودرو و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا