اخباربازار سرمایهتاپ

صعود شگفت انگیز شاخص بورس/ اصلاح قیمتی در انتظار معاملات بازار

لاماری ایما

در هفته کاری گذشته شاخص کل بورس با رشد ۲.۸۳ درصدی در ارتفاع ۲ میلیون و ۱۳۷ هزار واحد ایستاد.

به گزارش عصر خدمات،  در هفته قبل شاخص کل هم وزن با افزایش ۴.۵۹ درصدی در پله ۶۵۱ هزار و ۶۷ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۳.۲۷ درصدی در ارتفاع ۲۶ هزار و ۱۹۰ واحدی ایستاد. در این هفته که تنها سه روز کاری داشت شاخص کل بورس بالاخره از سقف تاریخی در مرداد سال ۹۹ عبور کرد.

شاخص صنعت دستگاه‌های برقی با افزایش ۱۲.۸۲ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت رادیویی با افزایش ۱۱.۱۸ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. کمترین رشد هم مربوط به صنعت محصولات چرمی و صنعت حمل و نقل بود که صفر درصد رشد داشتند و این بیان کننده این است که در هفته گذشته وضعیت صنایع مطلوب بوده است.

در هفته قبل شاخص صنعت محصولات چوبی با افزایش ۱۴.۶۴ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرده بود.

۱۳۹ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار وارد شد
به گفته او، در این هفته یک روز بازار شاهد ورود نقدینگی و دو روز شاهد خروج نقدینگی بود. به طوری که دوشنبه ۱۱۱ میلیارد تومان و سه‌شنبه ۳۷۸ میلیارد تومان خروجی نقدینگی از بازار رقم خورد و چهارشنبه ۶۲۸ میلیارد تومان ورود نقدینگی افراد حقیقی به بازار ثبت شده است و در مجموع ۱۳۹ میلیارد تومان نقدینگی به بازار سهام تزریق شد.

 هفته‌ای که در مجموع ۳ روز کاری بود، یکی از پرنوسان‌ترین هفته‌های کاری بورس با ارزش معاملات خوب در چندماه اخیر به حساب می‌آید و بعد از سه سال بالاخره سقف تاریخی شاخص کل بورس ایران شکست!

 هرچند سهام با پتانسیل‌های بنیادی زیادی فاصله‌ قابل تاملی با سقف تاریخی خود دارند، اما نوید روز‌های خوب برای آن‌ها نیز می‌رود. بازار با سرعت جالبی منفی سهام را می‌خرد و افزایش فروشندگان پشیمان خود نشانه‌ روند صعودی قوی است.

ادامه‌ روند ورود پول حقیقی و افزایش ارزش معاملات را شاهد هستیم، تثبیت ارزش معاملات بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان و ادامه روند خروج پول‌های حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت از طرف دیگر، نشان دهنده‌ وضعیت خوب تابلو‌های معاملاتی است و همچنان تابلو‌های معاملاتی نگرانی خاصی ندارند.

 فقط یادمان بماند که در روند‌های صعودی هم شاهد منفی‌ها و اصلاح قیمتی و زمانی خواهیم بود و این دست به دست شدن سهام لازم است، به نظر می‌رسد سهامداری نتیجه‌ بهتری از جابجایی‌های پیاپی و هیجانی به دنبال داشته باشد. در جدال فروشنده و خریدار شاهد مثبت شدن تراز ورود پول هستیم که عمدتا به سهام متوسط و کوچک بازار تزریق و باعث افزایش تعداد نماد‌های در صف خرید هستیم.

خوراک پتروشیمی‌ها با ارز ۲۸۵۰۰ قیمت خواهد خورد، شرکت‌هایی که در بورس کالا عرضه دارند با رقابت در محصولاتشان، توانایی فروش با نرخ بالاتر از پایه خواهند داشت. مجوز افزایش قیمت خودرو صادر و نرخ‌های جدید آخر هفته اطلاع رسانی خواهد شد. با یک افزایش معقول به نظر خودرو ساز‌ها می‌توانند شاهد ادامه‌ تحولات در صورت‌های مالی خود باشند و محرک خوبی برای هفته‌ بعد باشد همچینن در این هفته اولین عرضه اولیه سال جدید را در چهارشنبه شاهد بودیم که تمام این موارد از جمله عوامل اثر گذار بر روند بازار سرمایه در هفته کاری که گذشت بودند.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا