اخبارخودرو

تست آفرود پیکاپ G9 بهمن موتور/ وقتی چینی ها قد علم می کنند

لاماری ایما

پیکاپ G9 از زمان معرفی توسط بهمن موتور در نمایشگاه خودروی اصفهان، همواره مورد توجه علاقه مندان بوده و حتی در رسانه های مختلف با دیگر پیکاپ های بازار کشور مقایسه شده است.

به گزارش عصر خدمات، این در حالی است که این خودرو هنوز به صورت رسمی به تولید انبوه نرسیده است و احتمالا در ابتدای تابستان وارد این مرحله می شود. با همکاری بهمن موتور موفق شدیم یک دستگاه از نمونه های وارداتی این خودرو را در یکی از مناطق کوهستانی تهران مورد تست و بررسی قرار دهیم. آنچه می خوانید حاصل حدود 4 ساعت تست آفرود این خودرو است.
پیکاپ G9 در نمایشگاه خودروی اصفهان در سال گذشته معرفی شد. البته این خودرو از نظر ظاهری آنقدر جذاب بود که بهمن موتور تقریبا برنامه خاصی هم برای رونمایی از آن ترتیب نداد. فقط حضور این خودرو در غرفه بهمن کافی بود تا همه جذب آن شوند. شاید یکی از مهمترین دلایل این موضوع وامداری ظاهری G9 به یکی از اسطورهای پیکاپ های فول سایز جهان یعنی Dodge RAM باشد.

این پیکاپ در حقیقت محصولی از کمپانی ZX Auto چین است که از اواخر دهه 40 میلادی سابقه فعالیت صنعتی دارد. صنعت خودرو چین که در سال های اخیر پله های رشد را بسیار سریع طی می کند، چند سالی هست که اماده حضور جدی در بازار امریکا می شود. از این رو ZX Auto هم از سال 2018 به صورت جدی در بازار امریکای جنوبی و کشورهایی چون آرژانتین و اکوادور حضور دارد. از این رو پیکاپ G9 که به نام Granlion هم شناخته می شود، از پرچم داران چینی ها در بازار آمریکای جنوبی به شمار می رود. جالب است بدانید، بسیاری از تست های فنی پیکاپ G9 در اکوادور، بولیوی و شیلی انجام شده است.

طراحی ظاهری
از نظر طراحی ظاهری پیکاپ G9 را باید پیشروترین پیکاپ در بازار کشور به حساب آورد. زیرا بسیاری از پیکاپ های دیگر همچون KMC T8 و حتی فوتون تونلند اتوماتیک جدید ایران خودرو دیزل وامدار طراحی تویوتا هایلوکس هستند. از این رو شباهت هایی با هم دارند که تمایزی در طراحی برای آنها ایجاد نمی کند. البته آمیکو آسنا هم بی شباهت به فورد سری F نیست. اما این خودرو نیز از نظر ظاهری سنتی مانده و طراح آن کمی قدیمی شده است. از نظر ابعاد پیکاپ G9 را باید یک خودروی بزرگ به حساب بیاوریم. زیرا طول آن 5393 میلی متر است و عرض آن هم به 2045 میلی متر می رسد.

این در حالی است که فوتون تونلند G7 که رقیب مستقیم این خودرو است، طولی معادل 5340 میلی متر دارد و عرض این محصول ایران خودرو دیزل نیز 1940 میلی متر است. حتی فاصله محوری پیکاپ G9 هم 3230 میلی متر است که چند سانتی از فاصله محوری فوتون تونلند (3110 میلی متر) بیشتر است. هر چند پیکاپ های دیگری هم به زودی وارد بازار کشور می شوند که از جمله انها می توان به مدل تاگا از صنایع خودروسازی پادرا اشاره کرد، اما در شرایط فعلی پیکاپ G9 بعد از آمیکو آسنا توربو اتوماتیک با طول 5560 میلی متر بزرگ ترین پیکاپ موجود در کشور است.
اما چرا پیکاپ G9 به این اندازه از زمان معرفی مورد توجه قرار گرفته است؟ پاسخ این سوال را وقتی متوجه می شوید که این خودرو را از نزدیک ببینید و برانید. محصول جدید بهمن از نظر طراحی و المان های کلی پیکاپ های امروزی نه تنها نمره قبولی که نمره ممتاز می گیرد. زیرا شاکله کلی این خودرو شما را به یاد پیکاپ های دوج و فورد می اندازد. آن هم نه با یک کپی کاری ناموزون، بلکه با یک کپی کاری خوش خط! طوری که بیننده را به خود جذب می کند، حتی اگر محصول قوی و حسی دیترویت نباشد.

در نمای جلو چراغ های بسیار بزرگ جلوپنجره حجیم و سپری که زوایای گرد و عظیم دارد جلب توجه می کنند. ارتفاع مجموع نمای جلو بسیار بلند است. طوری که اگر با قد متوسط رو به روی خورو بایستید، درب پوش موتور به زیر گردن می رسد. حجم پردازی و عضله سازی در این قسمت بسیار ماهرانه بوده است و طراحی طوری انجام شده که حتی گلگیرها نیز در خدمت نمایش دهنده درب موتور باشند!
از نمای کناری پیکاپ G9 کاملا یک سبک آمریکایی دارد. به خصوص این موضوع وقتی بیشتر جلوه می کند که نگاهی به محفظه چراغ ها در گلگیر بیندازید. اگر شاسی بلندهای دو دیفرانسیل آمریکایی همچون شورولت بلیزر و یا روج رم را خوب نگاه کرده باشید، خواهید دید لاستیک ها به نظر کوچک هستند. این در حالی است که رینگ و لاستیک سایز بزرگی دارد که در فضای بزرگ گلگیرها کوچک به نظر می رسند. موضوعی که دقیقا در مورد پیکاپ G9 هم صدق می کند. زیرا سایز رینگ های آلومینیومی این خودرو 17 اینچ و لاستیک های آن 285 میلی متر است که دیواره ای 70 میلی متری دارد.

در نمای کناری پیکاپ G9 یک آبشوش روی گلگیر جلو وجود دارد که در حقیقت قطعه ای پلاستیکی است که به پشت گلگیر راه ندارد. به همین دلیل نه زیباست و نه کاربردی. در نمای عقب نیز طرح ها همان مدل کلاسیک عمودی است و از نظر گرافیکی هم تقریبا شبیه اغلب پیکاپ های دیگر است. کناره های سپر ها فضایی برای قرار دادن پا و بالا رفتن از قیمت بار وجود دارد که دست کم در نمونه مورد آزمایش کیفیت مناسبی نداشت. کف بخش بار هم به صورت استاندارد کاور شده است.
فضای داخلی
درون کابین دقیقا استانداردهای یک پیکاپ را دارد. به شکلی که اگر وارد کابین پیکاپ G9 شوید و ندانید که روی صندلی یک پیکاپ نشسته اید، باز هم می توانید حدس بزنید که این خودرو در کدام کلاس قرار دارد. در نقاط مختلف کابین فضاهای عمیقی برای قرار دادن وسایل مختلف وجود دارد. دید به اطراف بسیار خوب است و صنلی ها واقعا کیفیت خوبی دارند. ضمن این که در مسیرهای آفرود صندلی ها بدن را بسیار خوب نگه می دارند. از جمله نکات جالب پشت فرمان پیکاپ G9 این که در نمای جلو انتهای درب پوش موتور به سبک دوج رم از لبه شیشه بالاتر است و یک حس قدرتمندی را به سرنشینان القاء می کند.

متریال به کار رفته در کابین نسبت به دیگر پیکاپ ها واقعا کیفیت بهتری دارد. ضمن این که اگر با دست به قطعات فشار وارد کنید، صدای کمتری ناشی از تلورانس ها و مونتاژ به گوش می رسد. حالت سه بعدی طراحی رودری ها و بالای داشبورد با جنس نسبتا نرمی که دارد همراه دوخت روشن جذابیت های کابین را دوچندان می کند. واقعیت این جاست که پیکاپ های امروزی دیگر قرار نیست تنها خودرویی برای ماجراجویی و حمل بار باشند. از این رو امکانات، آپشن ها و طراحی لوکس تری دارند که همراه با سایز بزرگ کابین حتی بخش از بازار SUV ها را نیز تسخیر کرده اند.
صندلی های عقب فضای نشیمن پهن و نرمی دارند. جالب است بدانید به سبک خودروهای لوکس کف صندلی پیکاپ G9 کمی بزرگ تر است و تا زیر زانوها را در بر می گیرد. به دلیل فاصله محوری زیاد کابین هم در بزرگ است و در نتیجه فضای پای سرنشینان عقب هم قابل توجه است.

جزئیات طراحی در قطعات کابین حتی روی بخشی از قاب پلاستیکی دستگیره درب هم قابل رویت است. هر چند این قاب پلاستیکی کیفیت متوسطی دارد. کلاستر یا نمایشگر دیجیتالی پشت فرمان اطلاعات بسیاری را در اختیار شما می گذارد. نمایشگر دمای آب و میزان سوخت در دو طرف قرار دارند و یک نکته منفی این که اگر میزان سوخت موجود از نیمه کم تر باشد، نور بسیار کمی در این بخش وجود دارد و به این ترتیب آنقدرها واضح دیده نمی شود.
این کلاستر و نمایشگر بزرگ وسط داشبورد اطلاعات بسیاری در اختیار شما می گذارند که نمایش وضعیت میزان باد هر چرخ به صورت مجزا یکی از آنهاست. اگر بخواهیم یکی به یک این اطلاعات را مورد بررسی قرار دهیم، این نوشتار شاید یک مثنوی کامل شود! از این رو تنها به امکانات این خودرو اشاره می کنیم و به سراغ نکات تست فنی می رویم.
ترمز پارک ( دستی ) برقی ( EPB )، سیستم کمکی ترمز ( BA+EBD)، سیستم ضد قفل ترمز (ABS) / سیستم کنترل پایداری خودرو (ESC)، سیستم کنترل کشش / سیستم کنترل لغزش ( TCS/ASR)، سیستم کنترل خودرو در سربالایی (HAC)، سیستم کنترل خودرو در سراشیبی (HDC)، سیستم هشدار اضطراری (ESS)، سیستم پیشرفته هشدار حرکت بین خطوط با قابلیت فعال/ غیر فعال (LDW)، سیستم اتوماتیک هشدار تصادف از جلو(FCW) و سیستم کنترل خودرو در مقابل وارونه شدن (RMI) بخشی از تجهیزات ایمنی و حرکتی این خودرو هستند.

ضمن این که کیسه هوای جانبی سرنشینان جلو (مجموع ۴ کیسه هوا)، دوربین ۳۶۰ درجه، اخطار پیشگیری از تصادف، دسته دنده الکتریکی، فرمان کمکی برقی دوربین ثبت وقایع، جلو آمپر دیجیتال، گرمکن صندلی های جلو، اتوهلد، شارژر بی سیم تلفن همراه، نورپردازی کابین، سنسور نور، آینه وسط حساس به نور اتوماتیک، تنظیم حالت رانندگی، کول باکس، صندلی برقی شاگرد و سنسور هم باید به لیست بلندبالای پاراگراف قبلی اضافه شود.
مشخصات فنی
پيكاپ G9 به يك موتور٢ ليتري توربوشارژ ٤ سيلندر مجهز است كه بر اساس موتورهاي ميتسوبيشي توسط گريت وال چين ساخته مي شود. از اين رو مي توانيد لوگو گريت وال روي سرسيلندر موتور ببينيد. اين موتور در بعضي از منابع تا٢٢٠ اسب بخار نيرو توليد مي كند. اما با استناد به سايت بهمن موتور بايد قدرت آن را ١٩٧ اسب و گشتاور آن را ٣٦٠ نيوتن متر بيان كنيم. قدرت موتور در حالي كه رقيبان پيكاپ G9 تا بيش از ٢٢٠ اسب بخار نيرو دارند، شايد آنقدرها چشم گير نباشد، اما گشتاور٣٦٠ نيوتن متري در خور توجه است.
سيستم فنر بندي در جلو شامل كمك فنر و طبق هاي دوبل است. ولي تفاوت اصلي پيكاپ G9 با رقيبان را بايد در محورعقب اين خودرو پيدا كرد كه به جاي فنرهاي مرسوم شمش يا تخت از اكسل ثابت و ٥ مندل يا لينك به همراه فنر لول ستفاده شده است. به اين ترتيب پيكاپ G9 در عبور از تنگه ها و مسيرهايي كه اختلاف سطح دارد، كورس بيشتري درسيستم تعليق داشته و به راحتي اصطلاحا سه لنگ نمي شود.

از طرفي در صورتي كه اين حالت براي خودرو به وجود بيايد، قفل ديفرانسيل ساخت EATON اتوماتيك به كمك خودرو آمده و مي توانيد به مسير ادامه دهيد. البته همه اينها را بايد در كنار گيربكس ٨ سرعته اتوماتيك سري HP كمپاني ZF قرار دهيد كه در طول تست آفرود عملكردي بدون اشكال داشت. اين گيربكس كه مشترياني از كمپاني هاي فولكس واگن، ب ام و، نيسان و ميستوبيشي نيز دارد، براي تبديل شدن به يك گيربكس مناسب خودروي دوديفرانسيل از يك Transfer Case يا كمك گيربكس ساخت BorgWarner بهره مي برد. البته فوتون تونلند اتوماتيك رقيب مستقيم پيكاپ G9 هم از همين گيربكس استفاده می کند، اما با اين تفاوت كه فوتون داراي ديفرانسيل مركزي الكترونيكي است تا قدرت را به صورت متغيير بين دو محور تقسيم كند.

تست فني
نگارنده هميشه اعتقاد دارد مشخصات فني خودروها در كاتالوگ بايد در ميدان عمل بروز كند نه روي كاغذ گلاسه باكيفيت. پس در روزي كه يك مرسدس بنز يونيماگ و نيسان پيكاپ نيز ما را ياري مي كردند، پيكاپ G9 را راهي شيب هاي بلند و تند و تنگه هاي خاكي كرديم. سيستم فنر بندي انعطاف پذيري بالايي دارد، اما جالب اين كه درشيب هاي عرضي هم اتاق خودرو به طرفين شانه نمي دهد و اين باعث مي شود در انتخاب مسير جسور تر عمل كنيد.

به رغم اين كه شاسي پيكاپ G9 سلب است و مثل شاسي پيكاپ هاي آمريكايي حالت پيچشي ندارد، فنرهاي لول عقب وكورس بازي محور جلو كارتان را راه مي اندازد. به عبارتي بايد گفت؛ شاسي اين خودرو كه بر اساس ايسوزو دي مكس طراحي شده و الگو برداري از شورولت كلورادو است، نيروهاي وارده را طوري در خود جذب مي كند كه حس اعتماد بالايي پشت فرمان داريد.
براي تبديل حالت تك ديفرانسيل به حالت دو ديفرانسيل سبك بايد ابتدا توقف كنيد و شيفتر برقي گيربكس ٨ سرعته را درحالت N يا خلاص قرار دهيد. سپس با چرخاندن اهرم گرد روي كنسول مياني حالات مختلف را انتخاب كنيد. در ابتدا يونيماگ كه توسط يكي از باتجربه ترين رانندگان آفرود و طبيعت گردي كشور رانده مي شد، از شيبي بلند شايد حدود ٣٠٠متر بالا رفت. نوبت پيكاپ G9 رسيد و با انتخاب حالت دوديفرانسيل سبك اين مسير كه در ١٠٠ متري شيب بيشتري هم مي گرفت به راحتي و تنها با دور موتور ٢٣٠٠ طي شد! همين مسير را نيسان پيكاپ با كمك سنگين و 4000 دور طي كرد.

تركيب شاسي مناسب، فنربندي خوب، قفل ديفرانسيل دقيق و البته كاليبراسيون خوب موتور و گيربكس باعث شد، اصلا براي بالا رفتن از هيچ تپه و شيبي به كمك سنگين گيربكس احتياج پيدا نكنيم. باور اين نكته که يك پيكاپ ساخت چين شانه به شانه با يونيماگ و نيسان آن هم با موتور ٢ ليتري حركت مي كند، هنوز هم سخت است. نکته دیگر این که سيستم ESP در شرايط مختلف رانندگي آفرود مزاحم كار راننده نمي شود، اما وقتي آن را خاموش مي كنيد، آزادي عمل بيشتري داريد. پشت فرمان پيكاپ G9 حس خوبي توام با قدرت داريد. اين اتفاق نظر همه دوستاني بود كه در اين تست حضور داشتند.
اما تنها چيزي كه حس منفي به راننده منتقل مي كرد، صداي جيرجير مندل هاي سيستم تعليق عقب بود كه به نظر مي رسد به دليل مستهلك شدن بوش ها اتفاق مي افتاد. هر چند خودرويي كه در اختيار ما قرار داشت يك نمونه مختص تست بود و اين موضوع عجيب هم به نظر نمي رسيد. از نکات مثبت اين خودرو بايد به عملكرد گيربكس بدون گرم كردن و البته عدم تعويض دنده در حالت تيپ ترونيك بود. به اين ترتيب در شيب هاي تند منفي به خصوص زماني كه خودرو حامل بار است، مي توانيد به جاي ترمز کردن از ترمز موتوري استفاده كنيد.  

يك نکته منفي ديگر در مورد پيكاپ G9 اين كه زاويه ورود جلو آنقدرها مناسب نيست، زيرا در زير سپر ليپ ( همچون ليپ زير سپر پژو ٢٠٧) نصب شده است كه احتمال برخورد آن با زمين بسيار زياد است. البته اين قطعه را مي توان به راحتي باز كرد. اگر بخواهيد از رينگ و لاستيك بزرگتري در اين خودرو استفاده كنيد، در محور عقب مشكلي نخواهيد داشت. اما در جلو احتمالا رينگ و لاستيك بزرگ تر (بيش از يك سايز) به شول گير داخل گلگيرها برخورد مي كند كه شايد بهتر باشد، سازنده همين حالا اين قسمت را بازطراحي كند.
ضرايب دنده و برنامه ريزي ECU به گونه ايي است كه كمترينLag يا تاخير را در دورگيري موتور حس مي كنيد. زيرا توربوشارژ از حدود دور ١٨٠٠ در مدار تزريق هوا قرار دارد و موتور به سرعت به اين دور مي رسد. ولي بدون شك شاهكار سازنده پيكاپ G9 گيربكس ٨ سرعته ZF آن است كه نمي توان ازآن اشكالي گرفت. يكي ديگر از نكات منفي اين خودرو شايد عدم برخورداري از محافظ باك در كف و شكل رام زير گيربكس باشد كه نيازمند پوشش بيشتر اين قسمت است. هر چند شايد سازنده در زمان توليد انبوه اين نكات را مد نظر قرار دهد.

يك نكته جالب در مورد پيكاپ G9 عدم تغيير حالت اتاق نسبت به شاسي در شرایطی است که خودرو سه لنگ مي شود. در اين حالت كه اصطلاحا مي گويند بدنه خودرو Roll مي كند، درب هاي عقب و طرفين بدون تغيير زاويه محوري باز و بسته مي شوند و اين يعني اتاق و شاسي خودرو پايداري خوبي نسبت به هم دارند. جالب تر آن كه گلگيرهاي جلو از نوعي پلاستيك مقاوم وسبك ساخته شده اند كه MDF نام دارد.
به طور كلي در مورد عملكرد آفرود پيكاپ G9 بايد گفت؛ اين خودرو با توجه به داشته هاي فني خود به ويژه گيربكس و سيستم تعليق ٥ لينك محور عقب، يك انتخاب مناسب خواهد بود. خودرويي كه هر چند عملكرد شهري آن را نتوانستيم بررسي كنيم، اما به نظر مي رسد با توجه به امكانات و آپشن هايي كه دارد، مي تواند جاي يك SUV را براي شما پر كند. كسي چه مي داند، شايد بهمن موتور روزي با استفاده از اين پلتفرم يك SUV با برند خود طراحي و توليد كرد.

نویسنده: امید آورزمانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا