اخباربانک و بیمهتاپ

رونق تولید و کنترل نرخ تورم در بازار با وام مسکن جوانان

لاماری ایما

به گفته برخی از کارشناسان، پرداخت تسهیلات خرید مسکن جوانان یکی از قدیمی‌ترین طرح‌ها است که امسال مبلغ آن از ۲ میلیارد تومان به ۴ میلیارد تومان رسیده و این موضوع خود می‌تواند بر بازار مسکن اثر گذار باشد.

به گزارش عصر خدمات،اخیرا به گفته مسئولان مربوطه طرح وام مسکن جوانان از ۲ میلیارد تومان به ۴ میلیارد تومان افزایش یافته است افزایشی که شاید در ظاهر برای بسیاری از متقاضیان جذاب باشد، اما احتمالا برخی از متقاضیان نداند که این تسهیلات بعد از ۱۵ سال به جوانان پرداخت می‌شود و با توجه به افزایش نرخ تورم بعد از ۱۵ سال ارزش این تسهیلات شاید برابر با ۴۰ میلیون تومان باشد.

سقف تسهیلات وام مسکن جوانان دو برابر شد
بر این اساس آقای علی عسکری سرپرست بانک مسکن در خصوص این تسهیلات گفت: به لحاظ شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و شرایطی که مسکن پیدا کرده ما در طرح قبلی سال گذشته حداکثر سقفی که می‌توانستیم برای مسکن جوانان در شهر تهران تخصیص دهیم دو میلیارد تومان بود.

اوافزود: با توجه به دستورالعملی که برای این بسته حمایتی برای وام مسکن جوانان داشتیم و در شهرهای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱.۵ میلیارد تومان و در سایر شهرها ۱.۴ میلیارد تومان بود و این یک مقدار متناسب با شرایط تورمی سقف لازم برای تأمین مسکن نبود، بنابراین این سقف امسال تقریباً دو برابر شد.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم‌های گرفته شده این عدد برای شهر تهران برای سپرده گذاری ۱۵ ساله ۴ میلیارد تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۳.۴ میلیارد تومان و سایر شهرها ۲.۸ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد تقریباً چیزی حدود ۲ برابر سال قبل تسهیلات بیشتر شده است. بر اساس این بسته تسهیلاتی، جوانانی که تمایل به بهره مندی از این تسهیلات را دارند دست آنها بازتر می‌شود.

براساس این گزارش بررسی‌های میدانی هم حاکی از آن است که بسیاری از متقاضیان از این تسیهلات راضی هستند، اما اعلام می‌کنند که باید مدت زمان پرداخت این تسیهلات کمتر باشد چراکه بعد از ۱۵ سال شرایط تورمی باعث کاهش یافتن ارزش این مبلغ می‌شود.

یکی از متقاضیان در همین رابطه گفت: وام مسکن جوانان که توسط بانک مسکن پرداخت می شود همانند یک پس انداز است که به طور معمول توسط پدر و مادرها صورت می گیرد اما در چنین شرایط اقتصادی با توجه به افزایش چشمگیر نرخ مسکن در تهران و سایر شهرها این ۴ میلیارد تومان در آن دوره چندان اثر بخش نخواهد بود.

آقای خواجوی یکی دیگر از متقاضیان اعلام کرد: این تسهیلات با توجه به رشد نجومی قیمت مسکن برای امسال می‌تواند پاسخگو نیاز متقاضیان باشد و در شرایط قیمتی کنونی هم با این میزان تسهیلات می‌شود بین ۵۰ تا ۷۰ متر واحد مسکونی خریداری کرد بنابراین به نظرم من باید دولت برنامه دیگری را برای خانه دار کردن متقاضیان در دستور کار قرار دهد.

براساس این گزارش با توج به آنکه میانگین قیمت مسکن در حال حاضر در تهران بین 50 تا 60 میلیون تومان طبق آخرین آمار بانک مرکزی است بنابراین با 4 میلیارد تومان می شود 60 متر مسکن در یکی از مناطق متوسط تهران خریداری کرد که البته در چنین شرایطی اجرای پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان می تواند بسیار بر آرامش بازار مسکن و همچنین کنترل نرخ تورم اثر گذار باشد.

طرح وام مسکن جوانان بازار مسکن را رونق می بخشد
در همین رابطه آقای حسن محتشم کارشناس بازار مسکن گفت: پرداخت تسهیلات خرید مسکن جوانان یکی از قدیمی‌ترین طرح‌های بانک مسکن است که امسال مبلغ آن از ۲ میلیارد تومان به ۴ میلیارد تومان رسیده است و این خود می‌تواند بر بازار مسکن بسیار اثر گذار باشد.

او ادامه داد: این طرح در قالب یک پس انداز است که توسط خانواده صورت می گیرد و با تسهیلات خرید مسکن متفاوت است که اجرایی شدن آن با توجه به شعار سال زمینه ساز رونق تولید و کنترل نرخ تورم در بازار مسکن می شود.

این کارشناس بازار مسکن گفت: در حال حاضر در شرایط کنونی که بانک ها باید در حوزه پرداخت تسهیلات مسکن همکاری داشته باشند تنها بانک مسکن در این حوزه ورود کرده و سایر بانک ها همکاری چندانی نداشته اند که این اقدام باید توسط بانک مرکزی پیگیری شود.

با توجه به این که در بخش مسکن میزان تورم در مقایسه با سایر بخش ها بنابر آمار اعلامی بیشتر است بنابراین باید تدابیر لازم برای کنترل قیمت ها و همچنین افزایش رشد تولید در دستور کار قرار گیرد تا جوانان راحت تر و با دغدغه و درگیری کمتر بتوانند صاحب مسکن شوند.

برای خواندن اخبار خودرو و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا