اخبار اقتصادیاقتصاد کلانتاپ

تثبیت وام ۲۰۰ میلیونی ساخت مسکن

وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی در سال جاری افزایش نمی‌یابد. به نظر می‌رسد کمبود منابع بانکی، میزان بازپرداخت و هم‌چنین برنامه‌هایی به منظور کنترل تورم باعث شده تا سیاست‌هایی در جهت کاهش قیمت تمام شده مسکن اجرا شود.

به گزارش عصر خدمات، سال ۱۴۰۰ تسهیلات مسکن روستایی ۱۰۰ میلیون تومان بود که در سال ۱۴۰۱ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و البته تحقق متمم ۱۰۰ میلیونی مصوب آبان ۱۴۰۰ تا آبان ۱۴۰۱ طول کشید. این تسهیلات قرار است به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی اختصاص یابد که طبق آخرین آمار تا کنون قرارداد تسهیلات برای ۹۵ هزار واحد مسکونی منعقد شده و مابقی تعهدات تا ۲۰۰ هزار واحد تا پایان تیرماه ۱۴۰۲ کامل می‌شود. از تیرماه به بعد نیز پرداخت ۲۰۰ هزار فقره وام برای سال جاری آغاز خواهد شد.

با توجه به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی در پایان سال گذشته تصور بر این بود که تسهیلات ساخت افزایش پیدا می‌کند اما به هر حال باید میزان منابع بانکی، اثرات تورمی وام‌ها و البته توان بازپرداخت اقساط از سوی متقاضیان را نیز در نظر گرفت.

چند روز قبل مجید جودی ـ معاون بنیاد مسکن به یکی از رسانه‌ها گفت که موافق افزایش سقف وام مسکن روستایی نیست.

روز گذشته نیز اکبر نیکزاد ـ رییس بنیاد مسکن اعلام کرد: امسال با توجه به شعار سال مبنی بر «مهار تورم و رشد تولید» تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی، افزاش پیدا نمی‌کنند و انتظار داریم روستاییان بر اساس ارقام سال گذشته برنامه‌ریزی داشته باشند.

هیات وزیران در جلسه روز ۸ آبان ۱۴۰۱ تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با نرخ ۵ درصد را به تصویب رساند. عدم استفاده متقاضی از وام نوسازی و بهسازی در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر، عدم استفاده از امکانات دولتی شامل زمین و واحد مسکونی، استفاده نکردن از طرح‌های حمایتی از سال ۱۳۸۴ تا کنون از جمله شروط استفاده از این وام است. مردان مجرد نیز امکان استفاده از تسهیلات ساخت مسکن روستایی را دارند.

در حال حاضر برآوردهای مختلفی از هزینه‌های ساخت مسکن انجام می‌شود. دولت سیزدهم با اجرای طرح نهضت ملی مسکن در نظر دارد هزینه‌های ساخت را کاهش دهد. طبق اعلام رییس بنیاد مسکن، هزینه‌ی ساخت این واحدها در بافت فرسوده شهر تهران، منهای خدمات مهندسی و عوارض شهرداری به متری ۱۰ میلیون تومان رسیده است. با این حال بر اساس کیفیت ساخت، مشاعات، امکانات، دستمزد و غیره، قیمت‌ها در مناطق مختلف کشور متفاوت است.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا