اخباربازار سرمایهتاپ

عوامل موثر بر تداوم روند صعودی بازار سرمایه/ رکورد معاملات خرد بورس بازهم شکست

لاماری ایما

بر اساس گفته کارشناسان، رکورد ارزش معاملات خرد بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه، برای چندمین بار در سال 1402 شکسته شد.

به گزارش عصر خدمات، بازار سرمایه پس از دو روز استراحت، امروز بازهم به روند صعودی خود بازگشت و توانست از سطح مقاومت شکسته شده طی روزهای گذشته فاصله بگیرد.

البته بازار امروز هم دو نیمه متفاوت داشت. رشد 52 هزار واحدی در نیمه ابتدایی و افت 10 هزار واحدی در نیمه دوم باعث شد تا برخی سهامداران از ترس اتفاقات سال 99، اقدام به فروش سهام خود کنند.

تحلیلگران بازار سرمایه در مجموع معتقدند، بازار فعلا در معرض ریزش نیست و انتظار دارند، شاخص با شیب ملایمی رشد کند، مگر آنکه محرک بیرونی موجب ریزش بازار شود. پیش‌ بینی می ‌شود، شاخص بورس بتواند در صورت ثبات بازار ارز و عدم اتخاذ برخی تصمیمات در سیاست‌گذاری‌ها، روند رو به رشد خود را ادامه دهد.

* بازگشت اعتماد به بورس 2 سال زمان نیاز داشت

وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به روند صعودی بورس از ابتدای سال ۱۴۰۲ گفت: اتفاقاتی که در سال ۹۹ رخ داد، ترسی را در ذهن فعالان بازار سرمایه و افرادی که در آن مقطع زمانی متحمل ضرر و زیان شده بودند، ایجاد کرده است؛ این امر باعث شد تا بازگشت اعتماد سهامداران به بازار سهام نیازمند ۲ سال زمان باشد تا ترس افراد برای سرمایه‌‌گذاری در بورس به فراموشی سپرده شود و شاهد ورود دوباره سرمایه‌‌های خرد به سمت بورس باشیم.

وی ادامه داد: بازار سهام از نظر بازدهی نسبت به بازارهای موازی خیلی عقب مانده و به نظر می‌رسد که از ارزندگی بالایی در مقایسه با سایر دارایی‌ها برخوردار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: تداوم روند صعودی بازار سهام بستگی به این دارد که قرار است چه اتفاقی در متغیرهای تاثیرگذار بر بازار مانند وضعیت سیاسی منطقه، توافقات بین المللی، قیمت جهانی نفت، قیمت دلار، سیاست‌‌گذاری‌های دولت در حوزه قیمت‌گذاری دستوری و تامین مالی کسری بودجه رخ دهد. این مسایل می‌توانند عوامل مهمی در تعیین ادامه مسیر بازار برای یک سال آینده باشند.

* بررسی بورس از نظر تحلیل تکنیکال و بنیادی

شاخص بورس تهران در دو روز کاری اخیر بدون تغییرات قیمتی در محدوده 2 میلیون و 320 هزار واحدی قرار داشت و امروز توانست از این محدوده فاصله معناداری بگیرد.

محدوده 2 میلیون و 400 هزار واحدی برای شاخص بورس به عنوان یک سطح مقاومت هارمونیک شناخته می‌‌شود، جایی که در محدوده فیبوناچی 127 درصدی موج قبلی قرار دارد و به همین خاطر بسیاری از تکنیکالیست‌ها این موضوع را با واگرایی ایجاد شده در سقف برای شاخص یک فرصت اصلاح می‌دانند.

اما تحلیلگران بنیادی بازار سرمایه معتقدند که بازار همچنان جای رشد دارد و می ‌تواند به اهداف بالاتری دست پیدا کند. این افراد می‌گویند بورس و قیمت‌ها هنوز از منظر بنیادی با ارزش ذاتی خود فاصله دارد.

بسیاری از فعالان بازار سهام، در حال تغییر چیدمان پرتفوی خود برای نیمه اول سال 1402 هستند تا بتواند علاوه بر سود فصل مجامع آینده از نوسانات هفته‌های آینده نیز بهره ببرند.

* رشد شاخص‌های عملکردی بورس

در جریان معاملات امروز، شاخص بورس 42 هزار و 335 واحد نسبت به روز کاری گذشته رشد کرد و تا سطح 2 میلیون و 368 هزار و 828 واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت 1.82 درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با رشد 12 هزار و 992 واحدی در رقم 781 هزار و 479 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 1.69 درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس نیز با رشد 462 واحدی به رقم 29 هزار و 518 واحد رسید. شاخص هم‌وزن فرابورس هم روند صعودی داشت و با افزایش 3 هزار و 308 واحد به سطح 140 هزار و 335 واحد رسید.

* افزایش ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

روز سه ‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای هشتمین روز کاری متوالی مثبت شد و هزار و 102 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد که نسبت به دیروز افزایش 80 درصدی داشته است.

امروز نماد شاراک (شرکت پتروشیمی شازند اراک)، امین (تامین سرمایه امین) و فباهنر (مس‌ شهید باهنر) بیشترین ورود پول را داشت. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی)، وکغدیر (بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر)، کالا (بورس کالا) اختصاص داشت.

* رکورد جدید ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 58 هزار و 778 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 33 هزار و 844 میلیارد تومان بود که 58 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 32 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 20 هزار و 400 میلیارد تومان رسید. این رقم در 2.5 سال گذشته بی‌سابقه بوده و یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

در معاملات امروز نماد امین (شرکت تأمین سرمایه امین)، شاراک (شرکت پتروشیمی شازند اراک) و خودرو (ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد.

* افت ارزش صف‌های خرید و فروش در بورس

در پایان معاملات امروز، 477 نماد با رشد قیمت و 242 سهم با کاهش قیمت روبرو شدند.

در جریان معاملات روز سه ‌شنبه، 192 نماد صف خرید داشتند و 14 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 25 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 212 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 26 درصدی به 54 میلیارد تومان رسید.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا