اخباربازار سرمایهتاپ

رشد ۰.۰۵ درصدی شاخص بورس/ معاملات بازار متعادل شد

لاماری ایما https://lamari.ir/

در این هفته کاری شاخص کل بورس با رشد ۰.۰۵ درصدی در ارتفاع یک میلیون و ۵۵۸ هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار عصر خدمات،در هفته کاری که به اتمام رسید شاخص کل هم وزن با کاهش ۰.۴۸ درصدی در پله ۴۸۵ هزار و ۵۶۵ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۰.۱۴ درصدی در ارتفاع ۲۰ هزار و ۲۷۹ واحدی ایستاد.

در این هفته کاری شاخص صنعت ذغال سنگ با افزایش ۸.۰۶ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت وسایل ارتباطی با افزایش ۶.۴۴ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. بیشترین کاهش نیز مربوط به صنعت منسوجات با اُفت ۷.۴۷ درصدی بوده است.

هفته قبل صنعت منسوجات با افزایش ۷.۷۴ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرده بود.

میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۲۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش افراد حقیقی ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

در این هفته کاری صندوق‌های با درآمد ثابت ۷۴۷ میلیارد تومان شاهد ورود نقدینگی بودند و تنها یک روز را خروج نقدینگی داشتند. به طوری که یکشنبه ۲۰۴ میلیارد تومان خروج نقدینگی را شاهد بودند. دوشنبه ۲۴۱ میلیارد تومان، سه‌شنبه ۶۳ میلیارد تومان و چهارشنبه ۶۴۷ میلیارد تومان ورود نقدینگی به این صندوق‌ها ثبت شده است.

از مهم‌ترین خبرهای اثرگذار در روند معاملاتی هفته گذشته بازار موضوع رفت و برگشت عرضه خودرو در بورس کالا بود که با تصویب عرضه خودرو در بورس کالا و استقامت مناسب سازمان بورس روند بازار متعادل تر شد.

در این هفته بازار شروع هفته خود را با خبر انحصاری دانستن خودرو توسط شورای رقابت و احتمال عدم تداوم عرضه در بورس کالا شروع کرد که این شوک منفی خبری، کلیت بازار را پرعرضه کرد. واکنش‌های مختلف به این موضوع در نهایت منجر به اعلام خبر کمیسون تلفیق مجلس در میانه‌ی هفته و متعادل شدن سهام این صنعت و اکثریت بازار شد. حتی در آخرین روز معاملاتی هفته هرچند پرتقاضا نبود، اما حجم عرضه از طرف فروشندگان هم وجود نداشت.

 واکنش هیجانی کلیت بازار به خبر منفی مرتبط با یک صنعت، به ازبین رفتن اعتماد سهامدار برمی‌گردد.با اینکه اکثر سهام اصلاح قیمتی قابل توجهی داشتند و در تک سهم‌ها بخشی از آن جبران شد، اما کلیت بازار حالت رکودی به خود گرفته است. یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های تایید کننده این موضوع اُفت ارزش معاملات خرد به کانال ۴ هزار میلیاردی تومانی در طول هفته است.

سهام بنیادی با درآمد و نرخ فروش مناسب می‌توانند فارغ از کلیت بازار روند معاملاتی مناسبی داشته و بازدهی‌های مناسبی برای سهامداران خود داشته باشند. به نظر می‌رسد تغییر نرخ دلار پتروشیمی‌ها و تغییرات در بودجه بتواند باعث رونق مجدد بازار شود. نرخ‌های فروش خوب شرکت‌های فولادی در بورس کالا و چشم انداز رشد سود صنایع دارویی، غذایی و..‌ در زمستان، نوید معاملات بهتری را برای آن‌ها می‌دهد.

 خبر کمیسیون تلفیق مجلس در مورد لزوم عرضه‌ی خودرو از طریق بورس کالا و تصویب این الزام در بودجه ۱۴۰۲ توسط کمیسیون تلفیق، با جزئیاتی همراه بود که ظاهرا باید ۸۵ درصد از رقم رقابت شده نسبت به قیمت پایه توسط مجلس به دهیاری‌ها و شهرداری‌ها برای توسعه ناوگان عمومی تخصیص پیدا کند که این نیز از جمله اخبار حائز اهمیت حوالی بازار بود.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا