اخباربازار سرمایهتاپ

رشد اندک شاخص بورس/ هفته ای بی تحرک در ارزش سهم ها

لاماری ایما

طی هفته کاری گذشته شاخص بورس با افزایش ۱.۰۶ درصدی در ارتفاع ۲ میلیون و ۳۴۵ هزار واحد ایستاد.

به گزارش عصر خدمات،در هفته کاری که به اتمام رسید، شاخص کل هم وزن با افزایش ۳.۶۴ درصدی در پله ۷۹۲ هزار و ۹۰۵ واحد قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۱.۴۱ درصدی در تراز ۲۹ هزار و ۴۹۳ واحدی ایستاد و هر سه شاخص در این هفته مثبت بودند.

طی هفته گذشته شاخص صنعت سایر معادن با افزایش ۲۰.۹۹ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت محصولات چوبی با افزایش ۱۶.۹۳ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. در این هفته صنعت فلزات اساسی با کاهش ۲.۳۴ درصد بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی تجربه کرد.

هفته قبلی شاخص صنعت محصولات چرمی با افزایش ۲۳.۶۸ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرده بود.

مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۵۶ هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که شنبه ۱۲ هزار و ۴۷۲ میلیارد تومان، یکشنبه ۹ هزار و ۷۱۵ میلیارد تومان، دوشنبه ۱۱ هزار و ۸۳۳ میلیارد تومان، سه شنبه ۱۱ هزار و ۵۸۷ میلیارد تومان و چهارشنبه ۱۱ هزار و ۷۱ میلیارد تومان بر روی تابلو ثبت شد.

این هفته بازار نوسانی را پشت سرگذاشتیم. صنعت خاصی پیشرو نبود و شاهد روزهای نوسانی در اکثریت بازار بودیم. ارزش معاملات برای ایجاد حرکت جدید در بازار یاری نمی کند. روند خروج و ورود پول های حقیقی از صندوق های درآمد ثابت و سهام و حق تقدم نشان می دهد که شاهد تردید در روند معاملات کوتاه مدت هستیم. هرچند شاهد بهبود ارزش معاملات خرد نسبت به هفته گذشته بودیم.

 گزارشات فصلی و ماهیانه فعلا تبدیل به محرک اصلی سهم ها شده اند؛ تک سهم هایی از صنایع مهم روند متفاوتی به خود گرفته اند و ظاهرا حتی نیم نگاهی به جو عمومی بازار ندارند! هرچند بخشی از آن مربوط به سهم هایی است که گزارش یا شفاف سازی خاصی خواهند داشت و با نشت اطلاعات توسط عده ای خریداری می شوند و بازده نصیب شان می شود! بسیاری از سهام در قیمت های فعلی مناسب هستند و فروشنده سنگینی در منفی ها ندارند.

 جابجایی سهام و کف سازی ها و رنج های مثبت و منفی در یک بازه ی زمانی هرچند برای سهامدار خسته کننده است اما برای ادامه روند صعودی بازار باید صبوری به خرج داد!

 تنها خبر تاثیرگذار هفته، ابطال مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تثبیت نرخ ارز و تعیین نرخ تسعیر ارز جهت قیمت گذاری کالاها توسط بانک مرکزی در مجلس بود که ظاهرا تکذیب و تغییری در نرخ تسعیر انجام نخواهد شد(اشاره به سخنان سخنگوی دولت) و ماحصل آن فقط نوسان روزانه در معاملات شرکت های مرتبط بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا