اخبارتاپخودرو

TF21 جايگزين ٢٠٦ مي شود/ رشد ۳۰ برابری قمیت مواد اولیه طی ۱۰ سال

لاماری ایما

مدیرعامل ساپکو گفت: از خودروی ٢٠٦ اقتصادي تر یعني كاهش قيمت تمام شده و بيس خودروي اقتصادي TF21 است كه جايگزين ٢٠٦ مي شود و استانداردهاي روز را پاس مي كند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری عصر خدمات، عادل پيرمحمدي مديرعامل ساپكو در نشست خبری این شرکت در خصوص قیمت تمام شده محصولات بیان کرد: قيمت تمام شده محصولات به دليل افزايش قيمت مواد اوليه افزايش يافته، اما در مسير كاهش ارزبري تلاش هاي بسياري شده است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود ٥٥٦ تامين كننده با ساپكو كار مي كنند و اين در حالي است كه بيش از ٢ هزار توليدكننده كد فني توليد دارند. امروز ساپكو تامين كننده حدود٣٠ محصول در سبد ايران خودرو است.

مدیر عامل ساپکو با اشاره به اینکه در دي ماه گذشته ايران خودرو بيش از ٩٠ هزار خودرو ناقص در كف داشت گفت: با تلاشي كه در ساپکو انجام شد و البته با ياري تامين كنندگان، امروز در حال صفر كردن خودروهاي كف در سايت هاي سراسر كشور هستيم.

پیرمحمدی تصریح کرد: مباحث كيفي در اولويت هاي برنامه همكاري با قطعه سازان است، به خصوص قطعاتي كه در سيستم خدمات پس از فروش دچار مشکل هستند كاملا آناليز مي شوند و با زنجيره تامين در اين خصوص مباحث اصلاحي و كيفي در دستور كار قرار گرفته است.

وی در توضیح خودروهاي اقتصادي اظهار کرد: بهترين خودروي اقتصادي در حال حاضر خودروی ٢٠٦ است و تا به حال با واردات خودرو هيچ مخالفتي نداشته ايم. زيرا قيمت تمام شده اي كه ما داريم كاملا رقابتي است و مي تواند استانداردهاي تدوين شده را پاس كند.

مدیرعامل ساپکو ادامه داد: خودروی ٢٠٦ استاندارد عابر پياده ندارد و رقيبان چيني هم اصلا اين استاندارد را ندارند و اين خودرو‌ ايمن و اقتصادي است. از خودروی ٢٠٦ اقتصادي تر یعني كاهش قيمت تمام شده و بيس خودروي اقتصادي TF21 است كه جايگزين ٢٠٦ مي شود و استانداردهاي روز را پاس مي كند.

پیرمحمدی با اشاره به بحران قطعات الكترونيكي در جهان گفت: ما در صنعت قطعات الكترونيكي عقب هستيم و اگر بين چين و تايوان بحراني به وجود بيايد همه صنايع در جهان دچار مشكلات بسياري مي شوند زيرا اين دو كشور تامين كنندگان بزرگ قطعات الكترونيكي هستند. ضمن اين كه تحريم ها كار ما را سخت تر مي كند.

وی در توضیح رشد اقتصادی کشور بیان کرد : رشد اقتصادي حاصل اشتغال است و تعداد شاغلين وقتي در يك كشور بيشتر است رشد اقتصادي نيز افزايش ميابد. اما از اشتغال مهمتر بهره وري است. فرق ما با كشورهاي همسايه چيست؟ فرق ما در اقتصاد توليد است و آنها توليد ندارند. فرق ما با كشور توسعه يافته اي چون آلمان در چيست؟ هر دو توليد داريم اما بهره وري در آن كشور بالاست. امروز گوشي هاي تلفن همراه ساخت آلمان دست كم ٥٠٠ دلار است كه مي شود ٥ بشكه نفت ما. توليد در آن كشور محصول محور است اما ما خام فروشي مي كنيم. به اين ترتيب اين محصول نهايي همچون خودرو است كه ارزش دارد.

مدیرعامل ساپکو تصريح كرد: تا زماني كه در كشور از محصول نهايي حمايت نشود و خام فروشي در اولويت باشد همين مي شود. مثلا مواد اوليه با قيمت جهاني در بورس عرضه مي شود به جاي اين كه با قيمت مناسب و آسان به دست توليدكننده برسد تا محصول نهايي با هزينه كم تر توليد شود و قيمت پايين تر. گاهي قيمت مواد اوليه در بورس حتي از قيمت جهاني هم بالاتر است.

پیرمحمدی به تحول کيفيت در ايران خودرو و لمس آن توسط مردم اشاره توضیح داد :برنامه هاي كيفي كاملا در جريان است اما تا برای مردم ملموس شود قدري طول مي كشد. بايد مردم در اين خصوص قضاوت كنند. ما بر اساس شاخص هاي موسسات غير دولتي همچون ISQI صحبت مي كنيم كه مبناي كيفي براي ما هستند.

وی در خصوص آمارهاي كيفي بعد از تصادف بهبهان نيز گفت: بعضي از خودروهايي كه در اين تصادف بودند بعد از بررسي ها مشخص شد شتاب منفي به اندازه كافي به ايربگ وارد نشده بود و البته بعضي هم اينطور نبود. در حادثه بهبهان يك موسسه بي طرف بررسي كرد خودروها را و گزارش ها را هم به مراجع مربوطه داد.

مدیرعامل ساپکو افزود: در خصوص گريد بندي كيفي سازندگان قطعات از قبلا گريد D هم داشتيم كه اين گريد حذف شده است و بقيه هم از نظر كيفي به سمت گريد A بايد حركت كنند.

پيرمحمدي در توضیح ارزش افزوده افزايش توليد نيز گفت: در شهريور سال ٩٠ پژو ٢٠٦ تيپ ٢ حدود ١٣ ميليون و ٧٠٠ هزارتومان قيمت داشت كه به صورت اقساطي هم به فروش مي رسيد. در اين دوران قيمت دلار ١١٠٠ تومان بوده است. اما در شهريور سال قبل نرخ دلار ٢٦ هزار توان بوده است. ورق فولادي در اين دوران كيلويي ٥٠٠ تا ٧٠٠ بوده است و در سال ١٤٠٠ قيمت ورق فولادي ٣٠ برابر شده است. قيمت فلزاتي كه ما در خودرو مصرف مي كنيم معادل با بورس فلزات لندن است. قيمت تمام شده خودرو قطعا با اين روند بالا مي رود و حالا تصور كنيد قيمت هم دستوري باشد.

وی تصريح كرد: تنها رينگ الومينيومي در هر خودرو كه ٤ عدد است حدود ٤٤ كيلوگرم آلومينيوم نياز دارد كه كيلويي ٨٥ هزار تومان است كه مي شود ٣ ميليون ٧٤٠ هزار تومان كه با هزينه هاي فرايند ساخت مي شود حدود ٥ ميليون تومان كه با ٥ حلقه لاستيك مي شود حدود ٨ ميليون ٥٠٠ هزار تومان. ما مجبور شديم اين رينگ را به دليل قيمت بالا حذف كنيم. تاثير قيمت مواد اوليه در توليد خودرو حدود ٧٠ درصد است و آناليز قيمت رينگ مشتي نشانه خروار است.

مدیرعامل ساپکو تاکید کرد: در سال ١٤٠٠ قيمت تمام شده پژو ٢٠٦ تيپ ٢ بدون ارزش افزوده و سود ١٦٩ ميليون تومان بوده است كه ١٢ برابر سال ٩٠ است و در بازار اين خودرو ٢٤٠ ميليون تومان قيمت داشت كه ١٩ برابر سال ٩٠ بود. قيمت دستوري باعث شده بابت هر خودرو ٢٠٦ تيپ ٢ دست كم ٤٥ ميليون تومان ضرر كنيم. اگر اجازه مي دادند با قیمت واقعي خودرو را بفروشيم باعث افزايش توليد، عرضه، كاهش قيمت ميشد و نه ما ضرر مي كرديم و نه مشتريان.

پیرمحمدی‌ یادآور شد : كدام صنعت را مي توان سراغ گرفت كه نهاده هاي توليد آن ٣٠ برابر شده است اما محصول نهايي ١٢ برابر كه آن را نيز نداده اند. اين در حالي است كه همين خودرو ٢٠٦ تيپ ٢ نسبت به سال ٩٠ ارتقاع ايمني،امكانات و … داشته است.

وی با اشاره به خودروهاي وارداتي اقتصادي نيز گفت: ساده ترين خودرويي كه مي توان با استانداردهاي صنعت خودرو وارد كشور كرد دست كم ٨ هزار دلار قيمت دارد و با محاسبات هزينه هاي حمل، گمركي و خدمات پس از فروش و شماره گذاري، بيمه و ٩ درصد ارزش افزوده بيش از ٣٠٠ ميليون تومان قيمت دارد آن هم يك خودروي اقتصادي!

مدیر عامل ساپکو تاکید کرد: بنگاه اقتصادي كه ضرر مي دهد يا بهره وري و مديريت ندارد يا با قيمت تكليفي توليد مي كند. كدام نقش بيشتري دارد؟ من هم مديريت را قبول دارم هم قيمت هاي دستوري را اما نقش قيمت هاي دستوري در اين ضرر بسيار بيشتر است. اگر ما توليد را رها كنيم بيش از ٦٠ صنعت ديگر هم از توليد باز مي ماندند. مشتري اصلي فولاد، آلومينيوم و …. خودروسازي است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا