اخبارخودرو

مزایای عرضه خودرو در بورس کالا

به گزارش عصر خدمات،عرضه خودرو در بورس کالا که در سال گذشته پس از کش و قوس های فراوان انجام شد، هر چند تجربه ای جدید بود؛ اما با توجه به این که قیمت های معاملاتی در این روش ارزان تر از بازار از آب درآمد، می توانست در صورت انسجام در ادامه به تنظیم بازار کمک کند.

نکته مهم در این خصوص این که با عرضه خودرو در بورس کالا به دلیل ذات شفافیت معاملات در بورس رصد خریداران و عرضه کنندگان و گردش مالی ایجاد شده بسیار دقیق است. از این رو سازمان ها و نهادهای نظارتی نیز به راحتی می توانند صحت معاملات را بررسی کنند. از طرفی در این روش از فروش رقابت شفاف بین خریداران وجود دارد و کشف قیمت نیز در همین فضا انجام می شود.

یکی از انتقادها به این روش عرضه کم محصولات توسط خودروسازان بود. زیرا عرضه کم باعث افزایش قیمت محصولات می شد. اما قانونی در این خصوص تصویب شد که هیچ عرضه ای نمی تواند کمتر از 500 ستگاه باشد. به این ترتیب با تداوم عرضه محصول در بازار شرایط به گونه ای رقم خورد که حتی بعضی از محصولات خودروسازان دقیقا با قیمت کارخانه به فروش رسید و همین باعث شده بود حتی قیمت این محصولات در بازار نیز کاهش پیدا کند.

بعضی از کارشناسان نیز عقیده دارند در صورت تداوم استفاده از این روش و البته افزایش عرضه خودرو در بورس کالا می توان تا اندازه زیادی تعادل را به بازار خودرو باز گرداند و درصد بیشتری از مصرف کنندگان واقعی به خودرو دست پیدا می کنند. ضمن این که خودروسازان و خریداران نیز نشان داده اند معامله در بورس را به خرید از سامانه جامع فروش خودرو ترجیح می دهند.

از دیگر مزایای عرضه خودرو در بورس کالا باید به فرآیند مالی آن اشاره کرد. به طور کلی ذاتا بورس فضایی شفاف از نظر مالی است که خرید و فروش در این بستر ضمانت اجرایی بالایی دارد. همچنین نکته مهم در این خصوص این که پرداخت هایی که از طرف خریداران انجام می شود، به سرعت وارد چرخه مالی خودروسازان شده و می تواند موجب رشد تولید و توسعه محصول شود.

نکته دیگر که شاید بیش از گذشته باید به آن توجه کرد، اطلاعات و آماری است که می تواند توسط سازمان امور مالیاتی مورد رصد قرار گیرد. به این ترتیب هم خریداران در اتاقی شیه ای قرار دارند و هم فروشندگان نمی توانند از راه کارهایی فرار مالیاتی استفاده کنند.

واقعیت اینجاست که تجربه عرضه خودرو در بورس کالا هر چند تجربه بسیار تازه ای بود اما به دلیل همین شفافیت در معاملات و کشف قیمت در عرضه و تقاضا روشی است که با تداوم می تواند دلال ها را از بازار بیرون کند و گردش مالی چند صد هزار میلیارد تومانی که تا با امروز راهی حساب بانکی دلال ها شده را به سمت تولید و صنعت کشور سوق دهد.

خودروسازان و قطعه‌سازان در آرزوی حذف قیمت گذاری دستوری از روی محصولات خود هستند و بورس کالا بهترین بستر برای رسیدن به این آرزو است. شعار کشف واقعی قیمت در چارچوب بورس کالا، در نهایت طمع خودروسازان و در نتیجه افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها را به همراه خواهد داشت. در صورت عدم مدیریت صحیح این بستر رقابتی، قیمت کارخانه‌ای خودروها ممکن است به قیمت نجومی و هولناک بازار نزدیک شود. بر خلاف خودروساز، خریدار به سود بسیار ناچیزی دست یابد و بورس کالا اثربخشی خود را از دست بدهد.

از طرف دیگر، بورس کالا تنها یک بستر متفاوت برای خرید و فروش خودرو است و تغییر چندانی در سیاست‌گذاری‌های کلان ایجاد نخواهد کرد. ساخت خودرو در کشور به واردات قطعات و در نتیجه انجام معاملات دلاری وابسته است و در واقع بهای دلار، قیمت واقعی خودرو را مشخص می‌کند. به بیان بهتر، بورس کالا شاید با حذف دلالان موجب کاهش قیمت جزئی خودرو شود، ولی در نهایت این ارزش دلار است که تأثیر مستقیم روی قیمت خودرو دارد.

برای خواندن اخبار خودرو و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا