اخباربازار سرمایهتاپ

رشد ۸.۶۴ درصد شاخص/ بورس از خواب زمستانی بیدار شد

لاماری ایما https://lamari.ir/

طی هفته گذشته شاخص کل بورس با رشد ۸.۶۴ درصدی به ارتفاع یک میلیون و ۶۵۶ هزار صعود کرد.

به گزارش عصر خدمات، در هفته کاری گذشته شاخص کل هم وزن با افزایش ۵.۹۹ درصدی در پله ۵۰۳ هزار و ۲۰۲ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۷.۱۹ درصدی در ارتفاع ۲۱ هزار و ۳۴۶ واحدی ایستاد. در مجموع با وجود این که هفته کاری چهار روز بیش‌تر نبود، اما هر سه شاخص با رشد همراه بودند.

در این هفته شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش ۱۴.۰۲ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت ذغال سنگ با افزایش ۱۲.۳۴ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. نکته مهم اینکه در این هفته صنعتی با بازدهی منفی در بازار نداشته‌ایم.کمترین افزایش هم مربوط به صنعت منسوجات با رشد صفر درصد بود.

در هفته کاری قبل شاخص صنعت کانه‌های فلزی با افزایش ۲.۷۶ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرده بود.

مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۲۶ هزار و ۵۱۴ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که یکشنبه ۴ هزار و ۲۶۹ میلیارد، دوشنبه ۶ هزار و ۳۳۷ میلیارد، سه‌شنبه ۹ هزار و ۳۱۴ میلیارد و چهارشنبه ۶ هزار و ۵۹۴ میلیارد تومان بر روی تابلو ثبت شد.

۶۵۷ میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار شد
در این هفته دو روز ورود و دو روز خروج نقدینگی حقیقی‌ها از بازار ثبت شد. به طوری که یکشنبه ۲۷۴ میلیارد تومان و چهارشنبه ۳۸۹ میلیارد تومان خروج نقدینگی افراد حقیقی از بازار رقم خورد. همچنین بازار دو‌شنبه ۹۷۶ میلیارد تومان و سه‌شنبه ۳۴۴ میلیارد تومان شاهد ورود نقدینگی بود و در مجموع در این هفته کاری ۶۵۷ میلیارد تومان پول افراد حقیقی به بازار سهام تزریق شد.

میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۲۸ میلیون تومان و میانگین سرانه فروش افراد حقیقی ۲۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بوده است.

 در این هفته کاری صندوق‌های با درآمد ثابت سه روز خروج و تنها یک روز ورود نقدینگی را شاهد بودند؛ به طوری که یکشنبه ۱۸۲ میلیارد تومان، دوشنبه یک هزار و ۳۸۲ میلیارد تومان و سه‌شنبه ۵۵۳ میلیارد تومان نقدینگی از این صندوق‌ها خارج شد و تنها در روز چهارشنبه ۶۸۲ میلیارد تومان، این صندوق‌ها ورود نقدینگی را ثبت کردند که در مجموع برای این صندوق‌ها یک هزار و ۴۳۵ میلیارد تومان خروج نقدینگی رقم خورد.

در این هفته بعد از رکورد شکنی‌های مداوم دلار در بازار آزاد و رشد قیمت‌های بازار‌های کالایی، گویی بورس از خواب زمستانی بیدار شد و خریداران احتیاط را کنار گذاشته و اقدام به خرید رو به بالا کردند.

با افزایش قابل توجه ارزش معاملات خرد، نوید استارت روند صعودی و شکست مقاومت شاخص کل زده شده است. هرچند انتهای روز معاملاتی سه‌شنبه و ابتدای چهارشنبه بازار پرعرضه شد، اما حضور قوی خریداران بازار را متعادل و تعداد نماد‌های مثبت را افزایش داد.

سرانجام نرخ ۲۸۵۰۰ برای صادرکنندگان (پتروشیمی‌ها، فلزی‌های و …) کنار گذاشته شد و بازار مبادله‌ای جدید روز سه‌شنبه با ثبت معاملات دلار در محدوده ۳۶ تا ۴۰ هزار تومان رونمایی شد. لیدر رشد گروه فلزات، پتروشیمی و بقیه‌ی شرکت‌های صادراتی بودند و با تسری تقاضا به سایر بخش‌ها و صنایع در مجموع کل بازار رو به رشد بود.

 خبر حذف بند سقف نرخ خوراک از بودجه (حذف لایحه سقف ۷۰۰۰ تومانی خوراک گاز)، رشد نرخ شمش فولاد در بورس کالا، رقابت و تجربه نرخ‌های جدید فروش در سایر محصولات، قطعی شدن ادامه عرضه‌های خودرو در بورس کالا (عرضه ۱۰ هزارخودروی ۲۰۷ دنده‌ای در روز دوشنبه)، حذف عوارض صادراتی محصولات خام و نیمه خام معدنی، نفتی و گازی و پتروشیمی عوامل مهم تاثیرگذار در روند سوددهی و افزایش درآمد شرکت‌ها هستند که در مجموع به دور از نوسانات کوتاه مدت انتظار رشد قیمت سهام را بسیار منطقی و در دسترس نشان می‌دهد.

 به نظر می‌رسد انتشار گزارش‌های عملکرد بهمن هم فرصتی برای خودنمایی تک سهم‌ها باشد. با روند افزایشی دلار، در کنار سایر پتانسیل‌های سوددهی و درآمد زایی، رشد ارزش دارایی‌های شرکت‌ها و ارزش جایگزینی را نیز باید مد نظر داشت، به یاد داشته باشیم که بازار بورس در روند میان مدت و بلند مدت عقب ماندگی خود از بازار‌های موازی جبران می‌کند.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا