آخرین اخبارموتورسیکلت

مراحل دریافت گواهینامه موتور یک روزه

مراحل دریافت گواهینامه موتور یک روزه

استفاده از موتور سیکلت روز به روز بیشتر می‌شود و دلیل این امر هم افزایش ترافیک است. شهروندان شهرهای شلوغ و بزرگ برای فرار از ترافیک از موتور سیکلت استفاده می‌کنند. اما موضوع مهمی که نباید فراموش کنید داشتن گواهینامه موتور سیکلت است. گرفتن گواهینامه موتور سیکلت از طریق آموزشگاه‌ها مانند خودرو صورت می‌گیرد اما در اقدامی جدید خرداد  ماه ۱۴۰۲، سردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور، از اجرایی شدن طرح دریافت گواهینامه موتور در یک روز خبر داد. این خبر موجب شد تا نظر موتور سواران بدون گواهینامه به آن جلب شود. اما خوب این طرح شامل همه افراد نمی‌شود و فقط برای افراد در دسترس است که شرایط مندرج در این طرح را داشته باشند.

شرایط استفاده از طرح دریافت یک روزه گواهینامه در سال ۱۴۰۲

متأسفانه افراد زیادی در سطح شهرها وجود دارند که بدون گواهینامه اقدام به استفاده از موتور سیکلت می‌کنند. این کار علاوه بر اینکه یک امر غیر قانونی است و حقوق سایر شهروندان را به خطر می‌اندازد یک کار بسیار خطرناک هم به شمار می‌رود. گرفتن گواهینامه از طریق روش‌ مرسوم کمی زمان‌بر و سخت است از همین رو موتور سواران اقدام به گرفتن گواهینامه نمی‌کنند اما با آمدن طرح دریافت گواهینامه یک روزه در خرداد ماه ۱۴۰۲ دیگر نیازی نیست مسیر معمول را بگذرانید.

 • اولین شرط استفاده از طرح دریافت گواهینامه یک روزه داشتن موتور سیکلت است. یعنی فرد درخواست دهنده برای گواهینامه باید یک موتور سیکلت به نام خود داشته باشد.
 • فرد درخواست دهنده باید حداقل شرط سنی یعنی ۱۸ سال تمام را داشته باشد. در صورتی که این شرط را ندارید این طرح حتی در صورت داشتن موتور سیکلت شامل شما نخواهد داشت.
 • انجام آزمایش های سلامتی و چشم به همراه تعیین گروه خونی که باید برای تشکیل پرونده موجود باشند.
 • هزینه مورد نظر برای دریافت گواهینامه یک روزه (هرچند که میزان آن کمتر از هزینه مرسوم است).
 • قبول شدن در آزمون عملی که برای دریافت گواهینامه یک روزه نیاز است.
 • احراز آدرس پستی که برای تعیین محل آزمون عملی نیاز است.
 • امضای تعهدنامه برای رعایت قانون در زمان استفاده از موتور سیکلت و استفاده از کلاه ایمنی که برای همگان الزامی است.
 • کارت پایان خدمت سربازی
 • داشتن مدارک هویتی که در ادامه به طور کامل آن را توضیح خواهیم داد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام گواهینامه یک روزه موتور سیکلت

 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی فرد درخواست دهنده برای گواهینامه یک روزه موتور سیکلت می‌شود. در صورت نداشتن کارت ملی رسید ثبت نام کارت ملی هوشمند هم کافی است.
 • مدارک معاینات چشم پزشکی به همراه تأییدیه سلامت جسمانی و روانی پزشکی برای فرد متقاضی. همچنین مدارک تعیین گروه خونی.
 • فیش واریز هزینه آزمون گواهینامه یک روزه موتور سیکلت
 • مدارک دال بر داشتن موتور سیکلت به همراه پلاک معتبر
 • مدارک تعیین محل سکونت برای احراز آدرس پستی. این مدارک می‌تواند سند مالکیت یا فیش آب و برق، اجاره‌نامه باشد.
 • روشن کردن وضعیت نظام وظیفه که با ارائه کارت پایان خدمت یا کارت معافیت امکان پذیر است. البته روش‌های دیگر مانند محصل بودن یا … هم امکان پذیر است.
 • ارائه عکس ۳ در ۴ برای تشکیل پرونده

نحوه ثبت نام و دریافت گواهینامه یک روزه موتور سیکلت

بعد از اینکه همه موارد و مدارک خواسته شده را تهیه کردید به شهرک آزمایش در تهران یا سایر شهرها مراجعه می‌کنید و با ارائه مدارک شناسایی، امضای منشور اخلاقی و قانونی، و احراز آدرس پستی و پرداخت هزینه مربوطه اقدام به ثبت نام کنند. البته گفته شده که علاوه بر شهرک‌های آزمایش آموزشگاه‌های رانندگی موتور سیکلت هم اجازه صدور گواهینامه را دارند که این امر موجب می‌شود روند قبلی ادامه داشته باشد.

هزینه ثبت نام گواهینامه یک روزه موتور سیکلت

هزینه‌ها مدام در حال تغییر هستند اما تا زمانی که این مقاله نوشته شده است هزینه ثبت نام برای گواهینامه یک روزه ۳۲۵ هزار تومان است. البته تا قبل از این هزینه‌های گواهینامه حدود ۷۰۰ هزار تومان بود که مبلغ ۵۰۵ هزار تومان برای آزمون عملی و تئوری و مبلغ ۲۰۰ هزار تومان هم برای معاینات پزشکی و خرید کتاب در نظر گرفته می‌شد. بعد از اینکه آزمون آیین نامه حذف شد و نیاز به شرکت در کلاس آموزشی هم دیگر نبود هزینه‌ها کاهش پیدا کرد. در گواهینامه یک روزه هزینه‌های کتاب و آموزش عملی حذف شده است از همین رو هزینه‌ها تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

مزایای دریافت گواهینامه یک روزه موتور سیکلت

 • کاهش هزینه‌ها تا میزان ۶۰ درصد
 • حذف آزمون آیین نامه
 • فرآیند صدور گواهینامه خیلی کوتاه و در حد یک روز شده است.

علت اجرایی شدن دوباره طرح گواهینامه یک روزه موتور سیکلت چیست؟

همانطور که می‌دانید طرح صدور گواهینامه یک روزه چیزی حدود ۱۰سال پیش متوقف شد و صدور گواهینامه‌ها به آموزشگاه‌های رانندگی محدود شد. همین امر هم باعث شد تا موتور سواران میلی برای دریافت گواهینامه نداشته باشند و اقدام برای دریافت گواهینامه کاهش یابد. همین امر باعث شده تا موتور سواران زیادی اقدام به استفاده از موتور سیکلت بدون گواهینامه کنند. بعد از تحقیق و بررسی برای اینکه چرا موتور سواران تمایلی برای دریافت گواهینامه ندارند دو دلیل از سایر دلایل بیشتر جلب توجه کرد. هزینه و زمان عواملی بودند که موجب شده موتور سواران علاقه‌ای برای دریافت گواهینامه نداشته باشند.

حال دوباره با اجرایی شدن این طرح موتور سواران تشویق می‌شوند تا تنها در یک روز اقدام به دریافت گواهینامه کنند. همچنین در این طرح هزینه ۶۰ درصد کم شده که دیگر عامل تشویقی برای این طرح است. با اجرای دوباره این طرح پیش‌ بینی می‌شود که از تعداد موتور سواران بدون گواهینامه به میزان زیادی کاسته شود. تخمین زده شده که چیزی حدود ۷ میلیون موتور سوار بدون گواهینامه در خیابان‌ها هستند که با اجرای طرح صدور گواهینامه یک روزه خیلی از آن‌ها برای دریافت گواهینامه اقدام خواهند کرد. این موضوع تأثیر مثبتی در قانونی کردن گواهینامه برای موتور سواری خواهد داشت.

با توجه به اطلاعاتی که پلیس راهور منتشر کرده است تنها ۲ درصد از تصادفات توسط موتور سواران بدون گواهینامه صورت می‌گیرد با این وجود چیزی حدود ۷۰ درصد موتور سواران گواهینامه ندارند که این موضوع نشان دهنده بی توجه بودن آن‌ها به گواهینامه است. سردار تیمور حسینی گفته است که به ماموران پلیس راهور اعلام شده تا در صورت رعایت قوانین از سوی موتورسواران و داشتن کلاه کاسکت، موتور سواران را به بهانه بررسی مدارک متوقف نکنند. پیش بینی می‌شود همین امر هم باعث شده تا این افراد با رعایت قانون به مشکلی برنخورند از همین رو هم تمایلی برای دریافت گواهینامه ندارند اما پیش بینی می‌شود با طرح یک روزه که هم وقت زیادی نمی‌خواهد و هزینه‌ آن کم است موتور سواران زیادی اقدام به دریافت گواهینامه کنند.

اهمیت دریافت گواهینامه موتور سیکلت

حتی اگر موتور سواری را به خوبی بلد هستید و قوانین را هم رعایت می‌کنید باید برای احترام به خود و دیگران اقدام به دریافت گواهینامه کنید. زیرا در صورت بروز مشکل حتی اگر مقصر نباشید نمی‌توانید از حق و حقوق خود دفاع کنید زیرا از نظر قانونی صلاحیت رانندگی با موتور سیکلت را نداشته‌اید. همچنین در صورت تخلف کوچک با جریمه‌های سنگین مواجه خواهید شد.

 

 

مرحله اول: ثبت نام در سامانه آموزشگاه مجازی

شرایط اولیه و مراحل دریافت گواهینامه موتور یک روزه از این قرار می‌باشد:

۱- متقاضی باید اطلاعات شناسنامه‌ای خود را در سامانه سخا وارد کند.

۲- متقاضی باید دارای موتورسیکلت سالم و با پلاک ملی باشد که قبل از سال ۱۴۰۲ شماره گذاری شده باشد.

۳- متقاضی باید به سایت Iranianmotorco.ir مراجعه کند.

۴- متقاضی باید پروفایل شخصی خود را در سایت ایجاد کند و نام کاربری دریافت کند.

۵- متقاضی باید مشخصات موتورسیکلت خود را شامل پلاک و شماره شاسی در سایت ثبت کند.

۶- سامانه باید مشخصات مالکیت موتور را تائید یا رد کند.

۷- متقاضی باید درخواست صدور گواهینامه را ثبت کند و شهر و آموزشگاه مورد نظر خود را انتخاب کند.

۸- متقاضی باید دیون دولتی و هزینه‌های آموزشی را از طریق درگاه شاپرک پرداخت کند.

۹- سامانه باید نوبت، زمان و تاریخ آزمون را به متقاضی اعلام کند.

۱۰- سامانه باید پیامک تأیید درخواست و نوبت مراجعه به متقاضی ارسال کند.

مرحله دوم: ثبت نام گواهینامه موتور یک روزه در آموزشگاه در تاریخ تعین شده و شرکت در آزمون

در ادامه مراحل دریافت گواهینامه موتور یک روزه باید برای ثبت نام در آموزشگاه در تاریخ تعین شده و شرکت در آزمون مراحل زیر را طی نمایید:

۱- متقاضی باید معاینات پزشکی را انجام داده و نتایج را در سامانه آموزشگاه اینترنتی ثبت کند.

۲- مدیر آموزشگاه باید گواهی آموزش راننده را به نام متقاضی صادر کرده و در سامانه آموزشگاه اینترنتی ثبت کند.

۳- متقاضی باید نوبت آزمون آئین نامه را از سامانه درخواست کند.

۴- افسران پلیس راهور باید آزمون آئین نامه را برگزار کنند.

۵- افسران پلیس راهور باید آزمون عملی را برگزار کنند.

۶- افسران پلیس راهور باید مدارک متقاضی را بررسی و تائید کنند.

۷- ریاست پلیس راهور فراجا باید پیامک تبریک قبولی به متقاضی ارسال کند.

۸- سامانه آموزشگاه اینترنتی باید اطلاعات متقاضی را به سامانه صدور گواهینامه منتقل کند.

۹- سامانه صدور گواهینامه باید گواهینامه را چاپ کرده و به آدرس متقاضی ارسال کند.

 

نویسنده: نادر شاه نشین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا