اخبار اقتصادیخودرو

معاون کیفیت گروه خودروسازی آرین پارس موتور؛ حفظ کیفیت لاماری ایما در اولویت است

معاون کیفیت گروه خودروسازی آرین پارس موتور گفت: قبل از فروش رسمی خودروی لاماری ایما تیم های تست میدانی و کیفیت سنجی آرین موتور در هماهنگی با شریک چینی این خودرو را تا ۲۰ هزار کیلومتر در شرایط آب و هوایی مختلف مورد تست و ارزیابی قرار داده اند که حتی در بعضی از آیتم ها نتایجی کسب که طرف چینی آن ها را احساس نکرده بود.

مهرداد قیدر معاون کیفیت گروه خودروسازی آرین پارس موتور در گفت و گو با پایگاه خبری عصر خدمات در خصوص کسب ۵ ستاره کیفی کراس اور لاماری ایما از شرکت بازرسی کیفیت و استانداردهای ایران (ISQI) گفت: واقعیت اینجاست که ما انتظار کسب رتبه برتر کیفیت را توسط کراس اور لاماری ایما داشتیم، زیرا از همان ابتدای پروژه انتخاب و مونتاژ این خودرو در کشور، کیفیت تولید این خودرو از اصلی ترین شاخص های گروه آرین پارس موتور بود.
او در ادامه گفت: قبل از آغاز فرآیند تولید این خودرو در همکاری با شریک تجاری در چین (DLEZ) شاخص های کیفی را که مبتنی بر استانداردهای رنو-نیسان بود، به اشتراک گذاشتیم و به دلیل این که طرف چینی هم تجربه همکاری با نیسان را داشت به یک زبان مشترک در حوزه کیفیت رسیدیم.
او با اشاره به تست هایی که قبل از عرضه لاماری ایما به بازار این خودرو پشت سر گذاشته است گفت: قبل از فروش رسمی این خودرو تیم های تست میدانی و کیفیت سنجی آرین موتور در هماهنگی با شریک چینی این خودرو را تا ۲۰ هزار کیلومتر در شرایط آب و هوایی مختلف مورد تست و ارزیابی قرار داده اند که حتی در بعضی از آیتم ها نتایجی کسب که طرف چینی آن ها را احساس نکرده بود.
وی تصریح کرد: از جمله نکات جالب توجه در مورد کیفیت لاماری ایما شاخص مراجعه خودروها به نمایندگی بعد از ۳ ماه کارکرد است. این شاخص در محصولات رنو در ایران حدود ۵۰ خودرو در هر ۱۰۰۰ دستگاه تولید است. اما خوشبختانه با تلاش همکاران ما در آرین پارس موتور و البته رعایت مو به موی استانداردهای مورد نظر در فرآیند تولید توانستیم این شاخص را به کمتر از ۵۰ دستگاه در هر ۱۰۰۰ خودرو برسانیم که حتی از رقیبان اروپایی هم بهتر است.
قیدر در خصوص کیفیت قطعات داخلی سازی شده لاماری ایما نیز به عصر خدمات گفت: از همان ابتدای امر در حوزه داخلی سازی به سراغ قطعه سازان رده اول کشور رفتیم که در گذشته در زنجیره تامین رنو قرار داشتند و حتی به جز تامین تولید داخلی صادرات قطعات را هم تجربه کردند. زیرا ما از شاخص های استاندارد کیفی AVES رنو-نیسان برای تولید لاماری ایما استفاده کردیم، در نتیجه تامین کنندگان داخلی که تجربه تولید قطعات با این استاندارد را داشتند نیز در زنجیره تامین این خودرو قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: به طور مثال در بخش داخلی سازی صندلی که از مهمترین و البته گران ترین قطعات کابین خودرو به حساب می آید، ۵ سازنده صندلی در کشور را مورد ارزیابی قرار دادیم. در حالی که هر پنج تولید کننده پتانسیل های بالایی برای داخلی سازی صندلی لاماری ایما داشتند، اما در میان آنها بهترین سازنده انتخاب شد. در حالی که امکان تولید صندلی با قیمت کم تر و کیفیت متوسط هم وجود داشت. ولی کیفیت در آرین پارس موتور خط قرمز است.
او ادامه داد: از جمله نکات دیگری که تیم کیفیت با حساسیت بسیار آن را دنبال می کنند، کیفیت قطعات CKD وارداتی و البته قطعات ساخت داخل است. به همین دلیل نه تنها قطعات در مجاری ورودی به گمرک و کارخانه که در فرآیند تولید نیز به وسیله کنترلرهای مختلف چک و کیفیت سنجی می شوند.
معاون کیفیت گروه خودروسازی آرین پارس موتور در پایان اشاره کرد: بدون شک تلاش های بسیاری از سوی همکاران انجام شد تا لاماری ایما امروز در صدر رده بندی کیفیت محصولات داخلی قرار بگیرد، اما موضوع حفظ کیفیت خود کار بسیار سختی است که امیدواریم با توجه به تدابیر سیستمی که در شرکت وجود دارد، به این مهم نائل شویم.

برای خواندن اخبار خودرو و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا