بررسی خودروخودرو

فیدلیتی بخرم یا فردا T5 ؟ مقایسه فیدلیتی با T5

فیدلیتی بخرم یا فردا T5 ؟ مقایسه فیدلیتی با T5

طی سال‌های اخیر خودروهای چینی به بازار ایران سرازیر شده‌اند به شکلی که هم به صورت وارداتی شاهد حضور آن‌ها هستیم و هم به صورت مونتاژی در خط تولید شرکت‌های خودروسازی داخلی قرار گرفته‌اند.

با توجه به علاقه بالای خریداران در بازار داخل به اتومبیل‌های شاسی بلند اکثر محصولات مونتاژی شاسی بلند هستند. بهمن موتور با عرضه فیدلیتی و FMC یا همان فردا موتور هم با ارائه T5 نظر علاقه‌مندان به خودروهای شاسی بلند را جلب کردند. از همین رو ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به مقایسه این دو خودرو بپردازیم تا خریداران بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند.

مقایسه امکانات و آپشن های FMC T5 و فیدلیتی پرایم بهمن موتور

مقایسه ظاهری فیدلیتی و فردا T5

محصولی که بهمن موتور عرضه که با نام فیدلیتی پرایم شناخته می‌شود. ظاهر جذاب این اتومبیل با خطوط و منحنی‌های نرم و تیز همراه شده است. جلوه این خودرو اسپرت است اما خشن به نظر نمی‌رسد.

طراحی ساده و جذاب این اتومبیل باعث شده تا نظر همگان در همان نگاه اول به آن جذب شود. در آن طرف ظاهر T5 با خطوط نرم و تیز شکل گرفته و نتیجه یک سیمای عضلانی شده است. در نمای جلویی این اتومبیل یک جلوپنجره بزرگ را مشاهده می‌کنید که با چراغ‌های کشیده این خودرو همراه شده است. گرافیک داخلی چراغ‌ها به صورت Y شکل است که باعث شده با نمای جلو پنجره همخوانی داشته باشد. در نمای جلویی فیدلیتی هم یک جلو پنجره بیضی شکل با نمای مشبک دیده می‌شود. همچنین چراغ‌های این خودرو کشیده است و در بخش بیرونی خود فرمی نیم دایره دارد.

نمای بغل فیدلیتی بسیار جذاب و ساده است. همین سادگی در طراحی باعث شده تا علاوه بر زیبایی جادار م باشد. خطوط طراحی در این بخش نرم است و طراحی جسورانه‌ای ندارد. در نمای بغل T5 هم می‌توانید سیمای یک شاسی بلند اسپرت و عضلانی را ببینید که خطوط طراحی در آن برخلاف فیدلیتی تند و تیز است.

در نمای بغل هر دو خودرو رینگ‌های آلومینیومی و اسپرت خودنمایی می‌کنند. رینگ‌ها در طراحی این بخش نقش بزرگی دارند و تکمیل کننده جلوه اسپرت اتومبیل هستند. در نمای عقب T5 چراغ‌هایی را می‌بینیم که ترند طراحی روز هستند. چراغ‌های عریض با گرافیگ داخلی C شکل که روی بدنه قرار گرفته است و نواری از چراغ که روی درب صندوق عقب است و این دو چراغ روی بدنه را به یکدیگر متصل می‌کند.

مقایسه امکانات و آپشن های FMC T5 و فیدلیتی پرایم بهمن موتور

پلاک اتومبیل بر روی درب صندوق عقب قرار می‌گیرد و در پایین اتومبیل یک دیفیوزر قرار گرفته است که درون آن جایی برای اگزوز تعبیه نشده است. نمای عقب فیدلیتی با چراغ‌های دو تکه که یک بخش آن روی بدنه و بخش دیگر آن روی درب صندوق عقب قرار دارد شکل گرفته است. بین دو چراغ نام اتومبیل نوشته شده است. بر روی درب صندوق عقب مورد دیگری نیست و پلاک اتومبیل بر روی سپر اتومبیل نصب می‌شود. در پایین سپر یک دیفیوزر قرار دارد که در دو طرف آن نمای اگزوزهای فیک دیده می‌شود اما خود اگزوز اصلی در پشت این دیفیوزر قرار دارد. در مجموع نمای عقب تی 5 عریض‌تر و نمای عقب فیدلیتی منحنی و نیم دایره‌ای شکل به نظر می‌رسد.

نمای داخلی هر دو خودرو مدرن و جذاب طراحی شده و از ترند طراحی‌های روز دنیا پیروی می‌کنند. در نمای داخلی T5 تریم تیره با خطوط رنگی دیده می‌شود.

در میانه داشبورد یک نمایشگر بزرگ قرار گرفته است که برای مدیریت بخش‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. زیر نمایشگر یک ردیف دکمه با شکل پیانو قرار گرفته است که برای مدیریت بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنار این نمایشگر کانال‌های کولر واقع شده است. بین دو صندلی جلو یک کنسول برای استراحت دست راننده قرار گرفته است که جلوی آن دنده به علاوه یک سری دکمه واقع شده است.

فرمان دی کات این اتومبیل با دور چرم و دکمه‌های کنترلی همراه شده است. کلاستر این خودرو دیجیتالی است و توان نمایش پارامترهای مختلف را دارد.

مقایسه امکانات و آپشن های FMC T5 و فیدلیتی پرایم بهمن موتور

در نمای داخل فیدلیتی فرمان دی کات و دور چرم آن جلب توجه می‌کند. این فرمان با دکمه‌های کنترلی همراه شده است که کار راننده برای دسترسی به امکانات مختلف را راحت‌تر می‌کند. کلاستر پشت فرمان در این خودرو هم دیجیتالی است که توان نشان دادن آمپرهای مختلف را دارد.

تریم داخلی خودرو تک رنگ است اما روکش‌های صندلی می‌توانند دو رنگ باشند. یک نمایشگر در بالای داشبورد قرار گرفته که برای مدیریت سیستم مدیا و سایر بخش‌ها از آن استفاده می‌شود. زیر نمایشگر کانال کولر قرار گرفته است که مانند یک نوار در عرض داشبورد کشیده شده است. زیر کانال هم یک ردیف دکمه برای دسترسی به امکانات مختلف موجود است.

مقایسه ابعاد و اندازه فیدلیتی پرایم و فردا T5

ابعاد و اندازه هر دو خودرو به یکدیگر نزدیک است اما T5 جادارتر از رقیب خود است. همین امر هم باعث می‌شود که سرنشینان در این خودرو فضای بیشتر و راحت‌تری را داشته باشند.

 

فیدلیتی  پرایم

فردا T5

نوع بدنه        

SUV

CUV

ابعاد بدنه       

4750 در 1910 در 1710 میلی‌متر

4460 در 1820 در 1720 میلی‌متر   

فاصله بین دو محور

2745 میلی‌متر

2720 میلی‌متر

وزن   

1610 کیلوگرم

1575 کیلوگرم

حجم باک       

55 لیتر

55 لیتر

فضای صندوق (L)

1680

515

رینگ

20 اینچی

18 اینچی

مقایسه امکانات و آپشن های FMC T5 و فیدلیتی پرایم بهمن موتور

 

مقایسه فنی فیدلیتی با T5

مشخصات فنی این دو خودرو نزدیک به یکدیگر است و از نظر حجم موتور و قدرت اختلافی بین آن‌ها نیست. در این دو اتومبیل هم شاهد حضور موتور 1.5 لیتری هستیم که تقریبا روی اکثر خودروهای چینی موجود است. البته تنفس این موتور توربوشارژ است و از قدرت لازم برای تأمین نیروی اتومبیل برخودار است.

ویژگی‌ها

فردا T5

فیدلیتی

نوع موتور

خطی

خطی

حجم موتور (cc)

1468

1498

تنفس موتور

پرخوران (توربوشارژر)

پرخوران (توربوشارژر)

تعداد سیلندر

4

4

تعداد سوپاپ

16

16

قدرت موتور

156 اسب بخار در 5000 دور

155 اسب بخار در 5500 دور

گشتاور

230 نیوتن متر در 1750 – 4600 دور

230 نیوتن متر در 1750 – 4000 دور

گیربکس

6 سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ‌ترونیک و مجهز به حالت اسپرت

6 سرعته اتوماتیک دوکلاچه از نوع تر (WDCT) با قابلیت تیپ ترونیک

شتاب صفر تا صد

11 ثانیه

12 ثانیه

حداکثر سرعت

180 کیلومتر بر ساعت

160 کیلومتر بر ساعت

مصرف سوخت ترکیبی

 

7.4 لیتر در صد کیلومتر

 

8.1 لیتر در صد کیلومتر

 

مقایسه امکانات و آپشن های FMC T5 و فیدلیتی پرایم بهمن موتور

مقایسه امکانات و آپشن های FMC T5 و فیدلیتی پرایم بهمن موتور

در این بخش عملکر فیدلیتی کمی بهتر از رقیب خود است و می‌تواند نظر خریداران را جلب کند. هرچند که در مجموع آپشن‌های خودروهای مونتاژی بد نیست اما نمی‌توان آن‌ها را به اتومبیل‌های لوکس مقایسه کرد. در ادامه به بررسی امکانات رفاهی و ایمنی این دو خودرو می‌پردازیم.

تجهیزات

FMC T5

فیدلیتی پرایم

چراغ

چراغ‌های عقب LED، مه‌شکن جلو و عقب، دی‌لایت، سنسور نور (اتولایت)، نورپردازی داخلی با امکان انتخاب رنگ

 

چراغ‌های جلو و عقب LED، دی‌لایت، سنسور نور (اتولایت)، مه‌شکن عقب، نورپردازی داخلی تک رنگ

 

سیستم‌های مالتی مدیا

مانیتور 12 اینچی لمسی اندروید، بلوتوث، Wifi، میرورلینک

مانیتور 10.25 اینچی لمسی، بلوتوث، USB، میرورلینک، 8 بلندگو

شیشه و آینه

شیشه‌های برقی، آینه‌های جانبی تاشوبرقی با گرم‌کن، شیشه‌های عقب دودی

شیشه‌های برقی، آینه‌های جانبی تاشوبرقی با گرم‌کن، آینه میانی الکتروکرومیک، شیشه‌های عقب دودی، سیستم ضدمانع در هنگام بسته شدن شیشه‌ها و سانروف

 

تهویه مطبوع

اتوماتیک دوکاناله، فیلتر تصفیه هوای PM 2.5، قابلیت یونیزاسیون هوای کابین، دریچه برای سرنشینان عقب

الکتریکی، دریچه برای سرنشینان عقب

صندلی

روکش چرمی صندلی‌ها، صندلی راننده با تنظیم برقی در 8 جهت، گرم‌کن صندلی‌های جلو

روکش چرمی صندلی‌ها، صندلی راننده با تنظیم برقی در 6 جهت، صندلی سرنشین جلو با تنظیم برقی در 4 جهت، گرم‌کن صندلی‌های جلو، صندلی‌های ردیف دوم با قابلیت حرکت ریلی، صندلی‌های ردیف سوم (سفارشی)

 

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، کنترل سرعت در شیب (HDC)، هشداردهنده برخورد از جلو(FCW)، تابلوخوان (TSR)، هشداردهنده عدم رانندگی بین خطوط (LDW)

کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، هشداردهنده نقاط کور (BSD)، هشداردهنده عدم رانندگی بین خطوط (LDW)

 

کیسه هوا

 

راننده و سرنشین جلو + جانبی سرنشینان جلو + پرده‌ای سرتاسری (در مجموع 6 عدد در 10 نقطه)

 

راننده و سرنشین جلو + جانبی سرنشینان جلو(در مجموع 4 عدد)

 

سیستم ترمز و پایداری

 

ترمز ضد قفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (EBA)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)

 

ترمز ضد قفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (EBA)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)

 

سایر امکانات

 

کی‌لس استارتر، کروز کنترل، سقف پانوراما، ترمز پارک برقی با اتوهلد، سنسور پارک عقب، دوربین دید عقب، دوربین ثبت وقایع، درب صندوق بار برقی با امکان تنظیم ارتفاع، سنسور باران، سنسور فشار باد لاستیک‌ها (TPMS)

 

کی‌لس استارتر، کروز کنترل، سقف پانوراما، ترمز پارک برقی با اتوهلد، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین 360 درجه، دوربین ثبت وقایع، درب صندوق بار برقی با امکان تنظیم ارتفاع و سنسور پا، سنسور باران، سنسور فشار باد لاستیک‌ها (TPMS)، شارژر وایرلس تلفن همراه، درایو مد دوحالته (Eco – Sport)

 

 

نویسنده: نادر شاه نشین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا