اخباراقتصاد کلانتاپ

آخرین وضعیت اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس

لاماری ایما https://lamari.ir/

رئیس کل سازمان امور مالیاتی آخرین وضعیت اخذ مالیات از خانه‌ها و خودروهای لوکس و همچنین خانه‌های خالی را اعلام کرد.

به گزارش عصر خدمات،  داوود منظور در نشست خبری درمورد آخرین وضعیت اخذ مالیات از خانه‌های خالی توضیح داد: در بحث مالیات‌گیری قدم اول شناسایی مودی و تشخیص میزان مالیات است که این کار در سال گذشته انجام  و خانه‌های خالی تا پایان تیرماه سال جاری شناسایی شدند.

وی ادامه داد: بالغ بر ۵۲۰ هزار خانه خالی شناسایی شد که میزان مالیات این خانه‌ها ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محاسبه شده و این موضوع به مودیان اطلاع داده شده است. این اطلاع رسانی هم از طریق سامانه بوده، هم پیامک و هم به صورت کتبی و از طریق پست.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از اعتراض ۱۰۰ هزار مالک خبر داد و افزود: این اعتراض‌ها را به وزارت راه منعکس کردیم تا دوباره مورد بررسی قرار بگیرد. البته هنوز تعداد زیادی از مودیان به سامانه مراجعه نکرده‌اند. اگر مودیان اعتراض دارند باید اعتراض خود را ثبت کنند تا رسیدگی شود.

منظور ادامه داد: مالکان خانه‌های خالی باید تا پایان مرداد مالیات خود را پرداخت کنند در غیر این صورت ماهانه مشمول جریمه ۲.۵ درصدی مالیات تعیین شده می‌شوند و هنگام نقل و انتقال خانه باید اصل و جریمه مالیات را پرداخت کنند.

مالیات خانه‌ها و خودروهای لوکس پیگیری می‌شود

وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد مالیات خانه‌ها و خودروهای لوکس توضیح داد: در مورد خانه‌ها و خودروهای لوکس همان مسیر خانه‌های خالی طی می‌شود. در این راستا رکوردهایی در سال گذشته داشتیم که بسیار ناچیز بود، زیرا شهرداری‌ اطلاعات کامل ارائه نداد اما این روند در سال جاری نیز دنبال می‌شود و اطلاعات از شهرداری‌ها، سامانه‌ثبت و… جمع آوری می‌شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: سازمان تا پایان سال فرصت دارد اطلاعات خانه‌های خالی و لوکس و خودروهای لوکس را جمع آوری کند. درحال حاضر فرایند مالیات‌گیری از خودروهای لوکس آغاز شده است.

به گفته منظور تا روز گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات از مالکان خانه‌های لوکس اخذ شده است.

وی با بیان اینکه آستانه قیمتی که ملاک لوکس بودن بود افزایش یافته است، گفت: برای سازمان فرقی ندارد مالک چه کسی است باید مالیات پرداخت کند.

معاون وزیر اقتصاد در مورد خانه‌هایی که دارای چند مالک هستند نیز توضیح داد: خانه خالی بر اساس خوداظهاری شناسایی می‌شود و فرقی ندارد چند مالک دارد.

منظور درمورد استرداد ارزش افزوده اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹، ۳۳۰۰ میلیارد تومان، در سال ۱۴۰۰، ۷۲۰۰ میلیارد تومان و در چهار ماه نخست سال جاری ۳۰۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده استرداد شده است.

۱۶۰۰ اعتراض مربوط به پزشکان

وی با بیان اینکه در سامانه سوت زنی ۶۰۰۰ اعتراض از سوی مردم ثبت شده است، گفت: از این تعداد ۱۶۰۰ اعتراض گلایه مردم از پزشکان است. به همین دلیل به پزشکان اخطار دادیم و باید اگاه باشند که درصورت فرار مالیاتی از ابزار قانونی لازم استفاده می‌کنیم. پزشکان مکلف هستند دستگاه کارتخوان داشته باشند و از آن استفاده کنند.
معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: مردم باید تخلفات را اطلاع دهند، اگر به جای استفاده از دستگاه پوز شماره کارت می‌دهد مردم باید اطلاع دهند. فرار مالیاتی نباید موجب آزار مردم شود. کتمان درآمد فرار مالیاتی و جرم محسوب می‌شود. برای این افراد پرونده کیفری تشکیل می‌شود.

ممنوع‌الخروجی ۲۵۰۰ نفر بدهکار مالیاتی

منظور در ادامه با بیان اینکه در پنج ماه سال جاری وصول مالیات ۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، گفت: در پنج ماه ابتدایی سال جاری ۲۵۰۰ نفر بدهکار مالیاتی ممنوع‌الخروج شدند که از این افراد ۱۲۰۹ میلیارد تومان وصول شد.

چرا طلافروشان باید سالیانه ۶ میلیون تومان مالیات بدهند؟

وی در ادامه با بیان اینکه اطلاعاتی که از اصناف وجود دارد نباید کتمان شود، اظهار کرد: مالیات ابرازی اصناف رشد دو برابری داشته است. چرا طلافروشان باید سالیانه ۶ میلیون و ابزارفروشان سالیانه چهار میلیون تومان مالیات بدهند؟ ما قاعده بازی را تغییر دادیم. تعداد اظهارنامه اشخاص حقیقی ۵۲ درصد رشد کرده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: تا سال ۱۴۰۰ تعداد کل مودیان ۲ میلیون و ۹۱۵ هزار نفر بود که این تعداد در سال جاری به چهار میلیون و ۴۵۰ هزار مودی رسیده و از این افراد مالیات یک میلیون و ۸۰۰ نفر صفر شده است.

جزئیات دریافت ارزش افزوده در گمرک

منظور در مورد مالیات ارزش افزوده در گمرک توضیح داد: افرادی که کالا وارد می‌کنند باید عوارض گمرک پرداخت کنند. مبنای محاسبه عوارض در سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، اما اکنون نرخ ETS بود به همین دلیل مقدار ریالی عوارض زیاد شده است.

وی ادامه داد: طبق تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصاد نرخ مالیات برخی کالاهای اساسی یک درصد شد، اما سایر کالاها باید همان مبالغ را بپردازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا