اخباراقتصاد کلانتاپ

اعلام اسامی فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اسامی فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ در سامانه‌ای اعلام شد.

به گزارش عصر خدمات، بر اساس تکلیف بند «ی» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۲ دولت مکلف است، طرح کالابرگ الکترونیکی برای دسترسی خانوارها به کالاهای اساسی را اجرا کند که این طرح از زمستان سال ۱۴۰۱ ابتدا در سه استان به صورت آزمایشی شروع شد و در اسفند سال گذشته به صورت سراسری اجرا شد البته از همان ابتدا مسؤولان مربوطه اعلام کردند طرح کالابرگ به جای دریافت یارانه معیشتی ماهانه کاملاً اختیاری است و هیچ اجباری برای آن وجود ندارد.


بند ی تبصره ۱۴

به گفته کارشناسان با توجه به اینکه امتیاز خاصی در طرح کالابرگ نسبت به یارانه نقدی وجود ندارد و فقط اعتبار خرید ۱۱ قلم کالای مشمول کالابرگ از یک ماه زودتر در حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود بنابراین خانوارها می‌توانند با اعتبار واریز شده به مدت یک ماه زودتر از کالاهای منتخب و فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ خریداری کنند.

در این زمینه طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امکان خرید از فروشگاه‌های مجاز که نشانی آنها از طریق مراجعه به سامانه «شما» شبکه ملی اعتبار به نشانی https://shoma.sfara.ir/ یا از طریق برنامه کاربردی «شما» قابل مشاهده است.


شبکه ملی اعتبار، شما

اخیرا علیرضا عسگریان معاون رفاه وزارت کار اعلام کرده است، برای سه دهک پایین درآمدی جامعه یعنی مشمولان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی که یارانه معیشتی آنها ماهانه به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان است اعتبار یارانه‌ای آنها علاوه بر اینکه یک ماه زودتر واریز می‌شود اگر در طول این مدت به میزان حداقل ۸۰ درصد از این مبلغ یعنی به مبلغ ۳۲۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالای منتخب خریداری کنند در آن صورت ۸۰ هزار تومان اعتبار اضافه به حساب آنها واریز می‌شود. یعنی افراد مشمول کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، اگر به میزان حداقل ۸۰ درصد از اعتبار یارانه خود را صرف خرید ۱۱ قلم کالای اساسی شامل شکر،‌قند، ماست، ماکارونی، برنج، مرغ،‌ تخم مرغ، پنیر،‌ روغن و شیر کنند، ۸۰ هزار تومان اعتبار اضافه دریافت می‌کنند.

عسگریان این نکته را هم البته اشاره کرده بود که احتمال دارد طرح افزایش اعتبار برای مشمولان کالابرگ به سایر اقشار و دهک‌ها نیز تعمیم داده شود، اما هنوز خبر قطعی از این طرح درج نشده است.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا