اخبارخودرو

تاثیر شاهین بر صنعت خودرو کشور/ محصولی برای آغاز یک مسیر نو

اساسی ترین شاخصه خودروسازان جهانی مالکیت پلتفرم است. زیرا پلتفرم را باید همچون اسلحه ای به حساب آورد که با در دست داشتن آن می توان به میدان رقابت پا گذاشت. از این رو همواره رکن اصلی تولید و توسعه محصول مالکیت پلتفرم است.

به گزارش عصر خدمات ،صنعت خودرو ایران از اواسط دهه ۷۰ شمسی همواره سعی داشته به نقطه ای برسد که صاحب پلتفرم باشد. گروه خودروسازی سایپا به عنوان یکی از قطب های این صنعت نیز در دهه ۸۰ پا در همین مسیر گذاشته است و با داخلی سازی و طراحی پلتفرم ها سعی داشته جایگاه خود به عنوان تولید کننده اقتصادی ترین محصولات بازار را حفظ کند.

اما این موضوع به آن معنا نیست که این گروه خودروسازی وارد سگمنت های دیگر نشده است. زیرا تجربیات تولید خودروهای سدان ژاپنی و کره ای در سال های گذشته به این خودروساز این امکان را داده است که در مسیر توسعه محصول به مرحله ای برسد که طراحی را با توجه به نیازهای بازار انجام دهد.

تولید خودروی شاهین به عنوان یک سدان با نشان ایرانی از جمله فعالیت های ارزشمند این خودروساز در سال های اخیر است. خودرویی که با توجه به نیاز بازار به یک سدان اندازه متوسط و خانوادگی طراحی شده و جای خالی محصولات مونتاژی گذشته که عمدتا شرقی بودند را گرفته است. البته این همه ماجرای شاهین نیست. زیرا پلتفرم این خودرو در حال حاضر بدل به خمیری در دست های سایپا شده که با توجه به نگاه گسترش محصول توانسته از این ((مگاپلتفرم)) محصولات دیگری را نیز استخراج ( طراحی) کند.

تاثیر شاهین بر صنعت خودرو
شاهین به معنای واقعی تنها یک محصول از سوی سایپا نیست. زیرا طراحی و تولید این خودرو که قبل از تحریم ها در نقشه راه سایپا قرار داشت، بعد از آغاز تحریم ها بدل به نمادی برای سنجش توان زنجیره تامین و تولید صنعت خودرو شد. در حقیقت شاهین با توجه به پتانسیل های داخلی از خطوط تولید بیرون آمد که همان صرف کردن فعل خواستن است.

قطعه سازان داخلی با ساخت قطعات شاهین که از فناوری بالایی برخوردار است، وارد فاز جدید از تولید شدند که نیازمند دانش فنی بالا و استفاده از متریال های باکیفیت بود. از طرفی شاهین قرار بود بدل به نماد نارنجی پوشان جاده مخصوص شود و به همین دلیل نیز تست های بسیاری روی قطعات این خودرو انجام شد تا کیفیت اولیه شاهین به استانداردهای مناسبی برسد.

شاهین از نقطه نظر ارتقاء سایپا و به طور کلی صنعت خودرو کشور در کسب استانداردهای جدید هم نقش ویژه ای داشته است. زیرا این خودرو توانسته به میزانی از استانداردهای کیفی دست پیدا کند که گواهی نامه ECE اروپا را به نام خود به ثبت برساند. شاهین در یکی از خاص ترین تست هایی ایمنی که توانسته در یکی از مراکز تست ایمنی اروپایی پشت سر گذاشته است، توانسته استاندارد R95 را مبتنی بر استانداردECE کسب کند. به این ترتیب این خودرو یکی از ظرفیت های صادراتی صنعت خودرو ایران به خصوص به بازارهای منطقه به حساب می آید و با توجه به پتانسیل ۴۰۰ میلیونی منطقه کاملا در دسترس است.

این مهم از آنجایی دارای اهمیت است که شاهین به دلیل قرار داشتن در مسیر توسعه، اخیرا مجهز به گیربکس اتوماتیک نیز شده است و به این ترتیب این خودرو می تواند در دو بخش اقتصادی تر مجهز به گیربکس دنده ای و تیپ لوکس که از گیربکس اتوماتیک بهره می برد در بازار ایران و منطقه حضور پیدا کند. این در شرایطی است که از نظر قیمت تمام شده ( کارخانه) نیز نسبت به رقیبان به خصوص خارجی کاملا در بازه رقابتی قرار دارد.

ارتقاء کیفی در دستور کار
شاهین بدون شک یکی از باکیفیت ترین خودروهای ساخت داخل با برند و نشان ایرانی است. زیرا اگر چنین نبود نمی توانست استانداردهای اروپایی را کسب کند. اما صنعت خودرو در جهان همیشه به سمت افزایش کیفیت حرکت می کند و به همین منظور نیز سایپایی ها از زمان حضور محمدعلی تیموری روی صندلی مدیریت این گروه خودروسازی، اقدام به تعریف پروژه های کیفی مختلفی در سطح این خودروسازی کرده اند که دامن شاهین را نیز گرفته است.

از آن جمله باید به صدای نفوذی به کابین اشاره کرد که در تعاریف کیفی این خودرو دچار یک بازنگری شده و به این ترتیب شاهین از این نظر پیشرفت کرده است. ضمن این که با استفاده از گیربکس اتوماتیک در این خودرو، کیفیت این محصول نیز یک سرو گردن نسبت به گذشته افزایش یافته تا بتواند ضمن رقابت با کره ای های کارکرده بازار، موجب افزایش رضایتمندی مشتریان سایپا شود.

یکی از خواسته های خریداران این خودرو افزایش توان قوای محرکه شاهین بوده است. البته موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ فعلی این خودرو شاهین را در دسته خودروهای کاملا اقتصادی بازار قرار می دهد. اما چهره شاهین به دلیل برخورداری از خطوط منسجم و جسورانه در نگاه کلی خودرویی اسپرت را تداعی می کند که قدرت بیشتر موتور نیز می توان این تصور را تکمیل کند.

از این رو در روزهای گذشته همکاری های مشترک بسیاری بین ایران خودرو و سایپا آغاز شده است که برآیند آن می تواند استفاده از موتوری با قدرت بیشتر در شاهین باشد تا خریداران پر هیجان شاهین نیز راضی باشند. از دیگر شاخصه های این خودرو باید به گارانتی ۳۶ ماهه شاهین اشاره کرد که نشان دهنده کیفیت تولید این خودرو است. ضمن این که شبکه خدمات پس از فروش گسترده سایپا نیز شاهین را حمایت می کند و این موضوعی است که در مورد بسیاری از خودروهای چینی بازار ایران صدق نمی کند.

در بخش آپشن ها نیز باید به سیستم روشنایی روز، کنترل خودکار میزان نور چراغ‌ها با توجه به نور محیط، مه‌شکن‌های جلو و عقب، چراغ جلو هالوژن، مجهز به چراغ بدرقه، سنسور پارک، دوربین دید عقب، سنسور فشار باد تایرها و نمایشگر ۷ اینچی برای مدل های معمولی و ۱۰ اینچی مخصوص تیپ اتوماتیک اشاره کرد که در اختیار مالکین قرار می گیرد. به این ترتیب این خودرو از نظر استفاده از امکانات و فناوری های به روز نیز حرفه ایی برای گفتن دارد. البته در تیپ اتوماتیک دوربین ۳۶۰ درجه و ثبت وقایع نیز به کارگیی شده است تا جنس این سدان خوش تراش جور باشد.

به این ترتیب اگر قرار باشد با انصاف در مورد شاهین قضاوت کنیم، باید بگوییم هر چند این خودرو آرمان نهایی صنعت خودروسازی ایران نیست، اما واقعیت اینجاست که راه را باز کرده تا در آینده محصولاتی به روز تر و باکیفیت تر به توسط سایپا تولید و عرضه شود. همیشه گام اول سخت ترین گام است، اما برای رسیدن به هدف باید آغاز کرد.

انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا