اخبار اقتصادیبازار سرمایهتاپ

دسترسی به اطلاعات بورسی با افزایش عمق مظنه عادلانه‌تر می‌شود؟

افزایش عمق مظنه‌ها سبب می‌شود دسترسی به اطلاعات عمقی بازار سرمایه برای همه افراد برابر شود.

به گزارش عصر خدمات، اسفند پارسال بنا بر اعلام سازمان بورس تصمیمی مبنی بر افزایش عمق مظنه بازار گرفته و قرار شد این تصمیم از ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ اجرایی شود.

چند تن از کارشناسان بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان نقطه نظراتی را در این خصوص مطرح کرده اند.

آقای حسین مرید سادات گفت: عمق مظنه بازار تعداد سفارشات خرید و فروش است که در گذشته ۵ سفارش قابل ملاحظه بود اما اکنون با این تصمیم  این تعداد  افزایش پیدا کرده است.

این تصمیم به سهامداران برای تحلیل کمک خواهد کرد، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شاید به سبب نمایش عمق بازار  باعث هیجان سهامداران کم تجربه شود.

عدالت میان معامله گران می تواند  با افزایش عمق مظنه بازار رقم بخورد

آقای مهدی دلبری گفت: این افزایش مظنه سبب می‌شود عدالت مناسبی میان معامله گران بازار برقرار شود. قبل از اجرای این تصمیم افرادی که در کارگزاری‌ها شاغل بودند برای انجام سفارش مشتری‌ها می‌توانستند وضعیت جاگذاری سفارش‌ها را با توجه به اشتیاق فرد یا شرکت ها انجام دهند و عملا این یک امتیاز ویژه  در اختیار کارگزاران و معامله گران بود.

افزایش عمق مظنه‌ها نکته بنیادی برای بازار نیست

نکته‌ای که وجود دارد این است که  افزایش مظنه عمق بازار، مورد بنیادی برای بازار محسوب نمی شود و شرایط بازار به شکلی است که همان چند سفارش ابتدای مشخص کننده روند بود اما در کل این تصمیم کمک می‌کند که بین افراد نزدیک به کارگزاری‌ها تا افرادی که دور‌تر هستند دیگر تفاوتی ایجاد نشود.

برای بازار کاراتر باید اطلاعات بیشتری برای همه سهامداران نمایش داده شود

آقای کوروش آسایش گفت:هر چه شفافیت بیشتری ایجاد شود بازار کاراتری را خواهیم داشت. افزایش عمق مظنه‌ها سبب می‌شود سهامداران خرد مانند برخی حقوقی‌ها که دسترسی به اطلاعات داشته اند عمق بازار را مشاهده کنند و به طور کل دسترسی برای همه افراد برابر و  در نتیجه عدالت برقرار می‌شود.

به گفته او، اما باید توجه داشت این گام اول به سوی شفافیت است و برای بازار کارا‌تر باید اطلاعات بیشتری به نمایش گذاشته شود تا از دستکاری در معاملات جلوگیری شود و جای هیچ گونه ترددی نباشد.

یکی از ایراداتی که به این افزایش عمق مظنه می‌توان وارد کرد بحث دستکاری در قیمت‌هایی است که با قیمت معاملاتی فاصله دارند و شاید  ترس در بازار ایجاد شود که باید ناظران توجه بیشتری داشته باشند و دیگر این که زمان مشاهده همه مظنه‌ها به روز رسانی دیرتر انجام می‌شود که این تاخیر در تصمیم گیری‌ها می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

با افزایش عمق مظنه ها بخش فناوری بورس باید هوشیارتر باشد

آقای محمد خبر زاده گفت:علاوه بر شفافیت ، عدم تقارن اطلاعاتی که دربازار وجود دارد با این تصمیم از بین می‌رود این عدم تقارن  خود به شکلی نوعی اطلاعات نهانی بود، که دیگر افراد به آن دسترسی نداشته اند . اما نگرانی که در این زمینه وجود دارد این است که برخی متخصصان می‌گویند این عملیات سبب فشار آمدن به هسته معاملات می‌شود و بخش فناری بورس اگر نتواند از این تغییرات پشتیبانی کند دچار چالش خواهد شد در نتیجه باید چند روزی بگذرد تا روند و نتیجه مشخص شود.

پیش از این قرار بود تنها ۲۰ مظنه سهام برای معامله‌گران بر خط (آنلاین) به نمایش گذاشته شود، اما روز گذشته و با اعلام مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس، این تعداد به نمایش نامحدود مظنه‌های خرید و فروش سهام در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها تغییر یافت سهامداران باید توجه داشته باشند این تغییرات در سامانه TSETMC فعلا ایجاد نخواهد شد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا