اخبار اقتصادیبازار سرمایهتاپ

شاخص بورس ۰.۶ درصد رشد کرد/ ادامه تزریق نقدینگی به بازار

شاخص کل بورس در اولین هفته در هفته‌ اردیبهشت ماه حدود ۰.۶ درصد رشد را تجربه کرد و از تراز یک میلیون و ۵۱۳ هزار واحد به تراز یک میلیون و ۵۲۱ هزار واحد رسید.

به گزارش خبرنگار عصر خدمات، طی هفته‌ گذشته عمدتا شاهد تعادل در بازار و شاخص‌ها بودیم. با این حال با ورود نقدینگی به سمت شرکت‌های کوچک مواجه بودیم و شاخص هم وزن ۲.۶ درصد رشد کرد.در هفته گذشته شرکت‌های بزرگ عمدتا متعادل یا منفی و شرکت‌های کوچک عمدتا مثبت بودند. شاخص فرابورس نیز مشابه شاخص کل بورس ۰.۷ درصد رشد کرد.

در هفته گذشته صنعت کوچک وسایل ارتباطی با رشد ۲۰ درصدی پیشتاز صنایع بازار بود و بعد از آن محصولات چرمی با ۱۲.۶۷ درصد، انبوه سازی با ۱۰ درصد، محصولات چوبی با ۹.۶ درصد، منسوجات با ۸.۸ درصد و در نهایت صنایع غذایی و خودرو با رشد ۵ درصدی جزو صنایع پیشتاز بازار بودند. در مقابل خرده فروشی، لاستیک و پلاستیک، بانک، کانی غیر فلزی، کانی فلزی، مخابرات و چندرشته‌ای صنعتی بازده منفی داشتند.

از چهار روز کاری هفته، دو روز دوشنبه و سه شنبه با ورود پول و در دو روز یکشنبه و چهارشنبه با خروج پول حقیقی مواجه بودیم. در مجموع طی هفته ۲۷۷ میلیارد تومان با میانگین روزانه ۶۹ میلیارد تومان از بازار خارج شد.

در مجموع از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون ۸۱۷ میلیارد تومان نقدینگی از بازار سرمایه خارج شده است. البته ارزش معاملات خرد بازار این هفته نیز رشد داشت و به متوسط روزانه ۵ هزار و ۵۲ میلیارد تومان رسید.

گفتنی است، اعلام وضع تعرفه صادرات بر روی محصولات معدنی، فلزی و شیمیایی مهمترین خبر تاثیرگذار بر بازار بود و مانع رشد صنایع کانی‌های فلزی و فلزات اساسی شد.

همچنین اُفت و خیز‌ها در نرخ‌های جهانی انرژی، نفت و گاز و غلات و روغن خوراکی هم در کنار نوسانات در بازار ارز از دیگر عوامل موثر بر بازار بودند.

انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا