اخبارتاپصنعت و تجارت

طرح پاداش صرفه‌جویی برق اثر مثبتی در مصرف بهینه دارد

رئیس هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق با اشاره به اجرای طرح اختصاص پاداش به صرفه جویی در مصرف برق که از روز گذشته اجرایی شد، گفت: این طرح و افزایش میزان پاداش اثر مثبتی در اصلاح و بهینه‌سازی مصرف برق دارد.

به گزارش عصر خدمات،پیام باقری اجرای طرح افزود: توجه به بخش مصرف و تلاش برای بهینه‌سازی آن هزینه‌های کمتری به دنبال داشته و اثر بیشتری هم دارد.

وی ادامه داد: اصلاح بخش مصرف نیاز دارد که در آن به موضوع‌هایی مانند بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف پرداخته شود و طبیعتاً تمرکز بر روی مصرف و مدیریت‌کردن طرف مصرف به‌مراتب هزینه‌های کمتری به خود اختصاص می‌دهد تا بتوان این بخش را مدیریت کرد.

رئیس هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف روش‌های مختلفی مانند بهینه‌سازی، هوشمندسازی شبکه و کارهای که در فرهنگ مصرف‌کننده تأثیر داشته و او را ترغیب می‌کند به اصلاح مصرف و کاهش مصرف دارد.

باقری گفت: یکی از اینها روش تشویقی است که در آن معمولاً مصرف‌کنندگان به انحا مختلف تشویق می‌شوند تا مصرف خود را مدیریت کنند.

وی افزود: این روش به‌خصوص در ایام پیک مصرف برق بیشتر مورد تأکید قرار می‌گیرد تا مصرف‌کننده مصرف خود را کنترل کند تا در پیک مصرف میزان مصرف از تولید بالاتر نرود که منجر به خاموشی شود.

رئیس هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق ادامه داد: بحث افزایش پاداش صرفه‌جویی در سنوات گذشته نشان داد طرح‌های مؤثری هستند.

باقری گفت: برای مدیریت مصرف هم روش‌های سلبی و هم ایجابی وجو دارد که روش‌های سلبی کمتر اثر گذارند؛ زیرا تجارب کشورهای دیگر نشان داده این روش‌ها ممکن است تأثیر موقت داشته باشد و یا تأثیر فراگیری در مصرف‌کننده ندارد.

وی ادامه داد: روش‌های ایجابی و تشویقی بیشتر در مصرف‌کننده اثرگذار است، به‌خصوص در حوزه مصارف خانگی که بخش عمده مصارف را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق خاطرنشان کرد: البته در پرباری تابستان یک بخش قابل‌توجهی از مصرف برق ازطریق ورود بار لوازم سرمایشی به مدار به خود اختصاص می‌دهند که هر چقدر مصرف را مدیریت کنند طبیعتاً مصرفمان کاهش خواهد یافت و کمتر با عارضه ناترازی و نتایج آن روبرو می‌شویم.

وی افزود: افزایش پاداش می‌تواند در میزان مصرف و مدیرت مصرف و کاهش آن اثرگذار باشد و کلاً اثر مثبتی دارد.

به گزارش ایرنا، وزارت نیرو برای تامین برق مورد نیاز برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود قرارداد که دو برنامه اصلی آن، افزایش ظرفیت تولید برق و مدیریت مصرف مشترکان دسته‌بندی است. در بخش مدیریت مصرف برق بخش خانگی دو سیاست کلی وجود دارد که یکی اجرای قانون افزایش پلکانی مصرف برای پُرمصرف‌ها و دیگری طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی است.

اجرای طرح پرداخت پاداش صرفه‌جویی مصرف برق در سال گذشته موفق بود و توانست سبب کاهش مصرف بخش خانگی شود؛ امسال هم وزارت نیرو مصمم است با اجرای طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی در مصرف را با شرایطی فراهم آورد تا همه مردم از برق مطمئن و پایدار برخوردار شوند.

بر اساس این گزارش، وزارت نیرو در راستای تشویق مشترکان برای صرفه‌جویی در مصرف برق، امسال از ابتدای خردادماه تا انتهای شهریورماه طرح اختصاص پاداش به مشترکان را اجرایی می‌کند که نسبت به سال گذشته وسیع‌تر است و همه مشترکان خانگی می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند.

مشترکان امسال با صرفه جویی در مصرف برق، به‌ازای هر کیلووات‌ساعت تا ۲ هزار تومان معادل ۲۰ برابر هزینه فروش برق پاداش صرفه‌جویی می‌گیرند که این پاداش نسبت به سال گذشته رشد ۲۰ برابر داشته است و شامل همه مشترکان خواهد شد.

میزان پاداش در نظر گرفته شده بسته به میزان مصرف برق متفاوت است و مشترکانی که میزان مصرف خود را الگوی مصرف کاهش دهند تا ۲ هزار تومان مشمول پاداش می‌شوند. البته هر چه میزان مصرف بیشتر باشد رقم پاداش هر کیلووات‌ساعت برق نیز کمتر می‌شود.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا