تاپخودرومقایسه خودرو

کیا اپتیما کار کرده بخریم یا آریزو ۶ ؟

 

به طور عمده قیمت خودروهای چینی از اتومبیل‌های ساخت اروپا و کره‌جنوبی ارزان‌تر است. اما گاهی اوقات هم این چنین نیست و در برخی از مدل‌ها شاهد قیمت بالای خودروهای چینی هستیم. آریزو ۶ یکی از محصولات شرکت چری است که به وسیله شرکت مدیران خودرو به بازار ایران آمد تا بتواند ادامه دنده راه آریزو ۵ باشد. در مقابل اپتیما از شرکت کیا را داریم که تا حدود زیادی معرف علاقه‌مندان به خودرو هست. تصمیم داریم در این مقاله به مقایسه کیا اپتیما کار کرده و آریزو ۶ بپردازیم تا خریداران خودرو بتوانند شناخت بهتری نسبت به این دو خودروی موجود در بازار ایران پیدا کنند.

نگاه مختصری به کیا اپتیما و چری آریزو ۶

مصحولات کیا در بازار ایران به خوبی شناخته شده است و طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از تولیدات این شرکت وارد بازار کشورمان شده به شکلی که می‌توانید در همه جا محصولات این غول خودروسازی کره‌ای را ببینید. نسل‌های دوم، سوم و چهارم اپتیما به بازار ایران آمده است که در حال حاضر تصمیم به مقایسه نسل‌های سوم و چهارم این خودرو با آریزو ۶ بپردازیم. در مقابل آریزو ۶ را داریم که شباهت‌های زیادی با آریزو ۵ توربوشارژ دارد. آریزو ۵ یکی از محصولات چری بود که توسط مدیران خودرو به بازار عرضه شد و توانست در بخش فروش توفیق‌های خوبی کسب کند. انتظار می‌رفت عرضه آریزو ۶ هم چنین اتفاقی را رقم بزند که قیمت بالای این محصول چنین اجازه‌ای نداد.

کیا اپتیما و چری آریزو 6

مقایسه ظاهری کیا اپتیما و چری آریزو ۶

در نگاه اول متوجه می‌شوید که شباهت‌های بین این دو سدان وجود دارد. نمای جلویی اپتیما کشیده و خشن است. به شکلی که فرم اسپرت آن به خوبی مشاهده می‌شود. چراغ‌های کشیده و جلو پنجره باریک و مشبک به جذابیت نمای جلویی اپتیما بسیار کمک کرده است. در نمای جلویی آریزو ۶ هم نمای خشن و اسپرت را مشاهده می‌کنید اما عرض جلو پنجره دو برابر شده و یک خط از وسط آن به صورت افقی عبور کرده و باعث شده این بخش به دو قیمت تبدیل شود. همین خط افقی وسط باعث شده نمای جلویی آریزو ۶ کمی از سایر خودروهای موجود در بازار متفاوت باشد که شاید این موضوع سلیقه خیلی از افراد نباشد.

در نمای بغل فرم کشیده و اسپرت اپتیما به خوبی مشخص است. نمایی جذاب که در آن می‌توانید حتی بخشی از چراغ‌های کشیده خودرو را هم ببینید. در کنار این‌ها می‌توانید رینگ‌های آلومینیومی و جذاب اپتیما را هم ببینید که با ظاهر متفاوت خود جلوه‌ای خاص را به اتومبیل داده است. نمای بغل آریزو ۶ شباهت زیادی به اپتیما دارد با این تفاوت که آن کشیدگی در جلو و عقب اتومبیل دیده نمی‌شود. جلو و عقب خودرو در نمای بغل فرمی بریده به خود گرفته‌اند که این موضوع توانسته به زیبا شدن ظاهر این خودرو کمک کند. همچنین وجود رینگ‌های اسپرت و آلومنیومی دیگر موردی است که باعث جذاب شدن نمای بغل آریزو ۶ شده است.

در نمای عقب اپتیما باز هم فرم اسپرت و خشن این خودرو چشم‌ها را می‌نوازد. در پایین‌ترین بخش خودرو می‌توانید اگزوزهای بزرگ این خودرو را ببنید که زیر دیفیوزر قرار گرفته‌اند. فرم چراغ‌های دو تکه اپتیما به شدت خشن و اسپرت است و منحنی‌های آن باعث شده تا زیبایی این اتومبیل در بخش عقب دو چندان شود. پلاک بر روی درب صندوق عقب نصب می‌شود. در نمای پشتی آریزو ۶ همان خطی افقی وسط که در نمای جلویی بود را می‌توانید ببنید که این بار از وسط درب صندوق عقب و چراغ‌ها عبور کرده است. چری طوری این خط را طراحی و اجرا کرده که گویی امضای کار آریزو ۶ است. پلاک در بخش پایین و بر روی سپر نصب می‌شود.

نمای داخلی کابین آریزو ۶ از اپتیما کمی مدرن‌تر و به روزتر است اما این دلیل نمی‌شود که زیباتر باشد. در نمای داخلی هر دو خودرو می‌توانید نمایشگر وسط داشبورد را مشاهده کنید. در آریزو ۶ یک کنسول سمت راست راننده وجود دارد که به داشبورد متصل شده است. بر روی این کنسور یک سری دکمه کنترلی و دنده قرار گرفته شده است. این کنسول در اپتیما هم وجود دارد اما ارتفاع آن کمی کمتر است و در زیر نمایشگر دکمه‌های کنترلی و پنل تهویه و سیستم صوتی تصویری واقع شده است. فرمان هر دو خودرو دور چرم است و بر روی آن دکمه کنترلی قرار گرفته است.

کیا اپتیما و چری آریزو 6

مقایسه ابعادی کیا اپتیما و چری آریزو ۶

در مقایسه فنی هم می‌توانید برتری کامل اپتیما را مشاهده کنید. کیا برای اپتما نسل ۳ و ۴ خود از یک موتور ۲.۴ لیتری که قدرتی معادل ۱۷۸ اسب بخار را دارد استفاده کرده است. این موتور ۴ سیلندر می‌تواند گشتاوری معادل ۲۲۹ نیوتون‌متر را تولید کند. در مقابل چری یک موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ را برای آریزو ۶ انتخاب کرده است که می‌تواند ۱۴۷ اسب بخار قدرت و ۲۱۰ نیوتون‌متر گشتاور را تولید کند. این حجم از قدرت در اپتیما با آریزو ۶ باعث شده تا شتاب این دو خودرو به ترتیب ۹.۵ و ۹ ثانیه باشد. حداکثر سرعت اپتیما ۲۰۸ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت آریزو ۶ هم ۲۱۰ کیلومتر در ساعت است.

مصرف سوخت ترکیبی اپتیما ۸.۱ لیتر و مصرف سوخت ترکیبی آریزو ۶ هم ۶.۴ لیتر است. کیا بر روی اپتیما یک گیربکس اتوماتیک ۶ دنده با شیف لاک را قرار داده است که می‌تواند به بهترین شکل ممکن قدرت تولید شده در موتور را به چرخ‌ها منتقل کند. چری هم برای آریوز ۶ یک گیربکس اتوماتیک CVT با ۹ دنده مصنوعی را در نظر گرفته است که برای این اتومبیل کار آمد به نظر می‌رسد.

مقایسه امکانات و آپشن های کیا اپتیما و چری آریزو ۶

اگر کیا اپتمای خریدارای شده توسط شما مدل فول وارداتی آن باشد بدون تردید امکانات رفاهی آن از چری بهتر است. اما در صورتی که مدل خریداری شده فول وارداتی نباشد می‌توان گفت که امکانات و آپشن‌های کیا اپتیما به چری آریزو ۶ نزدیک است. البته این موضوع خیلی هم عجیب نیست چون مدل‌های اپتیمای موجود در بازار ایران قدیمی هستند اما چری آریزو ۶ همچنان در بازار ایران تولید می‌شود و می‌توانید مدل صفر کیلومتر آن را خریداری کنید. اما در بخش ایمنی باید گفت باید گفت که اپتیما کمی بهتر عمل کرده است و نسبت به آریزو ۶ ایمنی بهتری دارد.

کیا اپتیما و چری آریزو 6
کیا اپتیما و چری آریزو ۶

مزایا و معایب کیا اپتیما و چری آریزو ۶

از مزیت‌های جالب اپتیما بازار دسته دوم بسیار عالی است که با افت قیمت روبرو نمی‌شود. همچنین کیفیت ساخت بالای این خودرو دیگر ویژگی این اتومبیل دوست داشتنی است. سواری نرم و پایداری عالی در سرعت‌های بالا از دیگر ویژگی‌های مثبت این اتومبیل است. از معایب این خودرو هم می‌توان به تفاوت کم بین نسل ۳ و ۴ این اتومبیل اشاره کرد.

آریزو ۶ هم از مصرف سوخت پایینی برخوردار است که ویژگی های جذاب آن به شمار می‌رود. جادار بودن کابین و همچنین شتاب عالی این خودرو از دیگر ویژگی‌های مثبت آن است. از معایب آن هم می‌توان به ساختار ساده فنربندی و بازار ضعیف دسته دوم اشاره کرد.

نویسنده: نادر شاه‌نشین

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا