موتورسیکلت

بررسی موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

بررسی موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

با بالا رفتن ترافیک شهری استفاده از خودرو به عنوان وسیله نقلیه یک نفره اصلا مقرون به صرفه نیست. هزینه‌های بالای استهلاک و همچنین سرعت کمتر در مسیرهای پر رفت و آمد باعث شده تا استفاده از موتور سیکلت به مراتب مقرون به صرفه‌تر باشد. از همین رو شاهد بالاتر رفتن حضور موتور سیکلت‌های مختلف در بازار کشور هستیم. آپریلیا یکی از شرکت‌های بزرگ تولید کننده موتور سیکلت در مارکت جهانی است که محصول آپریلیا SXR 160 به یکی از پر فروش‌ترین‌ها در بازار هند شده است. بعد از کسب موفقیت در بازارهای دیگر حالا این موتور سیکلت را می‌توانید به وسیله کویر موتور در بازار ایران خریداری کنید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور مفصل به بررسی آپریلیا اس ایکس آر ۱۶۰ بپردازیم.

بررسی امکانات موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

بررسی ظاهری موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

موتور سیکلت‌ها با طراحی‌های متفاوتی روانه بازار می‌شوند تا بتوانند سلیقه‌ها و نیازهای مختلف را در بر بگیرند. آپریلیا هم با وجود اینکه یک شرکت ایتالیایی است اما برای سرتاسر دنیا موتور سیکلت تولید می‌کند. به همین دلیل با توجه به بازارهای مختلف و نیاز آن محصولات خود را طراحی می‌کند. طراحی اسکوتر مانند ای ایکس آر ۱۶۰ می‌تواند در همان نگاه اول نظر خریداران را به خود جلب کند. از طراحی جمع و جور این اتومبیل مشخص است که برای شهرهای شلوغ و پر ترافیک صورت گرفته است. طراحی این موتور سیکلت در مجموع اسپرت و خشن صورت گرفته است تا هم ظاهری مدرن داشته باشد و هم بتواند نظر جوانان را به خود جلب کند.

بررسی امکانات موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

در نمای جلویی می‌توانید سیمای یک اسکوتر شهری و جذاب را ببینید که با دو عدد چراغ کشیده طراحی شده است. بر روی فرمان دو عدد آینه قرار گرفته است که برای دید پشت سر موتور سوار تعبیه شده است. چراغ‌ها بر روی بخش جلویی موتور که مانند سپر است قرار گرفته است. چرخ جلو به همراه گل‌گیر زیر این بخش واقع شده است. همچنین در نمای جلویی موتور سیکلت و بر روی فرمان یک طلق دودی رنگ قرار گرفته است. بخش فرمان که با آینه‌ها همراه است مشکلی رنگ در نظر گرفته شده تا طراحی کلی این موتور سیکلت دو رنگ باشد. یکی رنگ اصلی بدنه که متغیر است و دیگری رنگ مشکلی با آن همراه است.

در نمای بغل می‌توانید سیمای یک اسکوتر جذاب و کوچک که در عین حال فضای مناسبی برای نشستن هم دارد را ببینید. بخش جلویی که برای قرار گرفتن پاها است بسیار مناسب و جادار در نظر گرفته شده است. همچنین صندلی این موتور سیکلت یک تکه و کشیده طراحی شده است تا دو سرنشین بتوانند روی آن راحت بنشینند. انجین و کمک فنرهای موتور سیکلت از این زاویه به خوبی مشخص است و به خوبی در طراحی موتور سیکلت جای گرفته‌اند. دو مدل جک در این موتور سیکلت به کار رفته است که هر دو از بغل اسکوتر در دسترس هستند. یکی جک یک طرفه و دیگری جک دوبل یا دو طرفه که موتور سیکلت را سرپا نگه می‌دارند. دیسک ترمز چرخ‌های جلو به خوبی از این نما مشخص است.

در نمای عقب هم همه چیز به خوبی بخش‌های دیگر طراحی شده است تا ساختار این اسکوتر به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. خروجی اگزوز عضلانی و اسپرت این اسکوتر در سمت راست به خوبی قابل مشاهده است. همچنین چراغ یک تکه این موتور سیکلت که با زاویه‌های تند تیز طراحی شده است در نمای عقب به خوبی قابل رؤیت است. گل‌گیر عقب هم طوری طراحی شده تا به طور کامل چرخ عقب موتور سیکلت را پوشش دهد. روی این گل‌گیر پلاک موتور سیکلت قرار می‌گیرد. انجین موتور سیکلت و همچنین ارتفاع کلی اسکوتر از این زاویه مشخص است. همچنین آینه‌ها و جای گیری فرمان هم از نمای عقب به خوبی دیده می‌شود.

بررسی امکانات موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

در صورتی که صندلی موتور سیکلت را بلند کنید می‌توانید زیر آن ورودی بنزین را ببینید. همچنین زیر این صندلی یک فضای قرارگیری بار دیده می‌شود که برای جای‌گیری یک کلاه کاسکت کافی است. البته شما می‌توانید در این فضا هر چیزی را که دوست دارید قرار دهید. همچنین نمایشگر آمپر و سرعت در این موتور سیکلت به طور کامل دیجیتالی است که باعث شده قابیلت‌های آن افزایش پیدا کند. سوئیچ موتور جلوی پای موتور سوار قرار گرفته است و بر خلاف خیلی از موتور سیکلت‌ها کنار نمایشگر آمپر نیست. پشت طلق دودی جلوی موتور سیکلت چیز خاصی نیست و برای محافظت از نمایشگر آمپر و زیباسازی به کار رفته است.

بررسی ابعاد و وزن موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

ابعاد این موتور برای فضاهای شلوغ و پر تردد طراحی شده است. از همین رو نباید انتظار ابعاد زیاد و بزرگ از این موتور سیکلت را داشت. اما نکته جالب این است که همین کوچک بودن ابعاد باعث شده تا یک مزیت برای این موتور سیکلت محسوب شود. ابعادکوچک این اتومبیل موجب می‌شود تا موتور سوار به راحتی از کوچکترین فضاها هم عبور کند و از ترافیک‌های سنگین بگریزد. طول موتور سیکلت آپریلیا SXR 160 چیزی معادل ۱۹۸۵ میلی‌متر و عرض آن هم ۷۰۳ میلی‌متر است. ارتفاعی که برای این موتور سیکلت در نظر گرفته شده است ۱۱۶۶ میلی‌متر است. آپریلیا SXR 160 تنها ۱۲۹ کیلوگرم وزن دارد که برای این موتور سیکلت مناسب است و رانندگی با آن را راحت‌تر می‌کند.

بررسی امکانات موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

بررسی مشخصات فنی موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

آپریلیا برای این محصول پر طرفدار خود یک انجین تک سیلندر را انتخاب کرده است که حجمی معادل ۱۶۰سی سی را دارد. این میزان حجم باعث شده است تا مصرف سوخت و آلایندگی اس ایکس آر ۱۶۰ بسیار پایین و بهینه باشد. بهینه بودن انجین این موتور سیکلت باعث شده  تا گرید مصرف سوخت آن A باشد. این موضوع یکی از نقاط قوت آپریلیا SXR 160 هم همین مصرف سوخت پایین آن است که در هر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۲.۶ لیتر بنزین می‌سوزاند. در کنار کم بودن مصرف سوخت و آلایندگی باید به عملکرد انجین هم اشاره کنیم. انجین این موتور سیکلت صدای زیادی را تولید نمی‌کند که همین امر خود یک مزیت محسوب می‌شود. البته در کنار این موضوع می‌توان به کم بودن حرارت تولید شده توسط انجین هم اشاره کرد که از دیگر مزایای آن به شمار می‌رود. اما لرزش پایین انجین باعث می‌شود که رانندگی با آپریلیا SXR 160 بسیار ساده و راحت باشد.

دنده استفاده شده در موتور سیکلت آپریلیا SXR 160 اتوماتیک CVT و انجین هم ۴ زمانه است. سیستم انتقال قدرت در این موتور سیکلت به خوبی کار خود را انجام می‌دهد و رانندگی با آن لذت بخش است. همچنین در آپدیت جدید این موتور سیکلت هم می‌توانید سیستم هوا خنک با تحریک سوپاپ ۳vtech را ببینید. حداکثر قدرتی که توسط انجین آپریلیا SXR 160 تولید می‌شود ۱/۸ کیلو وات در دور ۷۱۰۰ است یعنی چیزی حدود ۱۰ اسب بخار. همچنین گشتاور این موتور سیکلت هم چیزی حدود ۱۰ نیوتون‌متر است که در مجموع باعث می‌شود حداکثر سرعت این اسکوتر سبک وزن به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. موتور هوا خنک با سیستم تحریک سوپاپ SOHC در این وسیله نقلیه مورد استفاده قرار گرفته است که موجب می‌شود عمل‌کرد این موتور سیکلت نسبت به رقبای خود بهتر باشد.

بررسی امکانات موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

ایمنی آپریلیا SXR 160 نسبتا خوب است و می‌توانید به سیستم ترمز آن اعتماد کنید. برای چرخ جلویی از ترمز دیسکی و برای چرخ عقب از ترمز کاسه‌ای استفاده شده است. همچنین در این موتور سیکلت از سیستم سوخت‌ رسانی ای اِف آی (EFI) که به روزترین و مدرن‌ترین سیستم سوخت رسانی در موتور سیکلت‌ها است استفاده می‌شود. این سیستم همان سیستم انرژکتوری موتور سیکلت است که بسیار دقیق کار سوخت رسانی به انجین را انجام می‌دهد. ترکیب مناسب و بهینه سوخت و هوا در محفظه احتراق با این سیستم امکان‌پذیر است. باک بنزین آپریلیا SXR 160 چیزی معادل ۷ لیتر ظرفیت دارد که با توجه به میزان مصرف سوخت آن می‌تواند چیزی حدود ۳۰۰ کیلومتر را طی کند.

بررسی امکانات موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

برای اینکه درک بهتری از امکانات این موتور سیکلت پیدا کنید بهتر است بدانید که این موتور سیکلت به مراتب از رقبای خود ارزان‌تر است و توان رقابت با محصولات گران قیمت ژاپنی را دارد. از همین رو می‌توانید روی مناسب بودن آن حساب باز کنید. وجود داشبورد یکی از امکانات این وسیله نقلیه است.

بررسی امکانات موتور سیکلت آپریلیا SXR 160

چراغِ ال ای دی که باعث می‌شود کیفیت نور و مصرف آن بهینه شود. همچنین استارت برقی به همراه هندل که گزینه مناسبی برای این موتور سیکلت است. رینگ‌های آلومینیومی و اسپرت این موتور سیکلت ظاهری زبا و جذاب را به آن داده است. نمایشگر سرعت و آمپر دیجیتالی از دیگر ویژگی‌های جذاب این موتور سیکلت ایتالیایی است.

نویسنده: نادر شاه نشین

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا