خودرومقایسه خودرو

مقایسه فولکس واگن تیگوان با رنو کولئوس

شاسی بلندهای خارجی با کیفیتی طی چند سال اخیر وارد بازار ایران شده‌اند که از طرفداران زیادی هم برخوردار بودند. تیگوان و کولئوس خودروهای ساخت آلمان و فرانسه هستند که به واسطه طراحی زیبا و کیفیت ساخت بالا در ایران طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کرده‌اند.

اما خوب شاید خیلی از خریداران با این دو خودرو و به خصوص تیگوان آشنایی کاملی نداشته باشند از همین رو تصمیم گرفتیم در این مقاله به طور کامل یک مقایسه بین فولکس واگن تیگوان با رنو کولئوس انجام دهیم.

فولکس واگن تیگوان با رنو کولئوس

مقایسه ظاهری فولکس واگن تیگوان با رنو کولئوس

هر دو خودرو در طراحی ظاهری بسیار خوب عمل کرده‌اند و می‌توانند نظرات خریداران را به خود جلب کنند. در نمای جلویی رنو کولئوس چراغ‌های کشیده و منحنی آن را می‌بینید که دارای یک بخش اضافه در زیر چراغ اصلی است. رنو برای جذاب‌تر شدن این بخش یک نوار نوری شکل را زیر چراغ اصلی به شکل منحنی اضافه کرده است.

جلو پنجره به صورت افقی طراحی شده و دارای شکلی منحنی مانند یک وان حمام است. در وسط جلو پنجره لوگوی رنو قرار دارد. در نمای جلویی تیگوان همه چیز متفاوت است، به شکلی که چراغ‌های جلو با جلو پنجره دقیقا در یک راستا قرار دارند و طراحی خطوط افقی جلو پنجره حتی در چراغ‌ها دیده می‌شود. همه چیز در نمای جلویی تیگوان منظم است.

در نمای بغل هر دو خودرو می‌توانید نمایی از یک خودرو شاسی بلند تو شهری را ببینید که به زیبایی طراحی شده‌ است. در کنار این می‌توانید رینگ‌های آلومینومی را ببینید که به زیبایی طراحی شده‌اند تا نمای بغل این دو خودرو را کامل کنند.

در نمای عقب تیگوان می‌توانید چراغ‌های دو تکه با زاویه‌های تیز و منحنی‌های شکسته را ببینید. درب صندوق عقب با ابعادی مناسب طراحی شده و پلاک اتومبیل هم بر روی آن قرار می‌گیرد.

در نمای عقب کولئوس هم چراغ‌های دو تکه و بسیار کشیده این خودرو را می‌بیند که یک نوار باریک از آن‌ها جدا شده و به سمت چراغ دیگر می‌رود. قبل از این‌که این دو نوار به یکدیگر برسند و همه درب صندوق عقب را بپوشاند لوگوی رنو قرار گرفته و این اجازه را نمی‌دهد.

در طراحی داخل کابین هم هر دو خودرو به خوبی عمل کرده‌اند و نمایی مدرن و کاربردی را به نمایش گذاشته‌اند. کابین تیگوان با خطوط صاف و شکسته طراحی شده و بخش میانی آن به دو بخش تقسیم شده است. در بخش بالایی نمایشگر و کانال‌های کولر و در بخش پایینی پنل مدیریت قسمت‌های مختلف قرار گرفته است. فرمان دور چرم تیگوان با دکمه‌های کنترلی طراحی شده تا هم زیبا باشد و هم کاربردی. بخش‌های داخلی درب با چرم پوشیده شده که هم‌خوانی جذابی با تریم داخلی رو صندلی‌ها دارد.

در نمای داخلی کولئوس هم می‌توانید طراحی بی‌نظیری را ببینید. یک نمایشگر به شکل مستطیل ایستاده در وسط داشبورد قرار گرفته است. زیر آن دکمه‌های مدیریتی و در کنار آن هم کانال‌های کولر قرار گرفته است. تریم داخلی کولئوس درو رنگ است و زیبایی ویژه‌ای به آن داده است. فرمان دور چرم این خودرو به همراه دکمه‌های کنترلی طراحی شده است تا هم زیبایی داشته باشد و سهولت در عمل‌کرد را برای راننده به ارمغان آورد. کنسول بین راننده و شاگرد در هر دو خودرو وجود دارد که یک استراحتگاه برای دست راننده و قرار گرفتن دنده بر روی آن است.

مقایسه ابعاد و اندازه رنو کولئوس و فولکس واگن تیگوان

از نظر اندازه و بدنه تقریبا این دو خودرو نزدیک به یکدیگر هستند و در یک کلاس دسته‌بندی می‌شوند. طول کولئوس 4673 میلی‌متر و عرض آن هم 2063 میلی‌متر است. همچنین ارتفاع این خودرو 1678 میلی‌متر و فاصله دو محور آن از یکدیگر هم 2705 میلی‌متر است. طول تیگوان هم چیزی معادل 4486 میلی‌متر و عرض آن هم 1839 میلی‌متر است.

ارتفاع این اتومبیل آلمانی 1646 میلی‌متر و فاصله دو محور آن از یکدیگر هم 2677 میلی‌متر است. هر دو خودرو برای 4 نفر ظرفیت نشستن دارد. وزن کولئوس 1607 کیلوگرم و وزن تیگوان هم 1645 کیلوگرم است که برای خودروهایی در این کلاس و ابعاد خیلی هم بد نیست.

ظرفیت صندوق عقب رنو کولئوس چیزی معادل 550 لیتر و ظرفیت صندوق عقب فولکس واگن تیگوان 470 لیتر ظرفیت دارد. بدیهی است که در هر دو خودرو با خواباندن صندلی‌های عقب حجم خیلی بیشتری برای قرار دادن بار خواهید داشت. قطر رینگ‌های کولئوس 19 و قطر رینگ‌های تیگوان هم 18 اینچی است. همچنین عرض تایر هر دو خودرو 225 میلی‌متر است. حجم باک بنزین در کولئوس 60 و در تیگوان هم 63 لیتر است.

 

مدل خودرو فولکس واگن تیگوان رنو کولئوس
پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپ 4 سیلندر 16 سوپاپ
حجم موتور 2 لیتر 2.5 لیتر
حداکثر قدرت 180 اسب بخار 170 اسب بخار
حداکثر گشتاور 320 نیوتون متر 233 نیوتون متر
گیربکس 7 سرعته اتوماتیک دو کلاچه CVT دو دیفرانسیل هوشمد
مصرف سوخت (ترکیبی) 7.8 لیتر 8.4 لیتر
شتاب صفر تا 100 7.8 کیلومتر بر ثانیه 9.9 کیلومتر بر ثانیه
حداکثر سرعت 205 کیلومتر در ساعت 199 کیلومتر در ساعت

فولکس واگن تیگوان با رنو کولئوس

مقایسه مشخصات فنی رنو کولئوس و فولکس واگن تیگوان

موترو این دو خودرو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد که موجب شده رانندگی با آن‌ها هم تفاوت زیادی پیدا کند. رنو برای کولئوس یک موتور خطی 4 سیلندر با 16 سوپاپ در نظر گرفته که دارای حجمی معادل 2488 سی‌سی است.

تنفس این موتور طبیعی است و می‌تواند به حداکثر قدرت 170 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و به حداکثر گشتاور 233 نیوتن‌متر در 4000 دور در دقیقه برسد. در این طرف فولکس واگن را داریم که برای تیگوان یک موتور با حجم 1984 سی‌سی توربورشارژ را در نظر گرفته که 4 سیلندر و 16 سوپاپ دارد.

این موتور می‌تواند به حداکثر قدرت 180 اسب بخار در 3940 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 320 نیوتن‌متر در 1500 دور در دقیقه برسد که نشان از قدرت خوب این پیشرانه دارد.

زمان رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در کولئوس 9.8 ثانیه   و در تیگوان 7.7 ثانیه است که نشان از چالاک بودن تیگوان دارد. همچنین حداکثر سرعت در کولئوس 199 کیلومتر بر ساعت و در تیگوان هم 208 کیلومتر بر ساعت است. میزان مصرف سوخت ترکیبی کولئوس 8.3 لیتر در 100 کیلومتر است.

همچنین مصرف سوخت بنزین تیکوان در هر 100 کیلومتر 7.3 لیتر است. تیگوان دارای سیستم استارت-استاپ  است که باعث می‌شود میزان آلایندگی خودرو و مصرف سوخت در دوره‌های طولانی‌ مدت کم می‌شود. کولئوس دارای جعبه دنده اتوماتیک CVT و تیگوان دارای جعبه دنده اتوماتیک 7 سرعته دو کلاچه است. محور محرک در کولئوس  چرخ است. ترمزهای جلو و عقب هر دو خودرو دیسکی خنک شونده است. علاوه بر این فرمان‌های هر دو خودرو هم برقی است و ستون فرمان تلسکوپی حمایت می‌کند.

فولکس واگن تیگوان با رنو کولئوس

مقایسه امکانات و آپشن های رنو کولئوس و فولکس واگن تیگوان

هر دو خودرو دارای امکانات و آپشن‌های بی‌نظیری هستند که سهولت در رانندگی و ایمنی را بالا خواهد برد. هر دو خودرو دارای سیستم ترمز ضد قفل ABS، سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD، سیستم کنترل پایداری خودروی ESP و سیستم ترمز اضطراری خودکار است.

همچنین می‌توانید سیستم ورود و استارت بدون کلید را ببینید که موجب بالا رفتن ایمنی و سهولت در عمل‌کرد شود. دورین و سنسور دنده عقب هم در هر دو خودور دیده می‌شود.

فولکس واگن تیگوان با رنو کولئوس

تجهیزات فولکس واگن تیگوان رنو کولئوس
چراغ چراغ دی­لایت، چراغ LED چراغ دی­لایت، چراغ LED
سیستم‌های مولتی مدیا 8 عدد بلندگو 12 عدد بلندگو
صفحه نمایش 8 اینچ لمسی 8.7 اینچ لمسی
آینه تاشوی برقی به­همراه گرمکن گرمکن
تهویه مطبوع تهویه مطبوع سه­گانه تهویه خودکار حتی برای سرنشینان عقب
صندلی جنس پارچه، گرم­کن،صندلی­‌های تاشوی عقب جنس چرم، گرم­کن،
شیشه بالابر برقی بالابر برقی
سیستم ‌های هشدار دهنده دوربین دنده عقب، سیستم ورود بدون کلید، سیستم هشدار هستگی راننده، سنسور باران، سنسور پارک دوربین دنده عقب، سنسور پارک، سنسور باران
سانروف دارد دارد
سایر امکانات امکان تعویض دنده از پشت فرمان کروز کنترل

سخن آخر

هر دو خودرو از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تقریبا به یکدیگر نزدیک هستند. اما در مجموع می‌توان گفت که کیفیت فولکس واگن تیگوان بهتر بوده و مشخصات و فنی و امکاناتی آن هم بهتر است. شاید بهتر باشد کولئوس را در زمره خودروهای کره‌ای قرار دارد تا خودروهای با کیفیت آلمانی که کاملا بین خریداران شناهته شده هستند.

نویسنده: نادر شاه‌نشین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا