خودرومقایسه خودرو

مقایسه هایما S5 و هاوال H2

لاماری ایما

ورود خودروهای چینی در بازار ایران باعث شده تا تنوع اتومبیل‌ها بالا رود. همین امر هم انتخاب را کمی سخت کرده و نیاز به شناخت را بالا برده است. خودروهای شاسی بلند تو شهری از جمله اتومبیل‌هایی هستند که به بازار ایران وارد شده‌اند و از طرفداران بسیاری برخوردار هستند. هایما S5 و هاوال H2 دوتا از این خودروها هستند که با ظاهر نسبتا جذاب خود نظرها را به خود جلب کرده‌اند. در ادامه قصد داریم تا یک مقایسه بین این دو خودرو انجام دهیم تا بتوانید یک انتخاب مناسب با شرایط خود را داشته باشید.

هایما S5 و هاوال H2

مقایسه ظاهری هایما S5 و هاوال H2

ظاهر هر خودرو اولین چیزی است که می‌تواند بر روی نظر خریداران تأثیر بگذارد که این دو خودرو از نظر ظاهری طراحی جذاب و زیبایی دارند. در نمای جلویی هایما S5 می‌توانید چراغ‌های منحنی و زیبا را ببنید که با یک جلو پنجره متوسط نمایی بی‌نظیر را شکل داده‌اند. چراغ‌های مه‌شکن بر روی سپر قرار گرفته‌اند که نمای جلویی را کامل می‌کنند. در نمای جلویی هاوال H2 یک جلو پنجره بزرگتر را مشاهده می‌کنید که همراه با چراغ‌های ساده نمای آن را شکل داده‌اند. چراغ‌های مه‌شکن به صورت دایره‌ای بر روی سپر قرار گرفته‌اند که نمای زیبایی به بخش جلویی داده‌اند.

در نمای بغل خطوط منحنی را در هر دو خودرو می‌بینید. خطوطی که فرمی زیبا و اسپرت به خودرو داده است. این انحنا در پنجره‌ها و سقف اتومبیل به خوبی دیده می‌شود. از دیگر بخش‌هایی که در نمای بغل خود نمایی می‌کند رینگ‌های آلومینیومی است. رینگ‌های هایما S5 به شکل پره‌ای بوده و نمایی خشن و اسپرت را به اتومبیل داده است. رینگ‌های هاوال H2 به شکلی خطی بوده و فرم بسیار زیبایی دارد اما آن فرم خشن و اسپرت S5 را ندارد.

در نمای پشتی چراغ‌های هر دو خودرو دیده می‌شود که به صورت دو تکه بر روی بدنه و درب صندوق عقب قرار گرفته است. چراغ‌های هایما S5 فرمی منحنی دارند که به آن نمایی خشن داده تا با چراغ‌های جلو و سایر بخش‌های اتومبیل هماهنگی داشته باشد. اما نمای پشتی هاوال H2 کمی ساده‌تر است که این ویژگی با طراحی سایر بخش‌های خودرو همخوانی دارد. پلاک هر دو خودرو بر روی درب صندوق عقب نصب می‌شود. بر روی درب صندوق عقب هاوال H2 به صورت بزرگ و با فاصله HAVAL نوشته شده است و خبری از لوگو نیست اما بر روی درب صندوق عقب هایما S5 فقط لوگوی این شرکت دیده می‌شود.

در نمای داخلی هم طراحی خطوط و داشبورد هایما S5 به مراتب خشن‌تر و اسپرت‌تر از هاوال H2 است. فرم ظاهری فرمان دو خودرو با یکدیگر متفاوت است. فرمان هاوال 3 پره و فرمان هایما 4 خط است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. هر دو دارای نمایشگر در وسط داشبورد هستند اما کانال کولرها در هایما زیر نمایشگر است در هاوال بالای نمایشگر قرار گرفته‌اند.

در مجموع هایما S5 دارای طراحی خشن‌تر و اسپرت‌تری نسبت به هاوال H2 است که همین امر هم در همان نگاه اول نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند. هایما S5 فرمی سرحال‌تر نسب به هاوال H2 دارد که در همه نماها این موضوع مشهود است. اما اگر به فرم خشن خودروها علاقه‌ای ندارید هاوال H2 یک گزینه بسیار جذاب است که فرم ساده آن طرفداران خاص خود را دارد.

هایما S5 و هاوال H2

مقایسه اندازه و ابعاد هایما S5 هاوال H2

طول هایما S5  4358 میلی‌متر و عرض آن هم 1823 میلی‌متر است. این خودرو ارتفاعی معادل 1630 میلی‌متر          دارد و فاصله دو محور آن از یکدیگر 2630 میلی‌متر است. این در حالی است که هاوال H2 طولی معادل 4300 میلی‌متر و عرضی معادل 1814 است. ارتفاع این اتومبیل 1695 میلی‌متر و فاصله دو محور آن از یکدیگر2560 میلی‌متر است. وزن هایما S5 چیزی معادل 1435 کیلوگرم و هاوال H2 1525 کیلوگرم   است.

مقایسه مشخصات فنی هایما S5 و هاوال H2

هر دو اتومبیل از یک موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر با 16 سوپاپ که دارای توربوشارژ است استفاده می‌کنند. همچنین عمل‌کرد موتور هر دو خودرو به صورت خطی است. هایما S5 161 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه را تولید می‌کند اما هاوال H2 می‌تواند قدرتی معادل 140 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه را تولید کند. همچنین حداکثر گشتاور هایما S5 223 نیوتن‌متر در 1800 تا 4000 دور در دقیقه و هاوال H2 210 نیوتن‌متر در 2200 تا 4500 دور در دقیقه است. شتاب صفر تا 100 هایما S5 12.5 ثانیه و هاوال H2 11.6 ثانیه است که نشان دهنده برتری این خودر در این بخش است. حداکثر سرعت هایما S5 170 کیلومتر در ساعت و هاوال  H2 هم 185 کیلومتر در ساعت است.

مصرف سوخت ترکیبی هایما S5 8 لیتر در هر 100 کیلومتر است که این مشخصه برای هاوال H2 چیزی معادل 9 لیتر در 100 کیلومتر است. گیربکس هر دو خودرو 6 دنده اتوماتیک است و محور محرک آن‌ها هم دیفرانسل جلو است. فرمان هر دو خودرو برقی است اما در هاوال H2 ستون فرمان تلسکوپی وجود دارد اما این گزینه در هایما S5 دیده نمی‌شود. سیستم تعلیق جلوی هر دو خودرو مک فرسون است اما سیستم تعلیق عقب هایما S5 مستقل و هاوال H2 هم چند اتصالی است. سیستم ترمز عقب هر دو خودرو به علاوه سیستم ترمز جلوی هایما S5 دیسکی معمولی است اما سیستم ترمز جلوی هاوال H2 دیسکی خنک کننده است.

مدل خودرو هایما S5 توربو هاوال H2
پیشرانه 4 سیلندرت وربوشارژ 4 سیلندر توربوشارژ
حجم موتور 1.5 لیتر 1.5 لیتر 
حداکثر قدرت 161 اسب‌بخار 141 اسب‌بخار
حداکثر گشتاور 223 نیوتن‌متر 202 نیوتن‌متر
گیربکس CVT (اتوماتیک) 6 سرعته اتوماتیک تیپ‌ترونیک
مصرف سوخت (ترکیبی) 8 لیتر 9.8 لیتر
شتاب صفر تا 100 9 ثانیه 11.9 ثانیه
حداکثر سرعت 170 کیلومتربرساعت 185 کیلومتربرساعت

مقایسه آپشن ها و امکانات رفاهی هایما S5 و هاوال H2

سیستم ترمز ضد قفل ABS و سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD در هر دو خودرو وجود دارد اما سیستم کنترل پایداری خودروی ESP فقط در هایما S5 دیده می‌شود. سیستم کنترل ترکشن در هر دو خودرو دیده می‌شود اما سیستم ترمز اضطراری خودکار      را فقط هایما S5 دارد. ایموبلایزر را هر دو خودرو دارند اما کروز کنترل را فقط هایما S5 دارد. ورود و خروج بدون کلید و سنسور فشار باد تایرها در هر دو خودروها موجود است. هر دو خودرو برای سرنشینان خود دارای کیسه‌های هوا هستند که ایمنی آن‌ها را در هنگام برخوردها بالاتر می‌برد.

هایما S5 و هاوال H2

چراغ روشنایی در روز را در هر دو خودرو می‌بینیم اما فعال شدن خودکار چراغ‌ها را فقط در هاوال H2 می‌بینیم. سنسور پارک عقب و استارت بدون کلید در هر دو خودرو موجود است اما سنسور باران را فقط هاوال H2 دارد. کامپیوتر سفری و دماسنج را هر دو خودرو دارند اما آینه الکتروکروماتیک را هاوال H2 دارد. گرم‌کن آینه، دوربین دنده عقب، سانروف و قفل صندلی کودک را هر دو خودرو دارند. سیستم تهویه‌ی خودکار و استراحتگاه مرکزی دست          در هر دو خودرو موجود است اما روکش صندلی چرم فقط در هاوال H2 دیده می‌شود.

هایما S5 و هاوال H2

نمایشگر مرکزی و مسیریابی را هر دو خودرو دارند اما نمایش ترافیک را فقط هاوال H2 دارد. بلوتوث و برقراری تماس صوتی برای هر دو اتومبیل در دسترس است. تعداد اسپیکر هایما S5 4 و تعداد اسپیکر هاوال H2 6 عدد است.

تجهیزات هایما S5 هاوال H2
چراغ چراغ‌های جلو هالوژن مجهز به دیلایت- چراغ مه‌شکن جلو و عقب چراغ‌های جلو هالوژن مجهز به دیلایت- اتولایت- چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب- چراغ بدرقه- تنظیم برقی ارتفاع نور

سیستم

مولتی مدیا

6 اسپیکر- تنظیم هوشمند بلندی صدا- هندزفری- قابلیت پشتیبانی USB- MP3- AUX- Bluetooth 8 اسپیکر- هندزفری- قابلیت پشتیبانیBluetooth – USB – MP5 – MirrorLink – SD card – AUX

 

صفحه نمایش

7 اینچی لمسی 7 اینچی لمسی
رینگ‌ها 17 اینچ 18 اینچ
آینه تنظیم برقی آینه‌ها به‌همراه جمع‌شونده و گرمکن تنظیم برقی آینه‌ها به همراه گرمکن و جمع‌شونده- آینه عقب الکتروکرومیک
تهویه مطبوع تهویه مطبوع اتوماتیک تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه
صندلی صندلی راننده 6 جهته برقی و سرنشین 4 جهته برقی- صندلی عقب تاشو دو تکه صندلی راننده 6 جهته برقی به‌همراه تنظیم گودی کمر- صندلی سرنشین 4 حالته دستی-  گرمکن صندلی‌های جلو
شیشه شیشه بالابر جلو و عقب برقی- شیشه دودی عقب شیشه بالابر آنتی‌ترپ

سیستم هشدار‌دهنده

سنسور دنده عقب- سنسور فشار باد تایر سنسور باران- سنسور پارک عقب- سنسور فشار باد تایر
سایر امکانات  فرمان هیدرولیک- کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان-کامپیوتر سفری- نویگیشن- سنسور دنده عقب- دوربین 360 درجه- سانروف ورود بدون کلید- استارت دکمه‌ای- فرمان برقی- کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان- سانروف-کروز کنترل- روکش چرمی ‌فرمان و صندلی‌ها-کامپیوتر سفری- دوربین دنده عقب- نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان- نمایشگر 3.5 اینچی صفحه کیلومتر 

نویسنده: نادر شاه‌ نشین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا