اخبار اقتصادیتاپخودرو

نیاز ١١ هزار خودرو جدید در بخش مسافری در سال/ وجود ٣٢١ هزار دستگاه خودروی فرسوده و آلاینده تجاری

مدیر عامل ایران خودرو دیزل گفت:موتور کشنده آتامان ورژن ۴۵٧ با ۴٣٠ اسب لخار و گیربکس ZF است. امروز روس ها برای خرید این موتور از ما در حال مذاکره هستند. در سال جاری نیز ۵٠٠ دستگاه تولید آتامان خواهیم داشت. 

به گزارش خبرنگار عصر خدمات ،کشنده آتامان محصول جدید ایران خودرو دیزل با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل این شرکت و جمعی از دیگر مدیران این گروه صنعتی در محل این شرکت رسما رونمایی شد.

طی مراسم رونمایی، جواد توسلی مهر مدیرعامل ایران خودرو دیزل در خصوص کشنده جدید این خودروسازی بیان کرد: به دلیل نیاز مشتریان بعد از ۶۲ سال تصمیم گرفتیم ، بحث های ترانزیتی اتاق نارنجی کلاسیک مرسدی بنز را تغییر دهیم.

وی در ادامه افزود: قبل از صحبت در مورد محصول جدید، به طور کلی در حوزه خودروهای تجاری چهار مسئله ملی وجود دارد. یکی از شاخص های توسعه یافتگی توسعه زیرساخت های حمل و نقل است و این یکی از مسائل مهم است. در بخش محصولات تجاری حدود ١ میلیون و ٢٣٠ هزار خودرو تجاری در کشور وارد و تولید شده است. در حال حاضر ٧٧٩ هزار دستگاه از آنها فعال است که بخش زیادی در سن فرسودگی قرار دارند.

مدیر عامل ایران خودرو دیزل ادامه داد: در حال حاضر به ١١ هزار خودرو جدید در بخش مسافری در سال نیاز داریم و به طور کلی ٣۴ هزار دستگاه نیازمندی نوسازی وجود دارد.

توسلی مهر در خصوص بحث آلودگی هوا تصریح کرد: ٧٠ درصد از این آلودگی به دلیل وجود ٣٢١ هزار دستگاه خودروی فرسوده و آلاینده تجاری است که باعث می شود هزینه های بسیاری بر کشور تحمیل شود. ما هزاران میلیارد تومان در سال بابت کاهش آلایندگی در کشور هزینه می کنیم ولی تا نوسازی ناوگان حل نشود مشکل پا برجاست.

توسلی مهر عنوان کرد: در سال ٢ میلیارد و ٣٠٠ میلیون دلار سوخت اضافه به خاطر خودروهای فرسوده تجاری بیشتر از حد نرمال مصرف می شود و اگر ٨ سال این نوسازی انجام نشود، حدود ٢٠ میلیارد دلار ضرر خواهیم کرد.

وی یادآور شد: در حال حاضر رشد تولید در ایران خودرو دیزل به گونه ای است که صادرات به کشورهایی چون ترکمنستان و حوزه اتفاق افتاده است. ضمن این که با کشورهای آفریقایی هم در این خصوص در حال مذاکره هستیم. این به لطف خودکفایی در پلتفرم است.

مدیر عامل ایران خودرو دیزل با اشاره به برنامه تولید ایران خودرو دیزل در سال جاری گفت: در سال ١۴٠١ برنامه تولید ایران خودرو دیزل ٢۵ هزار دستگاه است که همراه با افزایش کیفیت بوده است.

توسلی مهر  تصریح کرد: امروز به لطف رشد تولید نزدیک به ٣ هزار و پانصد میلیارد تومان از زیان انباشته ایران خودرو دیزل کاهش یافته است و در پایان سال زیان را به صفر میرسانیم و باید سود اعلام کنیم. در حال حاضر ایران خودرو دیزل سودده ترین شرکت خودروسازی کشور است. این باعث شده ایران خودرو دیزل تا ١٢٠٠ نفر نیروی جدید جذب کند.

وی‌ ادامه داد: ما زورمان به شهرداری تهران نمیرسد اما ما بیش از یک هزار میلیارد تولید اتوبوس در کف کارخانه داریم ولی ۵٠ دستگاه اتوبوس کارکرده را شهردار محترم از ترکیه نقد خریده اند که جای تاسف دارد.

مدیر عامل ایران خودرو دیزل در خصوص کشنده آتامان توضیح داد: موتور کشنده آتامان ورژن ۴۵٧ با ۴٣٠ اسب لخار و گیربکس ZF است. امروز روس ها برای خرید این موتور از ما در حال مذاکره هستند. در سال جاری نیز ۵٠٠ دستگاه تولید آتامان خواهیم داشت و حتی نگران استقبال بازار از محصول خودمان یعنی فوتون H7 هستیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا