اخبار اقتصادیبازار سرمایهتاپ

پیش بینی رشد بازار سرمایه  در سال آینده/ تاثیر ثبات قیمت های بازار جهانی بر بورس

دارابی گفت: با توجه به اینکه لایحه بودجه در حال حاضر به مراحل پایانی رسیده و در فضای بازار جهانی نیز تثبیت قیمت های مواد خام را داریم، به نظر می رسد در فروردین ماه بازار بورس مثبت خواهد بود.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری عصر خدمات ،در خصوص روند یک سال اخیر بازار بورس بیان کرد: سال ۱۴۰۰ برای بازار سرمایه سال خاصی بود، سال هایی که در آن انتخابات ریاست جمهوری داریم معمولا با دو دولت و سیاست متفاوت روبرو هستیم. سال گذشته با توجه به تغییر رویکرد دولت و تغییر مدیران در ۶ ماهه اول سال یک رویکرد و در ۶ ماهه دوم مجموعه ای از سیاست های جدید دولت را شاهد بودیم. به همین دلیل بازار متناسب با مسایل تغییر کرد.

وی در ادامه افزود: در فضای بین الملل بحث مذاکرات سیاسی و بحران جنگ اوکراین و روسیه که موجب شد قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار برسد.با توجه به اینکه نفت برای اقتصاد ایران و سایر کشورهای نفتی بسیار مهم است این موضوع تاثیر خود را بر بازار بورس ایران گذاشت.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عملکرد نامناسب دولت قبل برای حمایت از بورس گفت:سیاست های دولت قبل از نیمه سال ۹۹ به سمت حمایت از بازار بورس پیش رفت. در این شرایط نرخ بهره را با هدف مهار تورم افزایش داد. با استفاده از تمام ظرفیت های بودجه ای تلاش خود را برای حمایت از بازار کرد اما این موضوع به قیمت افت شدید بازار و اعتراض سهامداران منجر شد. بعد از انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته و انتخاب رئیس جمهور جدید بازار تا شهریور ماه وارد فاز رشد شد.

دارابی تصریح کرد: از شهریور ماه سال ۱۴۰۰، با استقرار دولت یک‌سری از سیاست های نامناسبی که از قبل به ارث رسیده بود و شرایطی که به اقتصاد تحمیل شده بود از جمله موضوع اوراق، کسری بودجه و سایر موارد باعث ضعف بازار بورس شد. از زمان ارائه لایحه بودجه و اقدامات موثر و مداومی که دولت انجام داد به خصوص فرمان ۱۰ ماده ای و تلاش های رییس جمهور جدید و تیم اقتصادی وی موجب شد تا بازار تا حدودی وارد فاز مثبت شود.در حال حاضر با توجه به برنامه ای در شاخص های صنعتی میبینم گروه های فلزات،نفت خام، مواد خام وضعیت مناسبی که در آن بخش ها وجود دارد بازار یک دوره رشدی را علی رغم انتظارات در اسفند ماه تجربه کرد.

وی در خصوص دور نمای سال ۱۴۰۱ بازار بورس گفت: با توجه به اینکه لایحه بودجه در حال حاضر به مراحل پایانی رسیده و در فضای بازار جهانی نیز تثبیت قیمت های مواد خام را داریم، به نظر می رسد در فروردین ماه بازار بورس مثبت خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار بورس و کل اقتصاد کشور نیازمند جراحی است، اظهار کرد: سه مشکل اساسی قیمت گذاری دستوری، نرخ بهره بالا و نوسان  نرخ ارز در بازار وجود دارد. طی ماه های اخیر با تلاش رییس بانک مرکزی نرخ ارز به ثبات رسیده اما این نرخ ارز باید متناسب با نرخ تورم تغییر کند. با توجه به افزایش قیمت نفت وسوسه های برای کنترل نرخ ارز ایجاد می شود که در نتیجه تولید کنندگان به دلیل بیماری هلندی آسیب می بینند.

دارابی خاطر نشان کرد: اگر دولت جدید بتواند مسایل مهم مرتبط به بازار بورس را کنترل کند انتظار می رود وضعیت اقتصاد کشور بعد از یک مدت طولانی بلا تکلیفی به یک‌ریل صحیح وارد شود و شاهد رشد اقتصادی در کشور باشیم .که به تبع آن صنایع بورسی نیز رشد پیدا میکنند و بازار بورس وارد مدار مثبت پایدار خواهد شد.

انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا